29/03/2024
Μπάσκετ | Τρίτη 19 Ιανουαρίου 2021 - 23:52

Τον κράτησε ζωντανό ο Σλούκας και στο τέλος κατοστάρα!

Ο Ολυμπιακός πήρε τη... ρεβάνς στη Γαλλία από τη Βιλερμπάν, κερδίζοντας στην παράταση με 101-93

Ο Ολυμπιακός γλίτωσε το βράδυ της Τρίτης (19/1) ήττα στη Γαλλία με το buzzer-beater τρίποντο του Σλούκα να στέλνει το ματς στην παράταση και στον έξτρα χρόνο κατάφερε να νικήσει τη Βιλερμπάν με 91-103, στον εξ αναβολής αγώνα της 10ης αγωνιστικής της Eυρωλίγκας.

Οι Πειραιώτες δυσκολεύτηκαν πολύ απέναντι στη γαλλική ομάδα, αλλά στο τέλος πήραν την νίκη και την άτυπη ρεβάνς του ΣΕΦ. Με αυτό το αποτέλεσμα, ο Ολυμπιακός ανέβηκε στο 11-9 και παρέμεινε σταθερά στο κυνήγι για τα πλέι-οφ. Αντίθετα, η Βιλερμπάν έμεινε χαμηλά και στο 6-14.

Κορυφαίοι για τους «ερυθρόλευκους» ήταν οι Κώστας Σλούκας και Σακίλ ΜακΚίσικ, οι οποίοι πέτυχαν 23 πόντους ο καθένας.

Μοιρασμένο το ξεκίνημα της αναμέτρησης, με τον Ολυμπιακό να παίρνει το πρώτο προβάδισμα με τέσσερις σερί πόντους του Έλις για το 7-11 στο 5’.

Μοιρασμένο το ξεκίνημα της αναμέτρησης, με τον Ολυμπιακό να παίρνει το πρώτο προβάδισμα με τέσσερις σερί πόντους του Έλις για το 7-11 στο 5’. Οι «ερυθρόλευκοι», στη συνέχεια, πήραν τα ηνία, επέβαλλαν τον ρυθμό τους και έκλεισαν το πρώτο δεκάλεπτο στο +8 (15-23).

Στο δεύτερο δεκάλεπτο, η Βιλερμπάν μπήκε πιο δυνατά και ήταν αρκετά εύστοχη και μέσα από την ρακέτα και από τα 6.75, με τους Γάλλους να φέρνουν τα πάνω-κάτω, φέρνοντας τα σκορ στα ίσα (28-28) στο 15'. Στη συνέχεια υπήρχε απόλυτη ισορροπία στο γήπεδο από τις δύο ομάδες, μέχρι που το ξέσπασμα του Μάρτιν βοήθησε τους Πειραιώτες να κλείσουν το ημίχρονο με προβάδισμα επτά πόντων (37-44).

Η ομάδα του Γιώργου Μπαρτζώκα δεν μπήκε καλά στο τρίτο δεκάλεπτο και δεν έπαιξε καλή ομάδα και το πλήρωσε καθώς δέχτηκε 24 πόντους.Ο Τζένκινς έδωσε εκ νέου το προβάδισμα φτάνοντας την διαφορά στο +9 (41-52), αλλά στη συνέχεια οι Γάλλοι έβγαλαν αντίδραση. Οι Κόουλ και Χέιζ πρωταγωνίστησαν κάτω από το καλάθι των «ερυθρόλευκων» και οι Γάλλοι μείωσαν στον πόντο (53-54) τρία λεπτά πριν το τέλος της τρίτης περιόδου.Ωστόσο, οι Πειραιώτες βρήκαν σκορ από τον Σπανούλη με ένα τρίποντο και διατήρησαν το προβάδισμα μέχρι την λήξη της περιόδου (61-63).

Στην τέταρτη περίοδο, απέκτησε ψυχολογία και πέρασε μπροστά στο σκορ φτάνοντας την διαφορά από την πλευρά της στο +6(75-69) με τα τελευταία πέντε λεπτά να εξελίσσονται σε θρίλερ. Ο ΜακΚίσικ συνέχισε να κρατάει όρθιους τους Πειραιώτες (79-75), ενώ ο Σλούκας με γκολ – φάουλ, έφερε το ματς στα ίσα (79-79), τρία λεπτά πριν το φινάλε. Στη συνέχεια, ο Μάρτιν μετά από επιθετικό ριμπάουντ, έγραψε το 79-81, με τον Χάουαρντ όμως με τρίποντο να γράφει το 82-81.

Οι Γάλλοι, 40 δευτερόλεπτα πριν το φινάλε, πήραν ανάσα με το καλάθι του Λάιτι (86-83) και όλα έδειχναν πως είχαν τελειώσει. Ωστόσο, στη τελευταία φάση του ματς, η μπάλα πήγε στον Σλούκα, οι Γάλλοι δεν έκαναν φάουλ, με τον Έλληνα γκαρντ να ευστοχεί σε ένα δύσκολο τρίποντο μετά από ντρίμπλα, στέλνοντας το ματς στην παράταση (86-86).

Στην έξτρα πεντάλεπτο, το ματς ήταν για γερά νεύρα. Οι Πειραιώτες έπαιξαν παθιασμένα και με καθαρό μυαλό και αξιοποίησαν την μεγάλη εκρηκτικότητα του Μακίσικ ο οποίος πέτυχε σπουδαία καλάθια και με την βοήθεια του Κώστα Σλούκα, έφτασαν σε μια πολύ σημαντική νίκη με κατόσταρα (93-101), στην προσπάθεια που κάνουν για να μπουν στην 8αδα της Ευρωλίγκας.

ΟΙ ΔΙΑΙΤΗΤΕΣ: Μπολτάουζερ, Πέρεζ, Τραβίσκι.

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 15-23, 37-44, 61-63, 86-86 (κ.α.), 93-101 (παρ.).

ΒΙΛΕΡΜΠΑΝ (Πάρκερ): Φρίμαν 2 (1/5 σουτ), Καχούντι 5 (1), Ντιότ 4, Χέιζ 13 (4/8 δίποντα, 5/7 βολές, 8 ριμπάουντ, 1 ασίστ, 1 κλέψιμο), Μπάκο 10 (5/8 δίποντα, 4 ριμπάουντ), Λάιτι 18 (3/6 δίποντα, 2/3 τρίποντα, 6/8 βολές, 7 ριμπάουντ, 2 ασίστ, 4 λάθη), Χάουαρντ 16 (3/6 δίποντα, 3/4 τρίποντα, 1/1 βολή), Γιαμπουσέλε 2 (1/4 σουτ, 5 ριμπάουντ), Κόουλ 21 (5/11 δίποντα, 1/7 τρίποντα, 8/8 βολές, 6 ασίστ, 2 κλεψίματα), Στράζελ 2

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Μπαρτζώκας): Χάρισον 12 (3/5 δίποντα, 6/7 βολές, 5 ριμπάουντ, 1 ασίστ, 1 κλέψιμο), Σπανούλης 3 (1), Σλούκας 23 (4/8 δίποντα, 2/2 τρίποντα, 9/9 βολές, 6 ασίστ), Μάρτιν 15 (7/10 δίποντα, 6 ριμπάουντ), Βεζένκοβ, Πρίντεζης 11 (2/5 δίποντα, 1/2 τρίποντα, 4/8 βολές, 5 ριμπάουντ), Ζαν-Σαρλ, Τζένκινς 6 (3/3 δίποντα), Έλις 8 (4/4 δίποντα), ΜακΚίσικ 23 (5/7 δίποντα, 1/3 τρίποντα, 10/13 βολές, 2 ριμπάουντ, 3 ασίστ, 1 κλέψιμο)