24/04/2024
Πρωτάθλημα | Τετάρτη 27 Ιανουαρίου 2021 - 17:50

Αδίκησε τον εαυτό του στη Ρόδο ο Ιωνικός

Η ομάδα της Νίκαιας αναδείχθηκε ισόπαλη με 1-1 κόντρα στον Διαγόρα * Ο Κάστρο διαμόρφωσε το τελικό σκορ με κεφαλιά στις καθυστερήσεις

Τον εαυτό του αδίκησε για δεύτερο συνεχόμενο παιχνίδι ο Ιωνικός. Οι «κυανόλευκοι», μετά το Χ με τα Τρίκαλα, αναδείχθηκαν ισόπαλοι με 1-1 κόντρα στον Διαγόρα, την Τετάρτη (27/01), στη Ρόδο, για την 4η αγωνιστική της Σούπερ Λίγκας 2.

Η ομάδα της Νίκαιας έδειχνε να είχε τον έλεγχο στο πρώτο ημίχρονο, ωστόσο οι γηπεδούχοι αιφνιδίασαν και άνοιξαν το σκορ με την πρώτη τους ουσιαστικά ευκαιρία στο ματς. Στο δεύτερο ημίχρονο, οι παίκτες του Δημήτρη Σπανού κυνήγησαν την ισοφάριση, την οποία βρήκαν στο φινάλε με τον Κάστρο για το Χ μεταξύ των δύο ομάδων.

Όσον αφορά την αναμέτρηση, ο Ιωνικός ήταν η πρώτη ομάδα που απείλησε στο 7’ με τον Κάστρο. O Αργεντινός επιθετικός εξαπέλυσε δυνατό σουτ έξω από την περιοχή, αλλά ο Τσέλιος απέκρουσε εντυπωσιακά. Στο 29’, ο Ρόλε έβγαλε τη σέντρα, ο Κάστρο έπιασε την κεφαλιά, αλλά ο τερματοφύλακας του Διαγόρα μπλόκαρε την μπάλα.

Η ομάδα της Νίκαιας συνέχισε να ψάχνει το γκολ, με τον Κάστρο να επιχειρεί ακόμη ένα σουτ στο 33’, αλλά την μπάλα να κοντράρει στα σώματα των αμυντικών των γηπεδούχων. Η ομάδα της Ρόδου αιφνιδίασε τους «κυανόλευκους» στο 40’, καθώς ο Λινάρδος άνοιξε το σκορ στην πρώτη τελική προσπάθεια του Διαγόρα στο ματς. Ο Σανδραβέλης έβγαλε τη σέντρα και ο Έλληνας μέσος νίκησε με υποδειγματικό πλασέ τον Αναγνωστόπουλο για το 1-0, το οποίο ήταν και το σκορ του πρώτου ημιχρόνου.

Με ένα σουτ του Ντορίβαλ, το οποίο πέρασε πάνω από τα δοκάρια του Αναγνωστόπουλου στο 51’, άρχισε το δεύτερο ημίχρονου του παιχνιδιού. Στο 60’, ο Ρόλε εκτέλεσε ένα φάουλ, ο Κάστρο έπιασε την κεφαλιά, αλλά ο Τσέλιος μπλόκαρε. Τέσσερα λεπτά αργότερα, ο Αλάεθ επιχείρησε να πλασάρει τον Αναγνωστόπουλο, ωστόσο το σουτ ήταν αδύναμο. Στο 72’, ο ρέφερι Τζοβάρας (Φθιώτιδας) διέκοψε για 2-3 λεπτά τον αγώνα, εξαιτίας μίας έντονης χαλαζόπτωσης που επικράτησε στο γήπεδο του Διαγόρα.

Ο Ιωνικός, όπως και στο ματς με τα Τρίκαλα κυνήγησε έως το τέλος την ισοφάριση και κατάφερε να βρει και πάλι δίχτυα! Ο Πλατέλλας με εκτέλεση φάουλ στο 90’+4 βρήκε τον Κάστρο και εκείνος με κεφαλιά ισοφάρισε για το τελικό 1-1, με τη μπάλα να βρίσκει αρχικά στο δοκάρι και έπειτα να καταλήγει στα δίχτυα της ομάδας της Ρόδου.

Μετά το Χ, οι γηπεδούχοι βρίσκονται στην τέταρτη θέση με 6 βαθμούς, ενώ οι «κυανόλευκοι» είναι πλέον στην έκτη θέση με 5 πόντους.

Διαιτητής της αναμέτρησης ήταν ο Τζοβάρας (Φθιώτιδας), με βοηθούς τους Αραβίδη (Αθήνας) και Φίλο (Βοιωτίας). Τέταρτος ρέφερι ήταν ο Κακουλίδης (Θράκης).

Κίτρινες: 6’ Λινάρδος - 19’ Ομάρ, 90’+3 Ρόλε

ΔΙΑΓΟΡΑΣ (Σάκης Θεοδοσιάδης): Τσέλιος, Κοντοχρήστος (85’ Δημήτρουλας), Ρουγκάλας, Σελινιωτάκης, Σανδραβέλης, Μασούρας, Ντοριβάλ, Λινάρδος (60’ Αθανασίου), Γεωργίου (60’ Μανωλάκης), Αλάεθ, Μπαστακός (85’ Σμυρλής).

ΙΩΝΙΚΟΣ (Δημήτρης Σπανός): Αναγνωστόπουλος, Ομάρ (46’ Σινγκ), Μουστάκης (83’ Κουϊρουκίδης) , Κύργιας, Φουρλάνος, Τιεντσέ (77’ Κόρμπος), Γκοτσούλιας (77’ Μάναλης), Μπρίτο (46’ Ματσούκας), Ρόλε, Πλατέλλας, Κάστρο.