26/04/2024
Πρωτάθλημα | Τετάρτη 20 Ιανουαρίου 2021 - 17:15

Ένα γκολ και καλό για τον ΑΟΤ

Οι «κυανέρυθροι» επιβλήθηκαν με 1-0 του Απόλλωνα Λάρισας * «Χρυσός» σκόρερ ο Σταματής για τα Τρίκαλα

Μία σπουδαία νίκη με σκορ 1-0 πήραν τα Τρίκαλα στο θεσσαλικό ντέρμπι, με αντίπαλο τον Απόλλωνα Λάρισας, την Τετάρτη (20/01), για την 2η αγωνιστική της Σούπερ Λίγκας 2.

Οι «κυανέρυθροι», που πήραν το πρώτο τους τρίποντο στη δεύτερη τη τάξει επαγγελματική κατηγορία μετά το ισόπαλο 1-1 της πρεμιέρας με την Παναχαϊκή, επικράτησαν χάρη σε γκολ του Σταματή στο 53’ και έφτασαν τους τέσσερις βαθμούς.

Το πρώτο ημίχρονο άνηκε στην ομάδα της Λάρισας, η οποία είχε την πρωτοβουλία των κινήσεων και ήταν πιο απειλητική από τους γηπεδούχους. Στο 23’, ο Λίταινας εκτέλεσε απευθείας ένα φάουλ, όμως ο Γιακουμής απέκρουσε εντυπωσιακά, κρατώντας έτσι το μηδέν για τον ΑΟΤ. Τρία λεπτά μετά, ο Αθανασιάδης έστειλε τη μπάλα στα δίχτυα, αλλά το γκολ του έμπειρου φορ του Απόλλωνα Λάρισας δεν μέτρησε γιατί υποδείχθηκε σε θέση οφσάιντ.

Στο 40’, ο αφύλαχτος Χατζής έστειλε τη μπάλα άουτ με το κεφάλι, με τα Τρίκαλα να είχαν καλή ευκαιρία να ανοίξουν το σκορ στο 45+1’ ένα σουτ του Σταματή, το οποίο πέρασε άουτ.

Στο δεύτερο ημίχρονο, ο ΑΟΤ βελτίωσε την απόδοσή του, ωστόσο στο 51’ λίγο έλειψε να βρεθεί πίσω στο σκορ από την κεφαλιά του Χατζή, η οποία χτύπησε στο οριζόντιο δοκάρι του Γιακουμή. Στο 52’, ο Σταματής άνοιξε το σκορ για τα Τρίκαλα, αφού έφυγε από τα αριστερά, έκανε το σουτ και νίκησε τον Τάλισον για το 1-0.

Έπειτα, οι «κυανόλευκοι» ανέβηκαν και έψαξαν την ισοφάριση, με τον Γιακούμη στο 69’ να μπλοκάρει το σουτ του Μπαστιανού. Στο 75’, ο Λίταινας σούταρε δυνατά, όμως ο τερματοφύλακας των γηπεδούχων απέκρουσε εντυπωσιακά. Στο 81’, ο Καρρίκι δοκίμασε το σουτ από μακρινή απόσταση, ωστόσο η μπάλα έφυγε άουτ.

Το σκορ δεν άλλαξε μέχρι το φινάλε της αναμέτρησης και έτσι τα Τρίκαλα πανηγύρισαν ένα πολύ σημαντικό τρίποντο (1-0), το οποίο μάλιστα ήταν το πρώτο τους στην εφετινή Σούπερ Λίγκα 2.

Διαιτητής της αναμέτρησης ήταν ο Θεοχάρης (Θεσσαλίας), με βοηθούς τους Βογιατζή (Καρδίτσας) και Παγουρά (Βοιωτίας). Τέταρτος ρέφερι ήταν οΚαλατζής (Θεσσαλίας).

ΑΟ ΤΡΙΚΑΛΑ (Απόστολος Χαραλαμπίδης): Γιακουμής, Νιάρος, Πιαστόπουλος, Σουλιώτης, Ριζογιάννης, Σκόνδρας (46’ Σιλβάνο), Παπαγεωργίου, Πέλκας (87’ Ζώγκος), Ντιαλόσι, Σταματής (83’ Ελευθεριάδης), Αλμπάνης (46’ Ευθυμίου).

ΑΠΟΛΛΩΝ ΛΑΡΙΣΑΣ (Γιάννης Μάγγος): Τάλισον, Γκόλιας (85’ Μπάμπης), Καρρίκι, Μόρας, Σκούπρα, Λίταινας, Μπάλλας (85’ Μπούσης), Χατζής, Τζοβάρας (65’ Τασιούλης), Αθανασιάδης, Μπαστιάνος (80’ Μπαλογιάννης).