20/04/2024
Μπάσκετ | Τετάρτη 27 Ιανουαρίου 2021 - 23:42

Έκανε την προσπάθειά του, αλλά...

Ο Παναθηναϊκός ηττήθηκε στη Μαδρίτη με 76-66 από τη Ρεάλ

Ο τραγικός Παναθηναϊκός του πρώτου ημιχρόνου… μεταμορφώθηκε στο δεύτερο! Ο Παναθηναϊκός πλήρωσε το πολύ κακό του πρώτο ημίχρονο στη Μαδρίτη το βράδυ της Τετάρτης (27/1) και γνώρισε δίκαια την ήττα με 76-66 από την Ρεάλ, για την 22η αγωνιστική της Ευρωλίγκας.

Οι «πράσινοι» βρέθηκαν στο -22 στο τέλος του ημιχρόνου, αλλά στην επανάληψη από τη στιγμή που αποφάσισαν να παίξουν σοβαρή άμυνα, ξαναμπήκαν στο παιχνίδι, πάλεψαν για την ανατροπή μειώνοντας μέχρι και στους 5 (66-61) αλλά κάτι τέτοιο ήταν πολύ δύσκολο να συμβεί, απέναντι στη πολύπειρη Ρεάλ.

Το «τρίφυλλι» υποχώρησαν στο 7-14, ενώ οι Ισπανοί ανέβηκαν στο 14-8. Μάλιστα, αυτή ήταν η 12η σερί νίκη των Μαδριλένων επί του Παναθηναϊκού.

Η Ρεάλ Μαδρίτης ξεκίνησε το παιχνίδι φορτσάτη και τέσσερα λεπτά πριν το τέλος του δεκαλέπτου έφτασε την διαφορά σε διψήφιο αριθμό (16-6), με τον Παναθηναικό από την πλευρά του να έχει ένα χαμηλό ποσοστό ευστοχίας. Τα εναπομείναντα λεπτά κύλουσαν με τον ίδιο τρόπο και το δεκάλεπτο ολοκληρώθηκε με σκορ 25-12.

Αντίστοιχη ήταν η κατάσταση και στην δεύτερη περίοδο, με τους «πράσινους» να μοιάζουν μια ταχύτητα κάτω από τον αντίπαλό τους. Οι Μαδριλένοι δεν… πάταγαν φρένο με τους «πράσινους» να μην μπορούν να βρουν ρυθμό με τίποτα. Έτσι, η Ρεάλ δεν άργησε να στείλει την διαφορά πάνω από τους 20, πηγαίνοντας στα αποδυτήρια με το υπέρ της 49-27.

Στο τρίτο δεκάλεπτο, οι Ισπανοί φάνηκαν να χαλαρώνουν και το «τριφύλλι» έκανε ένα σερί 0-7, βγάζοντας στα επόμενα λεπτά εξαιρετικές άμυνες. Ο Φόστερ θετικά στοιχεία, ενώ Μποχωρίδης και Κασελάκης ευστόχησαν σε σουτ τριών πόντων για να ρίξουν την διαφορά σε μονοψήφιο αριθμό (58-49). Όμως στο τελευταίο δίλεπτο η Ρεάλ με 6-1 επιμέρους σκορ πήρε ξανά τον έλεγχο και έκλεισε το δεκάλεπτο στο +10(64-50).

Στην 4η περιόδο, η ομάδα του Όντεντ Κάτας ήταν αποφασισμένη να παλέψει μέχρι το τέλος, βάζοντας πολύ μεγάλη πίεση στην Ρεάλ. Με το σκορ στο 66-52 οι «πράσινοι» έτρεξαν ένα φοβερό 0-9 με μεγάλο πρωταγωνιστή τον Φόστερ, ρίχνοντας την διαφορά στους 5 (66-61).Όμως, σε εκείνο το σημείο, τα δύο απανωτά τρίποντα έδωσαν μεγάλη «ανάσα» στην Ρεάλ, με τον Νέντοβιτς να «απαντά» για το 72-64. Ο χρόνος κυλούσε και η προσπάθεια του δεν έβγαλε αποτέλεσμα, με τους Μαδριλένους να επικρατούν με 76-66.

Διαιτητές: Μπελόσεβιτς - Πατέρνικο - Χόρντοφ.

Τα δεκάλεπτα: 25-12, 49-27, 64-50, 76-66.

ΡΕΑΛ ΜΑΔΡΙΤΗΣ (Λάσο): Κοζέρ 11 (3/3 τρίποντα), Ρούντι, Αμπάλντε 4 (1), Τάιους 4, Αλοθέν 13 (1 τρίποντο, 4 ασίστ), Ντεκ 20 (6/7 δίποντα, 1/1 τρίποντο, 5/5 βολές, 9 ριμπάουντ, 3 ασίστ, 4 λάθη), Γκαρούμπα (4 ριμπάουντ), Κάρολ 3 (1), Ταβάρες 4 (7 ριμπάουντ), Γιουλ 7 (1/7 τρίποντα), Τόμπκινς (0/3 σουτ, 7 ριμπάουντ, 5 ασίστ), Τέιλορ 10 (4/4 δίποντα, 0/2 τρίποντα, 2/2 βολές).

ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ ΟΠΑΠ (Κάτας): Μακ 4 (2/8 σουτ), Μποχωρίδης 5 (2/7 σουτ, 4 ριμπάουντ), Όγκαστ 13 (5/7 δίποντα, 3/4 βολές, 5 ριμπάουντ), Κασελάκης 3 (1), Βουγιούκας, Καλαϊτζάκης, Φόστερ 11 (4/6 δίποντα, 1/5 τρίποντα, 3 ριμπάουντ, 3 ασίστ), Νέντοβιτς 18 (6/10 δίποντα, 1/6 τρίποντα, 3/3 βολές), Γουάιτ 5 (1 τρίποντο, 5 ριμπάουντ), Μήτογλου 5 (2/9 σουτ, 7 ριμπάουντ), Μπεντίλ 2 (7 ριμπάουντ), Σαντ Ρος.