26/04/2024
Πρωτάθλημα | Σάββατο 16 Ιανουαρίου 2021 - 17:22

Μοιρασιά στο «Βουζουνεράκειο»

Δίκαιο 1-1 για Ο.Φ. Ιεράπετρας και Διαγόρα, με τους φιλοξενούμενους να είναι καλύτεροι στα πρώτα 45 λεπτά του αγώνα και την κρητική ομάδα να αλλάζει πρόσωπο στο δεύτερο ημίχρονο

Από ένα βαθμό μοιράστηκαν Ο.Φ. Ιεράπετρας και Διαγόρας μετά το ισόπαλο 1-1, στο «Βουζουνεράκειο», το Σάββατο (16/01), για την 1η αγωνιστική της Σούπερ Λίγκας 2. Κάθε ομάδα είχε από ένα ημίχρονο στην αναμέτρηση, ωστόσο το Χ κρίνεται δίκαιο.

Η ομάδα της Ρόδου ήταν καλύτερη στα πρώτα 45 λεπτά, αφού άνοιξε και το σκορ, αλλά οι γηπεδούχοι έβγαλαν αντίδραση στο δεύτερο ημίχρονο, κάτι που είχε ως αποτέλεσμα να πάρουν τα ηνία και παράλληλα την ισοπαλία.

Όσον αφορά την αναμέτρηση, ο Διαγόρας μπήκε δυνατά στο ματς και είχε μεγάλη ευκαιρία για να ανοίξει το σκορ στο 7’ με τον Λινάρδο, ο οποίος σούταρε και είδε τον Παπαδόπουλο να αποκρούει εντυπωσιακά. Οκτώ λεπτά αργότερα, οι φιλοξενούμενοι κέρδισαν πέναλτι σε βάρος του Σμυρλή και ο Μπαστακός ευστόχησε από την άσπρη βούλα για το 0-1.

Η ομάδα της Ρόδου συνέχισε να είναι το ίδιο επικίνδυνη, με τον Παπαδόπουλο να πραγματοποιεί τρομερή επέμβαση στη κεφαλιά του Ρουγκάλα στο 33’ και να αποτρέπει το 0-2. Στο 35’, ο Λινάρδος τράνταξε το οριζόντιο δοκάρι του Ο.Φ. Ιεράπετρας, έπειτα από την εκτέλεση κόρνερ του Ντορίβαλ. Ο Παπαδόπουλος κατέγραψε ακόμη μία απόκρουση στο 45’, αφού επενέβη σωτήρια στο σουτ του Ντορίβαλ, με αποτέλεσμα να μείνει το εύθραυστο 0-1 μετά το α’ μέρος.

Στο δεύτερο ημίχρονο, η ομάδα της Κρήτης πήρε την πρωτοβουλία των κινήσεων, πίεσε τον Διαγόρα και έβγαλε αντίδραση. Οι γηπεδούχοι θέλησαν να ισοφαρίσουν άμεσα, με το σουτ του Κόστα στο 47’ να περνάει πάνω από τα δοκάρια του Τσέλιου. Στο 65’, ο ίδιος ποδοσφαιριστής δοκίμασε το σουτ, ο Τσέλιος απέκρουσε, ο Φουάσης πήρε το ριμπάουντ και σούταρε, αλλά ο Τσέλιος πραγματοποίησε δεύτερη επέμβαση στην ίδια φάση.

Ωστόσο, στο 69’ ο Γκινή με ωραία ατομική ενέργεια νίκησε τον Τσέλιο μέσα από την περιοχή για το 1-1. Έπειτα, ο Ο.Φ. Ιεράπετρας κυνήγησε την μεγάλη ανατροπή στο ματς, με τον Κούστα να απειλεί με κεφαλιά στο 75’ και τον τερματοφύλακα του Διαγόρα να μπλοκάρει δύσκολα. Στο 80’, ο σκόρερ Γκίνη επιχείρησε το σουτ, αλλά η μπάλα πέρασε δίπλα από το δεξί δοκάρι της εστίας των φιλοξενούμενων.

Στα τελευταία λεπτά δεν άλλαξε κάτι, με τις δύο ομάδες να αναδεικνύονται ισόπαλες με 1-1, στην πρεμιέρα της δεύτερης τη τάξει κατηγορίας.

Διαιτητής του αγώνα ήταν ο Πατεμτζής (Ηρακλείου), με βοηθούς τους Μαυραντωνάκη (Ηρακλείου) και Δασκαλάκη (Ηρακλείου) Τέταρτος ρέφερι ήταν ο Κουκουράκης (Χανίων)

Ο.Φ. ΙΕΡΑΠΕΤΡΑΣ (Μανώλης Παπαματθαιάκης): Παπαδόπουλος, Καψάλης (58′ Πριόνας), Σμίλτος, Μασαουάρο, Ζήσης, Λεμονής, Βογιατζής (58′ Μπαράτα), Γκίνη, Φουάσης, Κόστα (69’ Γκούφας), Κούστα (89’ Καλλιμάνης).

ΔΙΑΓΟΡΑΣ (Σάκης Θεοδοσιάδης): Τσέλιος, Σανδραβέλης (78′ Δημητρούλας), Κοντοχρήστος, Ρουγκαλάς, Σελινιωτάκης, Ντορίβαλ, Μασούρας (78′ Αθανασίου), Σμυρλής (72′ Μανωλάκης), Μπαστακός, Λινάδρος (71′ Αυγενικού), Γεωργίου (86’ Αλάεθ).

Πηγή ΦΩΤΟ: Athlitiko