07/05/2024
Πρωτάθλημα | Κυριακή 7 Φεβρουαρίου 2021 - 17:33

Τεράστιος Απόλλων Σμύρνης, παλικαρίσιο Χ μέσα στην Τούμπα, παρά την κλοπή!

Η «Ελαφρά Ταξιαρχία» βρέθηκε πίσω στο σκορ, έκανε ανατροπή, αλλά στο 89’ διαμορφώθηκε το τελικό 2-2 με τον Ίνγκασον, που έπρεπε να έχει αποβληθεί πριν τη φάση της ισοφάρισης * Υπέροχη τακτική από Παράσχο * Μεγάλη ζημιά ο Βιτλής

Αυτός ο Απόλλων Σμύρνης δεν είναι μια ομάδα για να σωθεί απλά… Το απέδειξε και στην Τούμπα με την παλικαρίσια ισοπαλία 2-2 επί του ΠΑΟΚ την Κυριακή (7/2) για την 21η αγωνιστική της Σούπερ Λίγκας 1. Και μάλιστα οι Θεσσαλονικείς ήταν αυτοί που κατάφεραν στο φινάλε να αποφύγουν την ήττα!

Ένα αναμφίβολα σπουδαίο αποτέλεσμα για την «Ελαφρά Ταξιαρχία», που θα μπορούσε να είναι και μεγαλύτερο αν δεν υπήρχε κλοπή! Κι αυτό μόνο υπερβολή δεν είναι, καθώς πριν το γκολ της ισοφάρισης ο σκόρερ των «ασπρόμαυρων» Ίνγκασον στο 89’ έκανε πεντακάθαρο φάουλ (αγκωνιά) στον Κολ στο κέντρο του γηπέδου για κίτρινη κάρτα, που θα ήταν η δεύτερη. Αντί λοιπόν να δοθεί η ποινή και οι Θεσσαλονικείς να μείνουν με δέκα, το ματς συνεχίστηκε (!) σκανδαλωδώς χωρίς να δοθεί καν φάουλ υπέρ των φιλοξενούμενων και στην εξέλιξη της φάσης ο ΠΑΟΚ να κερδίσει κόρνερ από το οποίο  προήλθε το 2-2.

Οι «κυανόλευκοι» με αυτή το Χ έφτασαν τους 19 βαθμούς και αν δεν είχαν φρεναριστεί διαιτητικά πριν από μερικές εβδομάδες (ειδικά στο ματς με τον Παναθηναϊκό και εν συνεχεία με τον Αστέρα Τρίπολης), παρά τη μικρή αγωνιστική κοιλιά που έκαναν κατά βάση με τις ήττες από Άρη και Λαμία θα είχαν επαφή προς τα πάνω, κοινώς τα πλέι οφ!

Ο δε ΠΑΟΚ από την πλευρά του τα βρήκε… σκούρα απέναντι στην εξαιρετικά στημένη και καθόλου αμυντικογενή ομάδα, που κατέβασε ο Γιώργος Παράσχος, ο οποίος πήρε προπονητικά την ταυτόχτητα του εκκολαπτόμενου κόουτς, Πάμπλο Γκαρσία. Με καθαρό 4-4-2 η «Ελαφρά Ταξιαρχία» έκανε τη ζωή δύσκολη στους «ασπρόμαυρους», που παρά το βάθος στο ρόστερ τους δεν μπορούσαν να απειλήσουν σοβαρά την εστία του Βέρλχουστ.

Η ταχύτητα του Ουάρντα, η ανατροπή και τελικά Χ με την μη κόκκινη...

Ο Απόλλων Σμύρνης δεν φοβήθηκε ούτε μια στιγμή τον ΠΑΟΚ… Είχε σχέδιο δράσης και έψαχνε τις δικές του ευκαιρίες.

Οι «ασπρόμαυροι» είχαν την πρωτοβουλία των κινήσεων και την κατοχή, αλλά δεν μπορούσαν να απειλήσουν ουσιαστικά τον Βέρλχουστ. Η διαφορά, ωστόσο, των δύο ομάδων κρίθηκε σε μια… χαμένη φάση, όταν ο Ουάρντα με την ταχύτητα του εκμεταλλεύτηκε ένα τζούφιο αρχικά σουτ του Ελ Καντουρί και με κοντινή προβολή έκανε το 1-0 στο 29’. Έτσι το α’ ημίχρονο βρήκε τους Θεσσαλονικείς μπροστά στο σκορ…

Στο β’ ημίχρονο το πλάνο της «Ελαφράς Ταξιαρχίας» δεν άλλαξε και στο 50’ έγινε πέναλτι πάνω στον Ιωαννίδη. Καθαρή παράβαση στον επιθετικό των «κυανόλευκων», που δεν είδε (!) ο διαιτητής Φωτιάς αρχικά, αλλά εν τέλει το έδωσε με παρέμβαση του VAR, όταν πήγε να το τσεκάρει ο ίδιος.

Την εκτέλεση ανέλαβε ο Τσαμπούρης και στο 52’ έγινε το 1-1.

Η «Ελαφρά Ταξιαρχία» έμεινε πιστή στο πλάνο της με τον Παράσχο να κάνει υπέροχη διαχείριση και να μην κλείνει την ομάδα… Η έλευση του Φερνάντεθ επίσης βοήθησε πολύ και εν τέλει ο Ισπανός ήταν αυτός που έγινε ο σκόρερ των φιλοξενούμενων στο 82’ με εξαιρετικό τελείωμα κλάσης γράφοντας το 1-2.

Ο ΠΑΟΚ προσπαθούσε με ανορθόδοξο τρόπο να πιέσει, ο Απόλλων Σμύρνης κρατούσε τη νίκη με ανατροπή μέχρι το 89’, που με προβολή του Ίνγκασον έκανε το 2-2, αλλά ο σκόρερ έπρεπε να έχει αποβληθεί λόγω της αγκωνιάς στον Κολ στο κέντρο του γηπέδου και πριν κερδίσουν κόρνερ στο ξεκίνημα της ισοφάρισης.

Να σημειωθεί ότι η ομάδα του Παράσχου ολοκλήρωσε τον αγώνα με δέκα παίκτες, αφού στο 90'+4 τραυματίστηκε σοβαρά ο Βιτλής σε σύγκρουση του με τον Βέρλχουστ και η αναμέτρηση διακόπηκε για τρία λεπτά με συνέπεια να ολοκληρωθεί στο 99'!

Από τον Απόλλωνα Σμύρνης, που πλέον είναι 9ος κορυφαίος ήταν ο Σλίβκα με εξαιρετική δουλειά στη μεσαία γραμμή, καλό ματς από τον Τσαμπούρη και νέα πνοή έδωσε από την είσοδο του ο Φερντάνεθ.

Για τον μέτριο ΠΑΟΚ που έχει πλέον 40 βαθμούς και απέχει 17 πόντους από την κορυφή (!) ο Ουάρντα ήταν ο πιο κινητικός σταθερά, αν και στο β’ ημίχρονο περιορίστηκε αρκετά, ενώ ξεχώρισαν και οι Βιεϊρίνια, Σβαμπ.

Ο Φωτιάς (Πέλλας) επιβεβαίωσε όσους τον θεωρούν κακό διαιτητή, αφού αγνόησε την κόκκινη στον Ίνγκασον πριν το 2-2 και χρειάστηκε VAR για το καταφανέστατο πέναλτι υπέρ του Απόλλωνα.

Βοηθοί οι: Παπαδάκης (Ηρακλείου), Μωϋσιάδης (Γρεβενών), ο δεύτερος με μόνιμα το σημαιάκι για οφσάιντ σε κάθε σχεδόν επίθεση των φιλοξενούμενων στο α’ ημίχρονο και συνήθως λανθασμένα. Τέταρτος ο Τσετσίλας (Γρεβενών) VAR: Μανούχος (Αργολίδας) – σωστός στη φάση του πέναλτι, αλλά… κοιμήθηκε στην αποβολή του Ίνγκασον. ΑVAR: Απτοσόγλου (Αθήνας)

Κίτρινες: 34’ Ίνγκασον- 56’ Τσαμπούρης

ΠΑΟΚ (Πάμπλο Γκαρσία): Ζίβκοβιτς, Βιεϊρίνια, Βαρέλα, Ίνγκασον, Περέιρα, Ελ Καντουρί (85’ Λάμπρου), Σβαμπ, Μουργκ (72’ Α. Ζίβκοβιτς), Ουάρντα, Τζόλης (62’ Καγκάβα), Κρμέντσικ (62’ Σφιντέρσκι).

ΑΠΟΛΛΩΝ ΣΜΥΡΝΗΣ (Γιώργος Παράσχος): Βέρχουλστ, Τσαμπούρης, Μπρούσιτς (64’ Χουχούμης), Ντομίνγκες, Καλισίρ, Μπαξεβανίδης, Κολ, Σλίβκα, (88’ Βιτλής), Μπεντινέλι (76’ Κιτοκό), Ιωαννίδης, Ντάουντα (64’ Φερνάντεθ).