25/04/2024
Μπάσκετ | Τετάρτη 13 Ιανουαρίου 2021 - 22:45

Mε σούπερ Νέντοβιτς νίκη ξανά για τον Παναθηναϊκό!

Οι «πράσινοι» κέρδισαν με 88-71 τη Βιλερμπάν * Στους 33 πόντους σταμάτησε ο Σέρβος άσος

Ο παικταράς Νέντοβιτς τα έβαζε από παντού για ακόμη μία φορά και ο Παναθηναϊκός έβγαλε αντίδραση «υποτάσσοντας» με το επιβλητικό 88-71 την Βιλερμπάν στο κλειστο του ΟΑΚΑ το βράδυ της Τετάρτης (13/1) για τη 19η αγωνιστική της Ευρωλίγκας. Οι «πράσινοι» πλέον επικεντρώνονται στο ματς με την Φενερμπαχτσέ την Παρασκευή (15/1) στη Κωνσταντινούπολη.

Ο Νεμάνια Νέντοβιτς έκανε απίθανα πράγματα πετυχαίνοντας 33 πόντους και 6 ασίστ . συνοδοιπόρος του Σέρβου γκαρντ ήταν ο εξαιρετικός Παπαγιάννης, ο οποίος πέτυχε ρεκόρ καριέρας (18 πόντους, 8 ριμπάουντ). Με την νίκη αυτή ο Παναθηναϊκός ανέβηκε στο 6-12 ενώ, η Βιλερμπάν υποχώρησε στο 5-13.

Ο Παναθηναϊκός εξ’ αρχής είχε δύσκολο έργο απέναντι στη Βιλερμπάν, αφού ο Ιωάννης Παπαπέτρου ήταν εκτός λόγω τραυματισμού. Όμως, οι «πράσινοι» είχαν για ακόμη μία φορά σε καλή μέρα τον Νεμάνια Νέντοβιτς, ο οποίος πήρε το ματς στα χέρια του.

Οι Γάλλοι αιφνιδίασαν τους «πράσινους» και πήραν τον έλεγχο (7-15 στο 5’), πετυχαίνοντας μάλιστα 3/5 τρίποντα. Από και μετά , ο τρομερός Νεμάνια Νέντοβιτς ήταν ασταμάτητος με 13 πόντους, 4 ριμπάουντ και 4 ασίστ στο δεκάλεπτο και άλλαξε τα δεδομένα του ματς με ένα δικό του σόου. Έτσι, οι γηπεδούχοι γύρισαν το ματς και πήραν το προβάδισμα (25-21) στο τέλος του πρώτου δεκαλέπτου.

Με 5 πόντους του Σαντ-Ρος ο Παναθηναϊκός διατήρησε σημαντικό προβάδισμα (30-23) στο ξεκίνημα του δεύτερου δεκαλέπτου, ωστόσο η Βιλερμπάν κατάφερε να μειώσει μέχρι που έφερε το ματς στα ίσια (36-36). Ο Παπαγιάννης έβαλε το καλάθι του αγώνα, με εκπληκτική προσποίηση στον αντίπαλό του και στη συνέχεια ο Σαντ-Ρος έδωσε μία υπέροχη ασίστ στον Μήτογλου για ένα εύκολο καλάθι. Τέλος ο Σέρβος φονιάς, Νεμάνια Νέντοβιτς με buzzer-beater τρίποντο έδωσε προβάδισμα στο «τριφύλλι» προηγούμενο 45-42 στο τέλος του ημιχρόνου.

Το σόου του Σέρβου συνεχίστηκαν και στο δεύτερο μέρος, με τον Νέντοβιτς να πετυχαίνει τους πρώτους 10 πόντους του Παναθηναϊκού την επανάληψη, βάζοντας για τα καλά μπροστά τον Παναθηναϊκό (55-48). Ο Σέρβος γκαρντ συνέχιζε να πυροβολεί και κατάφερε να φτάσει στους 28 πόντους μεσούσης της τρίτης περιόδου. Από την άλλη, οι Γάλλοι δεν ήταν τόσο εύστοχοι σε σχέση με το πρώτο ημίχρονο, με αποτέλεσμα οι «πράσινοι» να φτάσουν στο +10 την διαφορά στο τέλος του τρίτου δεκαλέπτου (70-60 στο 30').

Στη τελευταία περίοδο, το «τριφύλλι» συνέχιζε να σκοράρει μεθοδικά, χωρίς να αντιμετωπίζει κάποιο ιδιαίτερο πρόβλημα από την γαλλική ομάδα. Ο «Εξάστερος» διατηρούσε απόλυτα τον έλεγχο και έφεραν μάλιστα την διαφορά στους 15 (80-65). Στη συνέχεια, τα τρίποντα των Μήτογλου και Μακ, αλλά και το καλάθι του Παπαγιάννη, ανέβασε και άλλο την διαφορά. Οι «πράσινοι» ήταν μπροστά και κράτησαν στα χέρια τους τη μεγάλη νίκη την οποία και πήραν με τελικό σκορ 88-71.

Τα δεκάλεπτα: 25-21, 45-42, 70-60, 88-71.

ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ ΟΠΑΠ (Χαραλαμπίδης): Μακ 7 (2/3 δίποντα, 1/3 τρίποντα, 3 ασίστ), Παπαγιάννης 18 (8/10 δίποντα, 2/2 βολές, 8 ριμπάουντ, 2 ασίστ, 3 μπλοκ), Μποχωρίδης 2, Όγκαστ 4, Κασελάκης 2, Καλαϊτζάκης 2, Νέντοβιτς 33 (6/7 δίποντα, 5/10 τρίποντα, 6/6 βολές, 5 ριμπάουντ, 6 ασίστ, 4 λάθη), Γουάιτ 2, Μήτογλου 11 (4/4 δίποντα, 1/4 τρίποντα, 9 ριμπάουντ), Σαντ Ρος 7 (0/5 δίποντα, 1/3 τρίποντα, 4/4 βολές, 4 ριμπάουντ, 7 ασίστ, 2 κλεψίματα).

ΒΙΛΕΡΜΠΑΝ (Πάρκερ): Φρίμαν 5 (1), Καουντί 3 (1), Λακόμπ, Ντιό 4 (2/10 σουτ, 4 ριμπάουντ, 3 ασίστ), Φαλ 10 (5/7 δίποντα, 9 ριμπάουντ, 3 ασίστ), Γουόλτον Τζούνιορ 5 (2/7 σουτ), Μπακό 9 (3/5 δίποντα, 3/5 βολές), Λάιτι 13 (4/6 δίποντα, 1/3 τρίποντα, 2/2 βολές), Γιαμπουσελέ 7 (2/5 δίποντα, 1/2 τρίποντα), Κόουλ 15 (5/11 δίποντα, 1/6 τρίποντα, 2/2 βολές).