26/04/2024
Μπάσκετ | Κυριακή 28 Φεβρουαρίου 2021 - 19:28

Άλωσε το Ιβανώφειο ο Ιωνικός

Οι Νικαιώτες κέρδισαν με 78-75 τον Ηρακλή, που είχε για πρώτη φορά στον πάγκο του τον Σκουρτόπουλο

Σπουδαία νίκη πήρε την Κυριακή (28/2) ο Ιωνικός στο Ιβανώφειο, επικρατώντας του Ηρακλή με 78-75 για τη 15η αγωνιστική της Basket League.

Έτσι, το ντεμπούτο του Θανάση Σκουρτόπουλου στον πάγκο του «Γηραιού» δεν στέφθηκε με επιτυχία, με τους Νικαιώτες να πηγαίνουν στο 6-9 το ρεκόρ τους, σε ένα παιχνίδι όπου έκλεισαν στο +7 το α' ημίχρονο (34-41) και με τους γηπεδούχους να βελτιώνονται αμυντικά στην τρίτη περίοδο, μειώνοντας στον πόντο (55-56).

Στο τέταρτο δεκάλεπτο οι Θεσσαλονικείς βρέθηκαν στο +4 (66-62), αλλά ο Ιωνικός με δύο σημαντικά τρίποντα του Τολιόπουλου πήρε ξανά προβάδισμα (71-72) και το κράτησε μέχρι το τέλος.

Μαυροκεφαλίδης και Τολιόπουλος με 24 και 16 πόντους αντίστοιχα οι πρώτοι σκόρερ για την ομάδα του Βαγγέλη Αγγέλου, στους 19 σταμάτησε ο Χάνλαν για λογαριασμό του Ηρακλή, που έχει ρεκόρ 5-9 (έχει αγώνα λιγότερο).

Tα δεκάλεπτα: 18-23, 34-41, 55-56, 75-78

ΗΡΑΚΛΗΣ (Σκουρτόπουλος): Ενετσιόνια 10 (1), Σαγκς 6, Καββαδάς 15, Χάνλαν 19 (4), Χάτσερ, Ίμπανκς, Σχίζας 4, Τσαϊρέλης 6, Φίλλιος, Βεργίνης 3 (1), Χάγκινς 12 (2).

ΙΩΝΙΚΟΣ (Αγγέλου): Σμιθ 8 (1), Πριτζέτ 12, Μαυροκεφαλίδης 24 (1), Μουχαϊμίν 4, Χουγκάζ 5, Πετρόπουλος 3 (1), Γιώτης, Χόλογουελ 6, Τολιόπουλος 16 (3), Χόλιφιλντ.