19/04/2024
Πόλο | Σάββατο 20 Φεβρουαρίου 2021 - 22:36

Πάει Τόκιο η Εθνική πόλο Ανδρών!

Νίκησε με 13-10 τη Ρωσία και εξασφάλισε θέση στους Ολυμπιακούς Αγώνες

Το έκανε το καθήκον της η Εθνική πόλο Ανδρών, κερδίζοντας το Σάββατο (20/2) με 13-10 τη Ρωσία στο Ρότερνταμ και κλείνοντας θέση στους Ολυμπιακούς Αγώνες του Τόκιο.

Στον δεύτερο ημιτελικό του Προολυμπιακού Τουρνουά οι διεθνείς προηγήθηκαν με 6-5 στο α' ημίχρονο και 11-9 στο τέλος του τρίτου οκταλέπτου, για να ανεβάσουν στο +4 τη διαφορά στην τελευταία περίοδο (13-9) και να εξασφαλίσουν τη μεγάλη νίκη και πρόκριση.

Το αντιπροσωπευτικό μας συγκρότημα θα συμμετάσχει σε Ολυμπιακούς Αγώνες για 16η φορά στην ιστορία του.

Τα οκτάλεπτα: 4-3, 2-2, 5-4, 2-1

ΕΛΛΑΔΑ (Θοδωρής Βλάχος): Ζερδεβάς, Γεννηδουνιάς 2, Σκουμπάκης, Καπότσης 1, Φουντούλης 2, Παπαναστασίου 1, Δερβίσης, Αργυρόπουλος 2, Μουρίκης, Κολόμβος, Γκιουβέτσης, Βλαχόπουλος 5, Γαλανίδης.

ΡΩΣΙΑ: Κοστρόφ, Σουτσκόφ, Κισέλεφ 1, Ντερεβιάνκιν, Ασάεφ 1, Χαρκόφ 5, Μερκούλοφ 2, Ναγκάεφ 1, Προνίν, Χολόντ, Λισούνοφ, Σεπέλεφ, Ιβάνοφ.