20/04/2024
Πρωτάθλημα | Κυριακή 24 Ιανουαρίου 2021 - 16:41

Αφεντικό της SL2 o Λεβαδειακός!

Μεγάλο διπλό μέσα στο Παγκρήτιο με 1-0 επί του Εργοτέλη για τους Βοιωτούς, που είναι πλέον μόνοι πρώτοι στην κορυφή * Ο Πολέτο το γκολ

Δυσκολεύτηκε αλλά έκανε το καθήκον του... Ο λόγος για τον Λεβαδειακό ο οποίος επικράτησε με 1-0 του Εργοτέλη στο Παγκρήτιο το απόγευμα της Κυριακής (24/2), στο πλαίσιο της 3ης αγωνιστικής της Σούπερ Λίγκας 2, και απολαμβάνει τη μοναξιά της κορυφής στον βαθμολογικό πίνακα.

Οι Βοιωτοί, που επέστρεψαν στις νίκες μετά την ισοπαλία με τα Χανιά, έφτασαν τους 7 βαθμούς και από νωρίς δείχνουν ότι είναι το φαβορί για την άνοδο στη Σούπερ Λίγκα 1.

Η ομάδα του Σωτήρη Αντωνίου παρουσίασε δύο διαφορετικά πρόσωπα. Ένα πολύ κακό στο πρώτο ημίχρονο και ένα βελτιωμένο στο δεύτερο, γεγονός που της επέστρεψε να πετύχει ένα γκολ στο 80' με σκόρερ τον Πολέτο και να βάλει στο σακούλι τρεις βαθμούς.

Ο Εργοτέλης στην αντίπερα όχθη έδειξε αρκετά ανταγωνιστικός όμως στο φινάλε έμεινε από δυνάμεις και δεν γλίτωσε την ήττα που τον διατήρησε στον πάτο της βαθμολογίας χωρίς βαθμό.

Οι γηπεδούχοι μπήκαν καλύτερα στο παιχνίδι, πιέζοντας ψηλά τους «πράσινους» τους από τα πρώτα λεπτά. Μάλιστα, στο 7' έχασαν μεγάλη ευκαιρία σε σουτ του Κουατένγκ που εξουδετέρωσε ο Γκέκας. Οι Κρητικοί είχαν την πρωτοβουλία των κινήσεων μέχρι και το 25', με τους Βοιωτούς να ισορροπούν σιγά, σιγά την κατάσταση στον αγωνιστικό χώρο χωρίς πάντως να δημιουργούν κίνδυνο για την αντίπαλη εστία. Πάντως, στη μοναδική τους αξιόλογη επίσκεψη στα καρέ του Κατσιμήτρου στο 44' θα μπορούσαν να ανοίξουν το σκορ όταν ο 23χρονος γκολκίπερ είπε «όχι» σε δυνατό σουτ του Μαρίνου.

Το δεύτερο ημίχρονο ξεκίνησε με τους φιλοξενούμενους να ζητούν πέναλτι σε μαρκάρισμα πάνω στον Συμελίδη στο 51', αλλά ο διαιτητής Γκάμαρης δεν καταλόγισε την εσχάτη των ποινών προκαλώντας τις έντονες διαμαρτυρίες τους. Μέχρι το 70' ο ρυθμός του αγώνα ήταν υποτονικός, με τις φάσεις να απουσιάζουν εκατέρωθεν. Όσο κυλούσε ο χρόνος, οι Βοιωτοί ανέβαζαν τις γραμμές τους βάζοντας δύσκολα στους παίκτες του Γιάννη Ταουσιάνη. Στο 73' λοιπόν απείλησαν με την κεφαλιά του Καραχάλιου, που έφυγε άουτ, ενώ πέντε λεπτά αργότερα ο Κατσιμήτρος αποσόβησε το πλασέ του Τζιώρα. Για να φτάσουμε στο 80', όταν ο Εργοτέλης «πούλησε» τη μπάλα στο κέντρο, ο Συμελίδης επωφελήθηκε και πάσαρε στον Πολέτο που με πλάσε έστειλε τη μπάλα στα δίχτυα. Στο δεύτερο λεπτό των καθυστερήσεων, ο Εργοτέλης λίγο έλειψε να «κλέψει» τον βαθμό με τον Γκέκα να κάνει σπουδαία επέμβαση σε σουτ του Μανουσάκη κρατώντας το μηδέν για την ομάδα του.

Ο σκόρερ Πολέτο ήταν ο κορυφαίος των νικητών, πολύ καλό παιχνίδι ανασταλτικά έκαναν οι Καραχάλιος και Λιάγκας ενώ θετικός όσο αγωνίστηκε ήταν και ο Ενομό. Από πλευράς γηπεδούχων ξεχώρισαν Μπουτσάκης και Σερβιλάκης, οι οποίοι και αντικαταστάθηκαν στο 76'.

Διαιτητής ήταν ο Γκάμαρης του Συνδέσμου Αθηνών με βοηθούς τους Σταυρόγλου και Τσολακίδη από τον ίδιο Σύνδεσμο. Τέταρτος ήταν ο Κουκουράκης από τον Σύνδεσμο Χανίων.

Κίτρινες: 25' Μανουσάκης - 11' Λιάγκας, 53΄Πολέτο, 62' Μύγας

ΕΡΓΟΤΕΛΗΣ (Γιάννης Ταουσιάνης): Κατσιμήτρος, Κατσούρι, Μαζουλουξής, Μπάτζιος, Σερβιλάκης (76' Ποζατζίδης), Πέιος (60' Άπι), Μπουτσάκης (76' Αλεξάκης), Τσέλιος, Κωστανάσιος (54' Μπότε), Κουατένγκ (54' Κόνραντ), Μανουσάκης.

ΛΕΒΑΔΕΙΑΚΟΣ (Σωτήρης Αντωνίου): Γκέκας, Μύγας, Λιάγκας, Καραχάλιος, Βήχος, Μεχία, Κονέ (60' Νίκας), Πολέτο (88' Θεοχάρης), Μαρίνος (46' Συμελίδης), Νίλι, Ενομό (67' Τζιώρας).