06/05/2024
Πρωτάθλημα | Κυριακή 28 Φεβρουαρίου 2021 - 15:43

Συνεχίζει να οδηγεί την κούρσα ο Εργοτέλης

Η ομάδα του Ταουσιάνη επικράτησε με 1-0 στο Παγκρήτιο του Απόλλωνα Λάρισας και είναι πάντα στην κορυφή της SL2 * Με δέκα παίκτες από το 36’ οι Θεσσαλοί

Απτόητος στην κορυφή της Σούπερ Λίγκας 2 συνεχίζει να είναι ο Εργοτέλης. Οι «κιτρινόμαυροι» νίκησαν με 1-0 τον Απόλλωνα Λάρισας, στο Παγκρήτιο, την Κυριακή (28/2), για την 11η αγωνιστική της δεύτερης τη τάξει κατηγορίας.

Έτσι, η ομάδα του Γιάννη Ταουσιάνη ολοκλήρωσε τον πρώτο γύρο στην κορυφή με 22 βαθμούς, εκμεταλλευόμενη το αριθμητικό πλεονέκτημα που είχε από το 36’ λόγω της αποβολής του Μπάλλα. Από την άλλη, ο Απόλλων Λάρισας παρέμεινε στην 9η θέση με 9 πόντους.

Στο αγωνιστικό κομμάτι, ο Τσέλιος μόλις στο 2’ σούταρε πάνω στα σώματα των αμυντικών του Απόλλωνα Λάρισας. Στο 8’, ο Κόντραντ σούταρε από μακριά, αλλά ο Αστράς μπλόκαρε την μπάλα. Στο 29’, ο Τσέλιος έβγαλε για τον Μανουσάκη, εκείνος επιχείρησε το σουτ με πλάτη στο τέρμα, όμως η μπάλα κατέληξε πάνω στον Αστρά. Στο 36’, ο Μπάλλας αντίκρυσε τη δεύτερη κίτρινη κάρτα και έτσι άφησε τους Θεσσαλούς με δέκα παίκτες για το υπόλοιπο του αγώνα. Έτσι, το πρώτο ημίχρονο ολοκληρώθηκε δίχως άλλες ευκαιρίες τόσο από τους «κιτρινόμαυρους» όσο και από τους «κυανόλευκους».

Η πρώτη φάση του δευτέρου ημιχρόνου καταγράφηκε στο 64’, με τον Λύταινα να στέλνει την μπάλα άουτ με σουτ μέσα από την περιοχή. Στο 71΄, ο Τσέλιος έβγαλε τη σέντρα, ο Μανουσάκης έπιασε την κεφαλιά, ωστόσο ο Αστράς ήταν σε ετοιμότητα και μπλόκαρε. Στο 74’, ο Μπουρσέλης εκτέλεσε ένα κόρνερ, ο Μπάτζιος έκανε την κεφαλιά, με τον γκολκίπερ των φιλοξενούμενων να πιάνει ξανά την μπάλα.

Τρία λεπτά μετά και συγκεκριμένα στο 77’, ο Εργοτέλης κατάφερε να ανοίξει το σκορ με τον Κόντραντ, ο οποίος με κεφαλιά μετά από σέντρα του Ποζατζίδη έστειλε την μπάλα στα δίχτυα για το 1-0. Στο 85’, ο Μανουσάκης δοκίμασε ένα σουτ, η μπάλα βρήκε στα σώματα και έφυγε σε κόρνερ. Από εκεί και πέρα το σκορ δεν άλλαξε και έτσι η ομάδα του Ηρακλείου συνέχισε την κούρσα της στη φετινή Σούπερ Λίγκα 2, όντας στην πρώτη θέση της βαθμολογίας.

Διαιτητής του αγώνα ήταν ο Βεργέτης του Συνδέσμου Αρκαδίας, με βοηθούς τους Νιδριώτη του Συνδέσμου Αθηνών και τον Πλακά του Συνδέσμου Δυτ. Αττικής. Τέταρτος ρέφερι ήταν ο Κόκκορης του Συνδέσμου Αρκαδίας.

Κίτρινες: 10’ Κατσούρι, 79’ Κοκκίνης - 13’ Μπάλλας, 21’ Γκόλιας

Κόκκινες: 36’ Μπάλλας

ΕΡΓΟΤΕΛΗΣ (Γιάννης Ταουσιάνης): Κατσιμήτρος, Σερβιλάκης (71’ Ποζατζίδης), Κατσούρι, Μπάτζιος, Μαζουλουξής, Πέιος (72’ Κοκκίνης), Τσέλιος, Άπι (56’ Μπουτσάκης), Κωστανάσιος (56’ Μπουρσέλης), Μανουσάκης, Κόνραντ (83’ Πατρινός).

ΑΠΟΛΛΩΝ ΛΑΡΙΣΑΣ (Κώστας Φραντζέσκος): Άστρας, Γκόλιας, Καμπέρης, Μόρας, Σκούπρα, Λύταινας (77’ Γκουντρούμπης), Μπάλλας, Γιάκος (46’ Καρίκι), Νύκταρης (68’ Μπαλογιάννης), Ομπράντοβιτς (41’ Μπάμπης), Σέχου (68’ Αθανασιάδης).