23/04/2024
Γερμανία | Κυριακή 17 Ιανουαρίου 2021 - 19:39

Έκαμψε δύσκολα την αντίσταση της Φράιμπουργκ η Μπάγερν

Άτυποι πρωταθλητές χειμώνα οι Βαυαροί που νίκησαν με 2-1

Δύσκολη νίκη με σκορ 2-1 πήρε η Μπάγερν Μονάχου κόντρα στην Φράιμπουργκ, την Κυριακή (17/01), για την 16η αγωνιστική της Μπούντσελιγκα.

Οι Βαυαροί άνοιξαν το σκορ μόλις στο 7’ με κοντινό σουτ του Λεβαντόφσκι, ο οποίος έφτασε τα 21 γκολ σε 16 αγωνιστικές, με αποτέλεσμα να «σπάσει» το ρεκόρ των 20 τερμάτων του Γκερντ Μίλερ από τη σεζόν 1968-69.

Η ομάδα του Χάνσι Φλικ μπήκε στο δεύτερο ημίχρονο με σκοπό να «τελειώσει» το ματς, ωστόσο το πλασέ του Λεβαντόφσκι στο 59’ χτύπησε στο οριζόντιο δοκάρι της της Φράιμπουργκ. Τέσσερα λεπτά μετά, οι φιλοξενούμενοι ισοφάρισαν σε 1-1 μετά από προβολή του Πέτερσεν στο δεύτερο δοκάρι.

Η Μπάγερν πήρε ξανά το προβάδισμα στο 74’, με τον Μίλερ με γυριστό σουτ να «γράφει» το 2-1. Από εκεί και έπειτα οι γηπεδούχοι έψαξαν και τρίτο γκολ, ωστόσο αυτό δεν ήρθε, με την Φράιμπουργκ να κάνει τους Βαυαρούς να «καρδιοχτυπήσουν» στο 90’+1, αφού ο Πέτερσεν τράνταξε το οριζόντιο δοκάρι. Έτσι, το 2-1 παρέμεινε μέχρι τη λήξη.

Με τη νίκη αυτή η Μπάγερν εξασφάλισε τον άτυπο τίτλο της πρωταθλήτριας χειμώνα, καθώς έφτασε τους 36 βαθμούς και έχει 4 περισσότερους από τη Λειψία, μια αγωνιστική πριν το φινάλε του πρώτου γύρου. Από την άλλη, η Φραιμπουργκ έμεινε στην 8η θέση με 23 πόντους.

Τα αποτελέσματα της 16ης αγωνιστικής

Παρασκευή (15/1)

Ουνιόν Βερολίνου - Λεβερκούζεν 1-0 (88' Tόιχερτ)

Σάββατο (16/1)

Κολωνία - Χέρτα Βερολίνου 0-0

Ντόρτμουντ - Μάιντς 1-1 (73' Μενιέ - 57' Οζτουναλί)

Χόφενχαϊμ - Αρμίνια Μπίλεφελντ 0-0

Βέρντερ Βρέμης - Άουγκσμπουργκ 2-0 (84' Γκεμπρεσελασιέ, 87' Αγκού)

Βόλφσμπουργκ - Λειψία 2-2 (22' Βέγκχορστ, 35' Στέφεν - 5' Μουκιέλε, 54' Όρμπαν)

Στουτγάρδη - Γκλάντμπαχ 2-2 (58' Γκονζάλες, 90'+6 πέν. Γουαμανγκιτούκα - 35' πέν. Στιντλ, 61' Ζακάρια)

Κυριακή (17/1)

Μπάγερν Μονάχου - Φράιμπουργκ 2-1 (7' Λεβαντόφσκι, 74' Μίλερ - 62' Πέτερσεν)

Άιντραχτ Φρανκφούρτης - Σάλκε 3-1 (28' Aντρέ Σίλβα, 72', 90'+1 Γιόβιτς - 29' Χόπε)