26/04/2024
Ιταλία | Δευτέρα 22 Φεβρουαρίου 2021 - 00:34

«Ντόρτια» Αταλάντα σε Νάπολι

Νίκη με 4-2 για τους «μπεργκαμάσκι» * Γκέλα για τη Ρόμα

Mεγάλη μάχη γίνεται στη Σέριε Α για τη συμμετοχή στο επόμενο Τσάμπιονς Λιγκ, με την Αταλάντα να μπαίνει γερά στο κόλπο μετά τη νίκη της με 4-2 επί της Νάπολι το βράδυ της Κυριακής (21/2).

Όλα έγιναν στο β' ημίχρονο, στο ματς για την 23η αγωνιστική, με τον Ζαπάτα να ανοίγει το σκορ στο 52', τον Ζιελίνσκι να ισοφαρίζει έξι λεπτά αργότερα και το 3-1 να διαμορφώνεται από τα γκολ των Γκόσενς στο 64' και Μουριέλ στο 71'.

Οι «παρτενοπέι» μείωσαν με αυτογκόλ του Γκόσενς στο 76ο λεπτό, το τελικό αποτέλεσμα προήλθε με σκόρερ τον Ρομέρο στο 79' και οι «μπεργκαμάσκι» με 43 βαθμούς μοιράζονται την 4η θέση με τη Λάτσιο.

Ένα σκαλί πιο πάνω στην κατάταξη με 44 πόντους βρίσκεται η Ρόμα, που «κόλλησε» στο εκτός έδρας 0-0 με την Μπενεβέντο, με τη Γιουβέντους να έχει 42 βαθμούς στην 6η θέση και τη Νάπολι 40 στην 7η.

Τα αποτελέσματα της 23ης αγωνιστικής

Παρασκευή (19/2)

Φιορεντίνα - Σπέτσια 3-0 (48' Βλάχοβιτς, 64' Καστροβίλι, 82' Εϊσερίκ)

Κάλιαρι - Τορίνο 0-1 (76' Γκλέισον Μπρέμερ)

Σάββατο (20/2)

Λάτσιο - Σαμπντόρια 1-0 (24' Λουίς Αλμπέρτο)

Τζένοα - Βερόνα 2-2 (48' Σομουρόντοφ, 90'+5 Μπάντελ - 17' Ίλιτς, 61' Φαραόνι)

Σασουόλο - Μπολόνια 1-1 (52' Καπούτο - 17' Σοριάνο)

Κυριακή (21/2)

Πάρμα - Ουντινέζε 2-2 (3' Κορνέλιους, 32' πέν. Κούτσκα - 64' Οκάκα Τσούκα, 80' Νάιτινκ)

Μίλαν - Ίντερ 0-3 (5', 57' Μαρτίνες, 66' Λουκάκου)

Αταλάντα - Νάπολι 4-2 (52' Ζαπάτα, 64' Γκόσενς, 71' Μουριέλ, 79' Ρομέρο - 58' Ζιελίνσκι, 76' αυτ. Γκόσενς)

Μπενεβέντο - Ρόμα 0-0