29/03/2024
Champions League | Τρίτη 23 Φεβρουαρίου 2021 - 23:56

«Καθάρισε» με τεσσάρα η Μπάγερν, πήρε προβάδισμα η Τσέλσι

Με 4-1 σάρωσε τη Λάτσιο στο «Ολίμπικο» η πρωταθλήτρια Ευρώπης και σκέφτεται ήδη τον αντίπαλό της στους «8» του Τσάμπιονς Λιγκ * Νίκη στο Βουκουρέστι για τους «μπλε» με 1-0 επί της Ατλέτικο Μαδρίτης

Την παρουσία της στους προημιτελικούς του Τσάμπιονς Λιγκ εξασφάλισε ουσιαστικά η Μπάγερν Μονάχου, κάνοντας επίδειξη δύναμης το βράδυ της Τρίτης (23/2) στο «Ολίμπικο» και επικρατώντας της Λάτσιο με το επιβλητικό 4-1.

Στο πρώτο μεταξύ τους ματς για τη φάση των «16» οι κάτοχοι του τροπαίου δεν άφησαν περιθώρια αντίδρασης στους Ρωμαίους, με τον Λεβαντόφσκι να ανοίγει το σκορ στο 9', τον Μουσιάλα στο 24' να σημειώνει το 0-2, ενώ στο 42ο λεπτό ήταν η σειρά του Σανέ να βρει δίχτυα.

Το 0-4 ήρθε από το αυτογκόλ του Ατσέρμπι στο 47', για να μειώσει δύο λεπτά αργότερα ο Κορέα και με τη ρεβάνς να έχει αποκτήσει διαδικαστικό χαρακτήρα για τους Βαυαρούς.

Μεγαλύτερο ενδιαφέρον προκύπτει από το ζευγάρι της Ατλέτικο Μαδρίτης με την Τσέλσι, με τους Άγγλους να παίρνουν προβάδισμα πρόκρισης κερδίζοντας με 1-0 τους τυπικά γηπεδούχους «ροχιμπλάνκος» στην ουδέτερη έδρα της «Νατσιονάλα Αρένα» του Βουκουρεστίου.

Ο Ζιρού σημείωσε το μοναδικό γκολ του παιχνιδιού με υπέροχο ανάποδο ψαλίδι στο 71' και οι «μπλε» έχουν τον πρώτο λόγο για να βρεθούν στους «8» της διοργάνωσης.

Τα αποτελέσματα των πρώτων αγώνων για τους «16» του Τσάμπιονς Λιγκ

Τρίτη (16/2)

Μπαρτσελόνα - Παρί Σεν Ζερμέν 1-4 (27' πέν. Μέσι - 32', 65', 85' Εμπαπέ, 70' Κεν)

Λειψία - Λίβερπουλ 0-2 (53' Σαλάχ, 58' Μανέ)

Τετάρτη (17/2)

Πόρτο - Γιουβέντους 2-1 (2' Ταρεμί, 46' Μαρεγκά - 82' Κιέζα)

Σεβίλλη - Ντόρτμουντ 2-3 (7' Σούσο, 84' Ντε Γιονγκ - 19' Nταχούντ, 27', 43' Xάαλαντ)

Τρίτη (23/2)

Aτλέτικο Μαδρίτης - Τσέλσι 0-1 (71' Ζιρού)

Λάτσιο - Μπάγερν Μονάχου 1-4 (49' Koρέα - 9' Λεβαντόφσκι, 24' Μουσιάλα, 42' Σανέ, 47' αυτ. Ατσέρμπι)