28/03/2024
Πρωτάθλημα | Σάββατο 20 Φεβρουαρίου 2021 - 21:23

Γλίτωσε την ήττα από τον Αστέρα χάρη στον Σιμάνσκι

Η ΑΕΚ αρχικά... ξέχασε να βγει στο ματς και βρέθηκε στο 0-2 από τους Αρκάδες, αλλά στη συνέχεια θύμισε τον καλό εαυτό της με τον Πολωνό χαφ να σκοράρει δις στο τελικό 2-2 και να έχει και δοκάρι!

Σε ακόμα μία γκέλα υποχρεώθηκε το βράδυ του Σαββάτου (20/2) η ΑΕΚ καθώς υποδέχθηκε τον Αστέρα Τρίπολης στο ΟΑΚΑ, στο πλαίσιο της 23ης αγωνιστικής της Σούπερ Λίγκας 1, και του παραχώρησε ισοπαλία 2-2.

Αυτή ήταν η πέμπτη φετινή ισοπαλία της Ένωσης που έφτασε τους 44 βαθμούς, ανέβηκε μόνη στη δεύτερη θέση της βαθμολογίας και περιμένει να δει τι θα κάνουν ΠΑΟΚ, Άρης και Παναθηναϊκός, που είναι στους 43, την Κυριακή (21/2). Από την άλλη, οι Αρκάδες έφτασαν τους 38 και έβαλαν «φωτιά» στη μάχη της Ευρώπης.

Η ομάδα του Μίλαν Ράσταβατς ήταν... όνειρο στο πρώτο ημίχρονο. Έκανε... πάρτι στην τραγική άμυνα της ΑΕΚ και προηγήθηκε 0-2 με γκολ των Λουίς Φερνάντεθ (16') και Σουάρεθ (18'). Ωστόσο στην επανάληψη, οι γηπεδούχοι εξαπέλυσαν την αντεπίθεσή τους και με οδηγό τον... βιονικό Σιμάνσκι, που σκόραρε δύο φορές, κατάφεραν να ισοφαρίσουν σε 2-2. Μάλιστα, θα μπορούσαν κάλλιστα, να κάνουν και την ανατροπή καθώς έχασαν μεγάλες ευκαρίες και για τρίτο γκολ.

Για κλάματα η άμυνα της ΑΕΚ, το εκμεταλλεύτηκε ο Αστέρας

Ιδανικά ξεκίνησε η αναμέτρηση για τον Αστέρα Τρίπολης. Οι φιλοξενούμενοι κατάφεραν να πιάσουν στον ύπνο την Ένωση και αφού... προειδοποιήσαν στο 6' με την κεφαλιά του Καστάνιο που εξουδετέρωσε ο Αθανασιάδης, στο 16' προηγήθηκαν με το πλασέ του Λουίς Φερνάντεθ. Πριν καλά, καλά συνέλθουν οι γηπεδούχοι από το σοκ του 0-1, είδαν την εστία τους να παραβιάζεται για δεύτερη φορά. Μετά από εκτέλεση κόρνερ, ο Σουάρεθ έπιασε κοιμώμενη την «κιτρινόμαυρη» άμυνα και με κεφαλιά έστειλε την μπάλα στα δίχτυα για το 0-2. Ο Μανόλο Χιμένεθ έριξε στο ματς στο 30' τον Κρίστιτσιτς αντί του τραυματία Ολιβέιρα αλλάζοντας παράλληλα το σύστημα από 4-4-2 σε 4-3-3. Κάτι που λειτούργησε ευεργετικά, καθώς η Ένωση έγινε πιο κινητική και έτσι στο 40' κατάφερε να μειώσει σε 1-2 με ωραίο πλασέ του Σιμάνσκι. Στο αμέσως επόμενο λεπτό οι Αρκάδες λίγο έλειψε να σκοράρουν στην κόντρα με το σουτ του Λουίς Φερνάντεθ, ενώ στο 44' οι «κιτρινόμαυροι» άγγιξαν την ισοφάριση με τον Σιμάνσκι να σημαδεύει το δοκάρι της εστίας του Τσιφτσή, με τον Ανσαριφάρντ στην επαναφορά να αστοχεί από πλεονεκτική θέση.

Αντεπιτέθηκε και δικαιώθηκε

Με φόρα μπήκαν στο δεύτερο ημίχρονο οι παίκτες του Μανόλο Χιμένεθ καθώς στρίμωξαν τον Αστέρα Τρίπολης στα καρέ του και άρχισαν να δημιουργούν φάσεις. Αρχικά, στο 58' η κεφαλιά του Σβάρνα πέρασε άουτ ενώ την ίδια τύχη είχε και το κοντινό σουτ του Μάνταλου στο 66'. Δύο λεπτά αργότερα, η υπεροχή του «Δικεφάλου» απέδωσε καρπούς με τον Γκαρσία να βρίσκει τον Σιμάνσκι ο οποίος με πλασέ νίκησε τον Τσιφτσή και ισοφάρισε σε 2-2. Η ΑΕΚ συνέχισε να πιέζει, κυνηγόντας το 3-2, και στο 74' είχε τριπλή χαμένη ευκαιρία με Κρίστιτσιτς, Ανσαριφάρντ και Λάτσι ενώ στο τρίτο λεπτό των καθυστερήσεων ο Σουάρεθ έδιωξε πάνω στη γραμμή το πλασέ του Σβάρνα.

Αναμφίβολα, ο Σιμάνσκι ήταν ο κορυφαίος των γηπεδούχων. Ο Πολωνός μέσος, όχι μόνο βρήκε δύο φορές δίχτυα, αλλά σε ακόμα ένα ματς έκανε ατέλειωτα χιλιόμετρα και έκλεβε συνεχώς μπάλες. Εξαιρετικός ήταν και ο Γκαρσία ενώ πολύ καλά τα πήγε και ο Κρίστιτσιτς, δίνοντας πολλές βοήθειες στο κέντρο. Στον αντίποδα, από τους Αρκάδες διακρίθηκαν Λουίς Φερνάντεθ και Μουνάφο.

Διαιτητής του αγώνα ήταν ο Βόσνιος Πέλιτο, με βοηθούς τους συμπατριώτες του Ιμπρισίμπέγκοβιτς και Μπέλιο. Υπεύθυνος VAR ήταν ο Ισπανός Ερνάντεθ και AVAR ο Ψαρρής από τον Σύνδεσμο Ζακύνθου. Τέταρτος ήταν ο Τζοβάρας του Συνδέσμου Φθιώτιδας.

Κίτρινες: 24' Σβάρνας

ΑΕΚ (Μανόλο Χιμένεθ): Αθανασιάδης, Σβάρνας, Νεντελτσιάρου, Λάτσι, Μιτάι (46' Μιτάι), Σιμάνσκι, Μάνταλος, Γκαρσία, Τάνκοβιτς (65' Αλμπάνης), Ολιβέιρα (30' λ.τρ. Κρίστιτσιτς), Ανσαριφάρντ.

ΑΣΤΕΡΑΣ ΤΡΙΠΟΛΗΣ (Μίλαν Ράσταβατς): Τσιφτσής, Κώτσιρας, Καστάνιο, Σουάρεθ, Άλβαρες, Βαλιέντε, Μουνάφο (84' Ιγκλέσιας), Τιλίκα (62' Κρέσπι), Σίτο (75' Ριέρα), Λουίς Φερνάντεθ (75' Αλί Μπάμπα), Μπαράλες.