26/04/2024
Πρωτάθλημα | Κυριακή 21 Φεβρουαρίου 2021 - 16:50

Άνετα τετράσφαιρος ο ΠΑΟΚ...

Κόντρα στη Λαμία των πολλών απουσιών οι «ασπρόμαυροι» επιβλήθηκαν εύκολα με 4-0

Mε άνεση έφτασε στην τεσσάρα... Ο ΠΑΟΚ ήταν το ξεκάθαρο φαβορί στο ματς της Κυριακής (21/2) με τη Λαμία και το επιβεβαίωσε απόλυτα στην Τούμπα, για να κερδίσει με 4-0 στο πλαίσιο της 23ης αγωνιστικής της Σούπερ Λίγκας 1 και να ανέβει για την ώρα στη 2η θέση με 46 βαθμούς.

Η ομάδα του Πάμπλο Γκαρσία ήταν σοβαρή και συγκεντρωμένη και από τη στιγμή που έβαλε σχετικά γρήγορα το πρώτο τέρμα απλούστευσε την κατάσταση και ξεπέρασε άνετα το εμπόδιο των Φθιωτών.

Θετικό ντεμπούτο για τον Μπάμπα, που σκόραρε κιόλας, αν και κορυφαίος για τον «Δικέφαλο του Βορρά» ήταν ο Αντρίγια Ζίβκοβιτς, με αρκετά καλό και τον Ροντρίγκο.

Οι «κυανόλευκοι», από την πλευρά τους, έπαιξαν με ένα σωρό απουσίες, όσο μπορούσαν το πάλεψαν, αλλά δεν ήταν εύκολο να αποφύγουν την ήττα που τους κρατά με 15 βαθμούς στη 12η θέση (έχοντας και δύο ματς λιγότερα).

Μπήκε φορτσάτος στο β' και το «καθάρισε»...

Από τα πρώτα λεπτά πήρε τον έλεγχο του αγώνα ο ΠΑΟΚ, προσπαθώντας να ανοίξει την άμυνα των φιλοξενούμενων και να φτάσει σε ένα γρήγορο γκολ, για να απελευθερωθεί από το άγχος.

Ένα γκολ που ήρθε τελικά στο 18' με τον Μπάμπα και από εκεί και πέρα οι παίκτες του Γκαρσία ήταν σαφώς πιο άνετοι στις κινήσεις τους, κυνηγώντας ένα δεύτερο τέρμα πριν οδηγηθούν στα αποδυτήρια οι δύο αντίπαλοι.

Δεν τα κατάφεραν οι γηπεδούχοι, ωστόσο μπήκαν φορτσάτοι στο β' ημίχρονο και με συνοπτικές διαδικασίες «καθάρισαν» το τρίποντο, καθώς ο Τζόλης στο 48' και ο Ουάρντα στο 52' εκμεταλλεύθηκαν τις αμυντικές αδράνειες της Λαμίας και διαμόρφωσαν το 3-0.

Εν συνεχεία, ο Αντρίγια Ζίβκοβιτς άγγιξε το 4-0 σημαδεύοντας το δοκάρι στο 64', ήταν όμως πιο αποτελεσματικός δύο λεπτά αργότερα και με ωραίο δυνατό σουτ χρίστηκε σκόρερ, για να... κατεβάσουν ταχύτητα οι «ασπρόμαυροι» σταδιακά.

Εντέλει, δεν προέκυψε κάποιο άλλο τέρμα και οι Θεσσαλονικείς πέρασαν ένα ξεκούραστο απόγευμα.

Διαιτητής της αναμέτρησης ήταν ο Κουτσιαύτης του Συνδέσμου Άρτας με βοηθούς τον Μπούξμπαουμ του Συνδέσμου Ανατολικής Αττικής και τον Κολοσιώνη του Συνδέσμου Αιτωλοακαρνανίας. Υπεύθυνος διαιτητής VAR ήταν ο Σκουλάς του Συνδέσμου Θεσσαλίας και βοηθός ο Χριστάκογλου του Συνδέσμου Χαλκιδικής.

Κίτρινες: 73' Σβαμπ - 71' Μπιάρνασον, 79' Παλαβαντισβίλι.

ΠΑΟΚ (Πάμπλο Γκαρσία): Ζίβκοβιτς, Ροντρίγκο (73' Λύρατζης), Μπαμπά, Βαρέλα, Μιχαηλίδης, Τσιγγάρας, Σβαμπ (73' Νινούα), Α. Ζίβκοβιτς, Τζόλης (55' λ. τρ. Λάμπρου), Ουάρντα (62' Καγκάβα), Κρμέντσικ (62' Σβιντέρσκι).

ΛΑΜΙΑ (Μιχάλης Γρηγορίου): Kατσίκας, Βλάχος, Ασίγκμπα, Βύντρα, Τζέιμς (52' λ. τρ. Σαραμαντάς), Μπιάρνασον, Μπουλούλης (59' Παλαβαντισβίλι), Προβυδάκης, Γκαζαριάν (74' Νικολόπουλος), Πίτι (74' Xατζηστραβός), Μπα (46' Bλαχομήτρος).