27/04/2024
Ισπανία | Πέμπτη 14 Ιανουαρίου 2021 - 01:00

Xάρηκε στα πέναλτι η Μπαρτσελόνα

Νίκησε με 3-2 τη Ρεάλ Σοσιεδάδ (1-1 κανονική διάρκεια και παράταση), περνώντας στον τελικό του Σούπερ Καπ Ισπανίας

To «εισιτήριο» για τον τελικό του ισπανικού Σούπερ Καπ πήρε η Μπαρτσελόνα το βράδυ της Τετάρτης (13/1), κερδίζοντας στα πέναλτι με 3-2 τη Ρεάλ Σοσιεδάδ.

Στον πρώτο ημιτελικό του Φάιναλ Φορ, στο «Ελ Αρκάνγκελ» της Κόρδοβα, ο Ντε Γιονγκ άνοιξε το σκορ στο 39' και ισοφάρισαν οι Βάσκοι με τον Ογιαρθάμπαλ στο 51' από την άσπρη βούλα.

Χάθηκαν αρκετές ευκαιρίες από αμφότερους τους αντιπάλους στη συνέχεια του αγώνα, το 1-1 δεν άλλαξε στην παράταση και στη διαδικασία των πέναλτι ήταν λιγότερο άστοχοι οι Καταλανοί, παίρνοντας την πρόκριση και περιμένοντας στον τελικό τον νικητή του έτερου ημιτελικού ανάμεσα σε Ρεάλ Μαδρίτης και Αθλέτικ Μπιλμπάο, που θα αναμετρηθούν την Πέμπτη (14/1).