29/03/2024
Μπάσκετ | Πέμπτη 28 Ιανουαρίου 2021 - 00:31

Ωραίος ο Ηρακλής

Νίκησε με 78-74 τη Ρέτζιο Εμίλια και είναι πολύ κοντά στην πρόκριση στους «16» του Fiba Europe Cup

Το δύο στα δύο στον 1ο όμιλο του Fiba Europe Cup έκανε το βράδυ της Τετάρτης (27/1) ο Ηρακλής, επικρατώντας με 78-74 της Ρέτζιο Εμίλια και έτσι είναι μια ανάσα από την πρόκριση στους «16».

Στο Ντεν Μπος της Ολλανδίας οι «κυανόλευκοι» έχαναν με 46-38 στο τέλος του α' ημιχρόνου, ενώ οι Ιταλοί είχαν προβάδισμα 6 πόντων και στο τέλος του τρίτου δεκαλέπτου (64-58).

Ωστόσο, οι παίκτες του Στέργιου Καλύβα έπαιξαν σπουδαία άμυνα στην τελευταία περίοδο και γύρισαν το ματς, για να πάρουν και το ροζ φύλλο.

Χάνλαν και Καββαδάς με 18 και 17 πόντους αντίστοιχα οι κορυφαίοι του «Γηραιού», που την Παρασκευή (29/1) θα αντιμετωπίσει τη βελγική Μονς.

Τα δεκάλεπτα: 16-18, 46-38, 64-58, 74-78

ΡΕΤΖΟ ΕΜΙΛΙΑ (Μαρτίνο): Μπόστιτς 23 (2), Κάντι 14 (2), Κόπονεν 9 (3), Σάτον 5, Τέιλορ 15 (1), Μπάλντι Ρόσι 6 (1) Μπονατσίνι, Ντιουφ 2, Τζανίνι, Κίζλινκ.

ΗΡΑΚΛΗΣ (Καλύβας): Μπόουλιν 9 (3), Ενετσιόνια 8, Χάνλαν 18, Σαγκς 8, Γκιουζέλης, Χάτσερ 9 (2), Καββαδάς 17, Τσαϊρέλης 3, Βεργίνης 4, Σχίζας 2.