24/04/2024
Μπάσκετ | Δευτέρα 22 Φεβρουαρίου 2021 - 21:46

Έκλεισε όπως έπρεπε η Εθνική

Νίκη με 97-94 στην παράταση επί της Λετονίας στο τελευταίο της παιχνίδι για τα προκριματικά του Ευρωμπάσκετ 2022

Η ήττα από τη Βοσνία φαίνεται ότι πλήγωσε τον εγωισμό της Εθνικής μπάσκετ, η οποία τη Δευτέρα (22/2) έκλεισε θετικά την παρουσία της στα προκριματικά του Ευρωπαϊκού Πρωταθλήματος 2022, κερδίζοντας με 97-94 τη Λετονία στην παράταση.

Στη Ρίγα και σε ένα βαθμολογικά αδιάφορο ματς, από τη στιγμή που η «γαλανόλευκη» είχε εξασφαλίσει από καιρό την πρόκριση στο Ευρωμπάσκετ, οι παίκτες του Θανάση Σκουρτόπουλου δεν ήταν καλοί αμυντικά στο πρώτο 20λεπτο και πήγαν με -9 στα αποδυτήρια (42-51).

Οι γηπεδούχοι διατήρησαν το καθαρό τους προβάδισμα στην τρίτη περίοδο (69-59), αλλά οι διεθνείς πείσμωσαν στο τελευταίο δεκάλεπτο, ροκάνισαν τη διαφορά και με τρίποντο του Χρυσικόπουλου ο αγώνας οδηγήθηκε στο έξτρα πεντάλεπτο (82-82).

Το μομέντουμ είχε πια γείρει υπέρ της Εθνικής, που πήρε τελικά το ροζ φύλλο κι έκλεισε με ρεκόρ 4-2 τις υποχρεώσεις της στον όμιλό της, με Κατσίβελη (19 πόντοι), Σαλούστρο (17π.), Χρυσικόπουλο (17π.) και Παπαδάκη (11π.) να ξεχωρίζουν.

Τα δεκάλεπτα: 23-25, 51-42, 69-59, 82-82 (κ.α.), 94-97 (παρ.)

ΛΕΤΟΝΙΑ (Στελμάχερς): Φρεϊμάνις 16 (1), Λόμαζ 5 (1), Σίλινς 6, Σκέλε 13, Ζόρικς 21 (5), Άτε, Μπέρζινς 2, Λάκσα 9 (2), Μέγιερς 13, Μέγιερις 3, Ζάγκαρς 6.

ΕΛΛΑΔΑ (Σκουρτόπουλος): Χουγκάζ 5 (1), Χρυσικόπουλος 17 (2), Κατσίβελης 19 (2), Παπαδάκης 11 (3), Σαλούστρος 17 (1), Καράμπελας, Κουζέλογλου 5 (1), Μαργαρίτης 14, Μωραΐτης 2, Μουράτος 4, Τσαλμπούρης 3 (1).