23/04/2024
Μπάσκετ | Σάββατο 23 Ιανουαρίου 2021 - 22:10

Αγχώθηκε, αλλά κέρδισε η ΑΕΚ

Η Ένωση επιβλήθηκε δύσκολα του Ιωνικού με 81-74

Στις νίκες γύρισε η ΑΕΚ σε ό,τι αφορά την Basket League, αν και ζορίστηκε πολύ κόντρα στον Ιωνικό το βράδυ του Σαββάτου (23/1), για να κερδίσει τελικά με 81-74 στο κλειστό του ΟΑΚΑ.

Στην αναμέτρηση της 12ης αγωνιστικής οι Νικαιώτες προηγήθηκαν με 37-33 στο τέλος του α' ημιχρόνου, διατηρώντας προβάδισμα και στην τρίτη περίοδο με 56-53.

Στο τελευταίο δεκάλεπτο η Ένωση έτρεξε σερί 11-0 και το 61-61 έγινε 72-61, αλλά δεν παραδόθηκαν οι παίκτες του Βαγγέλη Αγγέλου και μείωσαν σε 74-72.

Σε εκείνο το σημείο έβαλε κρίσιμα καλάθια ο Ρογκαβόπουλος και το ροζ φύλλο πήγε στην ομάδα του Ηλία Παπαθεοδώρου, με το ρεκόρ της να πηγαίνει στο 8-3 (έχει αγώνα λιγότερο).

Ο Λοτζέσκι ήταν ο πρώτος σκόρερ με 21 πόντους, στο 4-8 οι φιλοξενούμενοι, για τους οποίους ξεχώρισαν Μαυροκεφαλίδης και Χουγκάζ με 18 και 15 πόντους αντίστοιχα.

Τα δεκάλεπτα: 14-18, 33-37, 53-56, 81-74

ΑΕΚ (Παπαθεοδώρου): Μορέιρα 16, Ματσιούλις 12 (2), Μωραΐτης 2, Λοτζέσκι 21 (3), Μόουζες 2, Λάνγκφορντ 13 (1), Γκίκας, Ρογκαβόπουλος 11 (2), Σλότερ 4.

ΙΩΝΙΚΟΣ (Αγγέλου): Πετρόπουλος 2, Μαυροκεφαλίδης 18, Μουχαϊμίν 8, Τολιόπουλος 8, Χουγκάζ 15 (3), Πριτζέτ 12 (1), Χατζηκυριάκος, Βλάχος, Γιώτης, Χόλογουελ 11 (1).