26/04/2024
Πρωτάθλημα | Κυριακή 24 Ιανουαρίου 2021 - 21:31

Ισοπαλία στην Τούμπα και… χάθηκε η μπάλα της απόστασης από τον Ολυμπιακό

Ωραίο ματς με αυτοκτονικό 2-2 ως προς την κορυφή για ΠΑΟΚ και ΑΕΚ στο ντέρμπι των «Δικεφάλων», που είναι πλέον στο -12 και -11 από τους Πειραιώτες * Κέρασε γκολ για τους Θεσσαλονικείς στα γενέθλια του ο Βιεϊρίνια  * Κακώς δεν δόθηκε πέναλτι στους «ασπρόμαυρους» πάνω στον Ουάρντα

Μονομαχία «Δικεφάλων» χωρίς νικητή στην Τούμπα για πρώτη φορά μετά το 2008 το βράδυ της Κυριακής (24/1) και ό,τι χειρότερο και για τους δύο ως προς την επαφή τους με την κορυφή.

ΠΑΟΚ και ΑΕΚ αναδείχθηκαν ισόπαλοι με 2-2 με συνέπεια να… χαθεί για αυτούς η μπάλα της απόστασης από τον πρωτοπόρο Ολυμπιακό! Κάτι που μόνο υπερβολικό δεν είναι, αλλά πέρα ως πέρα ρεαλιστικό, καθώς μετά από 18 αγωνιστικές οι «ερυθρόλευκοι» με 48 πλέον βαθμούς παίζουν στην πραγματικότητα χωρίς αντίπαλο για το 46ο πρωτάθλημα της ιστορίας τους!

Γιατί με αυτό το… αυτοκτονικό Χ οι μεν «ασπρόμαυροι» βρίσκονται πλέον στο -12 από τους Πειραιώτες (και μάλιστα ισοβαθμούν με τον Άρη με τον όποιο μειονεκτούν) και οι «κιτρινόμαυροι» στο -11. Έτσι η σεζόν 2020-21 στη Σούπερ Λίγκα 1 μετατρέπεται νωρίς νωρίς σε διαγωνισμό για το ποιος θα βγει δεύτερος.

Ο κερδισμένος της Τούμπας, λοιπόν, ήταν ο Ολυμπιακός που μπορεί άνετα να προετοιμάζεται για το τυπικό ντέρμπι με τον ΠΑΟΚ την Τετάρτη 27 Ιανουαρίου στο «Γ. Καραϊσκάκης» της μεσοβδόμαδης 19ης αγωνιστικής.

Όσο για το ματς καθ’ αυτό ήταν πολύ καλό και το αποτέλεσμα ως προς τη γενική εικόνα κρίνεται δίκαιο, πλην όμως, οι γηπεδούχοι δικαιούνται να φωνάζουν για τη διαιτησία, που τους στέρησε ένα πέναλτι πάνω στον Ουάρντα στο 76’ κι ενώ τα σκορ είχε ήδη διαμορφωθεί στο 2-2 που εν τέλει δεν άλλαξε ποτέ.

Το κέρασμα του αρχηγού και το… κάρφωμα του πρώην

Η αναμέτρηση στο α’ ημίχρονο είχε δύο όψεις… Το ξεκίνημα ανήκει στην ΑΕΚ, μπήκε πιο δυνατά στα πρώτα λεπτά, κέρδισε το χώρο της μεσαίας γραμμής, απείλησε και εν τέλει βρήκε δίχτυα. Σκόρερ ένας πρώην «ασπρόμαυρος». Ο λόγος για τον Σάκχοφ, που με σουτ στην κίνηση μέσα από την περιοχή έκανε στο 18’ το 0-1, το οποίο δεν πανηγύρισε σεβόμενος με αυτόν τον τρόπο τα χρόνια που πέρασε στην Τούμπα.

Το γκολ αυτό αφύπνισε τους Θεσσαλονικείς και έτσι στη συνέχεια είχαμε ένα εντελώς διαφορετικό σκηνικό. Ο ΠΑΟΚ ούτε λίγο ούτε πολύ… κατάπιε την Ένωση από εκείνο το σημείο. Οι γηπεδούχοι πήραν τον έλεγχο, πίεσαν, έχασαν τεράστια ευκαιρία στο 25’ με τον Κρμέντσικ, που έδιωξε με τα πόδια πάνω στη γραμμή ο Σβαρνας και δικαιωματικά ισοφάρισαν στο 40’ από φάση διαρκείας και εξ επαφής προβολή του Κρέσπο.

Στο β’ ημίχρονο ο αγώνας ήταν περισσότερο ισορροπημένος σε όλα με την ΑΕΚ να μπαίνει ξανά καλύτερα και να προηγείται εκ νέου με τον Γαλανόπουλο στο 50’, ενώ τέσσερα λεπτά αργότερα ο Λιβάγια λίγο έλειψε να κάνει το 1-3, αλλά η μπάλα πέρασε άουτ…

Ακολούθως ο ΠΑΟΚ ανέβηκε, ισορρόπησε, πήρε μέτρα και εν συνεχεία κατάφερε να ισοφαρίσει για δεύτερη φορά χάρη σε έμμεσο που εκτελέστηκε έξυπνα για να στείλει την μπάλα στα δίχτυα ο Βιεϊρίνια στο 70’. Έτσι ο αρχηγός του ΠΑΟΚ ανήμερα των γενεθλίων του (έκλεισε τα 35) «κέρασε» με το γκολ διαμορφώνοντας το 2-2.

Στη συνέχεια το ματς έχασε το ρυθμό του με τον ΠΑΟΚ να φωνάζει δικαίως για ανατροπή εντός περιοχής του Ουάρντα στο 76’, πέναλτι, στο οποίο υπέπεσε ο Λόπες (αρχικά τράβηξε τα μαλλιά του Αιγύπτιου και στην συνέχεια τον έσπρωξε) με τον Σλοβένο, Βίντσιτς κακώς να μην δείχνει το πέναλτι, όπως και ο συμπατριώτης του στο VAR, Γιουγκ να μην επεμβαίνει ώστε να αποφευχθεί το συγκεκριμένο σοβαρό λάθος.

Έτσι το Χ έμεινε μέχρι το 90’+7 και το Χ κράτησε δεύτερη την ΑΕΚ στον πόντο (37) πάνω από τους ισόβαθμους (36) Άρη και ΠΑΟΚ…

Καλύτεροι από τους γηπεδούχους οι Βιεϊρίνια, Τζόλης, Κρέσπο και από τους φιλοξενούμενους οι Γκαρσία, Σάκχοφ, Λιβάγια.