26/04/2024
Αγγλία | Δευτέρα 18 Ιανουαρίου 2021 - 00:04

Τεσσάρα η Σίτι κι ετοιμάζεται για κορυφή

Οι «πολίτες» νίκησαν με 4-0 την Κρίσταλ Πάλας και είναι στο -2 από τη Γιουνάιτεντ, αλλά με αγώνα λιγότερο

Λίβερπουλ και Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ έμειναν στο 0-0 και δούλεψαν για τη Μάντσεστερ Σίτι, που το βράδυ της Κυριακής (18/1) πήρε το επιβλητικό εντός έδρας τρίποντο με 4-0 επί της Κρίσταλ Πάλας και είναι πια στο -2 από την κορυφή της Πρέμιερ Λιγκ.

Οι «πολίτες» άνοιξαν το σκορ με τον Στόουνς στο 26' και ο Γκουντογκάν βρήκε δίχτυα για το 2-0 στο 58ο λεπτό.

Ο Στόουνς, αν και στόπερ, έβαλε και δεύτερο γκολ στο 68', με τον Στέρλινγκ στο 88ο λεπτό να διαμορφώνει το τελικό αποτέλεσμα στην αναμέτρηση της 19ης αγωνιστικής.

Έτσι, η ομάδα του Πεπ Γκουαρντιόλα με 35 βαθμούς είναι μαζί με τη Λέστερ στη 2η θέση κι ενώ η Γιουνάιτεντ μετρά 37 στο... ρετιρέ, αλλά έχει ματς λιγότερο και συνεπώς την ευκαιρία να βρεθεί προσεχώς στην κορυφή.

Τα αποτελέσματα της 19ης αγωνιστικής

Σάββατο (16/1)

Γουλβς - Γουέστ Μπρομ 2-3 (38' Φάμπιο Σίλβα, 43' Μπολί - 8' πέν., 56' πέν. Περέιρα, 52' Ατζαγί)

Γουέστ Χαμ - Μπέρνλι 1-0 (9' Αντόνιο)

Λιντς - Μπράιτον 0-1 (17' Mοπέ)

Φούλαμ - Τσέλσι 0-1 (78' Μάουντ)

Λέστερ - Σαουθάμπτον 2-0 (37' Μάντισον, 90'+5 Μπαρνς)

Κυριακή (17/1)

Άστον Βίλα - Έβερτον AΝΑΒΟΛΗ

Σέφιλντ Γιουνάιτεντ - Τότεναμ 1-3 (59' ΜακΓκόλντρικ - 5' Οριέ, 40' Κέιν, 62' Εντομπελέ)

Λίβερπουλ - Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ 0-0

Μάντσεστερ Σίτι - Κρίσταλ Πάλας 4-0 (26', 68' Στόουνς, 58' Γκουντογκάν, 88' Στέρλινγκ)