19/04/2024
Πρωτάθλημα | Σάββατο 20 Φεβρουαρίου 2021 - 19:14

Χαμένοι και οι δύο (1-1) στο Περιστέρι

Καλύτερη η ΑΕΛ στο α' ημίχρονο, όπου και προηγήθηκε * Έβγαλε αντίδραση ο Ατρόμητος που βοηθήθηκε από τον Παντελίδη κι έφερε το ματς στα ίσα στο δεύτερο μισό του * Βελτιωμένοι αισθητά οι «βυσσινί»

Δίκαιη ισοπαλία, αλλά δεν αφήνει ικανοποιημένη ούτε τους μεν ούτε τους δε... Ατρόμητος και ΑΕΛ έμειναν στο 1-1 το Σάββατο (20/2) στο Περιστέρι για την 23η αγωνιστική της Σούπερ Λίγκας 1, αποτέλεσμα που κρατά οριστικά εκτός πλέι οφ τους «κυανόλευκους», με τους Θεσσαλούς από την πλευρά τους να διατηρούνται ουραγοί με 10 βαθμούς και να βλέπουν Παναιτωλικό και Λαμία 4 και 5 πόντους από πάνω τους αντίστοιχα (με δύο ματς λιγότερα βέβαια).

Οι «βυσσινί», πάντως, ήταν βελτιωμένοι αισθητά και είναι προφανές ότι παίρνουν βοήθειες από τους ουκ ολίγους παίκτες που ήρθαν το χειμώνα στο Αλκαζάρ, όντας ανώτεροι στο α' ημίχρονο και παίρνοντας προβάδισμα με τον Ακούνια, που ήταν ο κορυφαίος για την ομάδα του Τζιανλούκα Φέστα.

Έβγαλαν αντίδραση, ωστόσο, οι γηπεδούχοι στο δεύτερο μέρος, έκανε σωστές διορθωτικές κινήσεις από τον πάγκο ο Σάββας Παντελίδης και η υπεροχή τους καρποφόρησε με τον Αγκάγιεφ για το τελικό Χ, που φέρνει στους 26 βαθμούς τον Ατρόμητο και στην 8η θέση.

Κολομπίνο και Μπεν Χατίρα ήταν αρκετά καλοί για τους φιλοξενούμενους, Ραμπέγιο, Αγκάγιεφ και Ούμπιντες έδωσαν άλλον αέρα στον Ατρόμητο, σταθερά αξιόπιστος ο Χαρίσης στο κέντρο.

Οι αλλαγές έφεραν την ισοφάριση...

Το παιχνίδι ήταν ισορροπημένο στα πρώτα 20 με 25 λεπτά, αλλά εν συνεχεία οι «βυσσινί» πάτησαν καλύτερα και με όπλο το πρέσινγκ του Ακούνια, που δυσκόλευε την ανάπτυξη των γηπεδούχων, άρχισαν να δίνουν την εντύπωση πως αν κάποια ομάδα έβρισκε γκολ αυτή θα ήταν η ΑΕΛ.

Ένα γκολ που ήρθε τελικά στο 44', έστω και από λάθος του Μανδά, με τον Ακούνια να σκοράρει για δεύτερη συνεχόμενη αγωνιστική και με τους Θεσσαλούς να πηγαίνουν με καλή ψυχολογία στα αποδυτήρια.

Στο β' ημίχρονο ο Παντελίδης προχώρησε στις κινήσεις που είχε στο μυαλό του για να γίνουν δημιουργικοί οι Περιστεριώτες κι αυτές έπιασαν τόπο, με τους φιλοξενούμενους από την πλευρά τους σταδιακά να βγάζουν κούραση και να οπισθοχωρούν.

Εντέλει, ο Αγκάγιεφ ήταν αυτός που έφερε το ματς στα ίσα στο 76', με τον Ατρόμητο να προσπαθεί να φτάσει και στην ανατροπή, αλλά η αλήθεια είναι ότι δεν έφτιαξε σημαντικές ευκαιρίες για το 2-1.

Το τελικό 1-1, λοιπόν, δεν άφησε περιθώρια για χαμόγελα σε αμφότερους τους αντιπάλους.

Διαιτητής της αναμέτρησης ήταν οΑζέρος Αγκάγιεφ με βοηθούς τον Κούλα του Συνδέσμου Ξάνθης και τον Πετρόπουλο του Συνδέσμου Αρκαδίας. Υπεύθυνος διαιτητής VAR ήταν ο Φωτιάς του Συνδέσμου Πέλλας και βοηθός ο Μεϊντάνας του Συνδέσμου Αχαΐας.

Κίτρινες: 18' Στρούγγης, 90'+4 Μαυρομμάτης - 70' Γιακιμόβσκι, 90'+4 Ακούνια, 90'+7 Ηλιάδης.

ΑΤΡΟΜΗΤΟΣ (Σάββας Παντελίδης): Mανδάς, Γκάλο, Γκαλβάο, Μαυρομμάτης, Στρούγγης, Χαρίσης (74' Oύμπιντες), Σάλομον, Χριστοδουλόπουλος (61' Αγκάγιεφ), Κωτσόπουλος (84' Γιακουμάκης), Μουνίθ (61' Ραμπέγιο), Μανούσος (46' Εντομβόνγι).

ΑΕΛ (Τζιανλούκα Φέστα): Νάγκι, Ζίζιτς, Μαξιμένκο (52' λ. τρ. Μιχαήλ), Χουσίνο, Γκράουρ, Στίφλερ (60' Ηλιάδης), Κολομπίνο, Γιακιμόβσκι (71' λ. τρ. Καρανίκας), Μπεν Χατίρα (60' Μιλοσάβλιεβιτς), Ακούνια, Νικολιάς.