23/04/2024
Ιταλία | Πέμπτη 28 Ιανουαρίου 2021 - 00:01

Άνετη πρόκριση για τη Γιουβέντους, στους «4» του Κυπέλλου Ιταλίας και η Αταλάντα

Οι «μπιανκονέρι» κέρδισαν τη Σπαλ με 4-0 * Με 3-2 η νίκη επί της Λάτσιο για τους «μπεργκαμάσκι»

Eύκολο έργο είχε η Γιουβέντους το βράδυ της Τετάρτης (27/1) ενάντια στη Σπαλ, κερδίζοντας εντός έδρας με 4-0 και περιμένοντας την Ίντερ στους «4» του Κυπέλλου Ιταλίας.

Ο Μοράτα με εύστοχο χτύπημα πέναλτι στο 16' και ο Φραμπότα στο 33' έγραψαν το 2-0 του α' ημιχρόνου, με τον Κουλουσέβσκι στο 78' και τον Κιέζα στο 90' να ολοκληρώνουν την άνετη νίκη των «μπιανκονέρι».

Στον έτερο προημιτελικό της Τετάρτης η Αταλάντα νίκησε με 3-2 τη Λάτσιο και περιμένει στα ημιτελικά Νάπολι ή Σπέτσια.

Ο Τζιμσίτι άνοιξε το σκορ στο 7', ισοφάρισε ο Μουρίκι δέκα λεπτά αργότερα και στο 34' ο Ατσέρμπι έγραψε το 1-2, για να φέρει ξανά το ματς στα ίσα ο Μαλινόβσκι στο 37ο λεπτό.

Οι «μπεργκαμάσκι» έμειναν με παίκτη λιγότερο στο 54' λόγω αποβολής του Παλομίνο, αλλά τρία λεπτά μετά ο Μίραντσουκ έμελε να διαμορφώσει το τελικό αποτέλεσμα.

Τα αποτελέσματα των προημιτελικών του Κυπέλλου Ιταλίας

Τρίτη (26/1)

Ίντερ - Μίλαν 2-1 (71' πέν. Λουκάκου, 90'+7 Έρικσεν - 31' Ιμπραΐμοβιτς)

Τετάρτη (27/1)

Αταλάντα - Λάτσιο 3-2 (7' Τζιμσίτι, 37' Μαλινόβσκι, 57' Μίραντσουκ - 17' Μουρίκι, 34' Ατσέρμπι)

Γιουβέντους - Σπαλ 4-0 (16' πέν. Μοράτα, 33' Φραμπότα, 78' Κουλουσέβσκι, 90' Κιέζα)