29/03/2024
Ισπανία | Παρασκευή 22 Ιανουαρίου 2021 - 00:34

Απέφυγε τη ζημιά στην παράταση η Μπαρτσελόνα

Έχασε δύο πέναλτι στην κανονική διάρκεια, για να πάρει τελικά το διπλό με 2-0 επί της Κορνέγια και να περάσει στους «16» του Κυπέλλου Ισπανίας * Στο 90' προκρίθηκε η Αθλέτικ Μπιλμπάο

Tο πάθημα της Ρεάλ Μαδρίτης από την Αλκογιάνο πήγε να... μιμηθεί η Μπαρτσελόνα το βράδυ της Πέμπτης (21/1), αλλά νίκησε τελικά εκτός έδρας την Κορνέγια με 2-0 στην παράταση και προκρίθηκε στους «16» του Κυπέλλου Ισπανίας.

Κόντρα στην ομάδα της γ' κατηγορίας και η οποία είχε ήδη αποκλείσει την Ατλέτικο Μαδρίτης στον προηγούμενο γύρο οι Καταλανοί έχασαν δύο πέναλτι στην κανονική διάρκεια, καθώς τόσο ο Πιάνιτς στο 39' όσο και ο Ντεμπελέ στο 80' νικήθηκαν από τον γκολκίπερ Ραμόν και η αναμέτρηση οδηγήθηκε στο έξτρα ημίωρο.

Ο Ντεμπελέ στο 92' πήρε το αίμα του πίσω και άνοιξε το σκορ, με τον Μπρέθγουεϊτ στο 120'+1 να σφραγίζει την πρόκριση των «μπλαουγκράνα».

Στους «16» πέρασε και η κάτοχος του Σούπερ Καπ Αθλέτικ Μπιλμπάο, που με τη σειρά της ζορίστηκε πάρα πολύ ενάντια στην Ίμπιθα κι επικράτησε με 2-1 με γκολ του Ουνάι Νούνιεθ στο 90'.

Είχαν προηγηθεί οι γηπεδούχοι με τον Χάβι Πέρεθ στο 12' και είχε ισοφαρίσει ο Ραούλ Γκαρθία στο 52ο λεπτό.