24/04/2024
Μπάσκετ | Τρίτη 12 Ιανουαρίου 2021 - 23:25

Έτσι πάει οκτάδα ο Ολυμπιακός!

Σπουδαίο διπλό στο Τελ Αβίβ με 89-87 επί της Μακάμπι στην παράταση

Δεν μπόρεσε στην κανονική διάρκεια, το κατάφερε στην παράταση! Ο Σλούκας έκανε ΞΑΝΑ σπουδαίο παιχνίδι, πετυχαίνοντας double-double και ο Ολυμπιακός «άλωσε» το Τελ-Αβίβ  επικρατώντας της Μακάμπι με 89-87, το βράδυ της Τρίτης (12/1).

Οι Πειραιώτες έδειξαν χαρακτήρα στο τέλος, σε ένα ματς που έσπασε καρδιές. Ακόμη ένα βήμα για τους «ερυθρόλευκους», που συνεχίζουν να ανεβαίνουν στον βαθμολογικό πίνακα και βρίσκονται ένα βήμα μακριά από τα play-offs της Ευρωλίγκας.

Το παιχνίδι ξεκίνησε αρκετά νευρικά για τις δύο ομάδες, με τον Ολυμπιακό κυρίως να κάνει λάθη και να μην μπορεί να πετύχει καλάθι για τέσσερα λεπτά. Η Μακάμπι, το εκμεταλλεύτηκε και απέκτησε τον έλεγχο και πήρε προβάδισμα έξι πόντων (10-4, 5'). Στη συνέχεια, οι «ερυθρόλευκοι» βελτίωσαν την εικόνα του και βρήκαν πολύτιμους πόντους, αλλά το πρώτο δεκάλεπτο ολοκλήρώθηκε με τους γηπεδούχους να βρίσκονται στο +5 (18-13).

Στη δεύτερη περίοδο, οι Πειραιώτες ξεκίνησαν δυναμικά με τον ΜακΚίσικ να δημιουργεί αρκετά ρήγματα και να μειώνει σε 27-22 στο 14'. Ωστόσο, η ομάδα του Γιώργου Μπαρτζώκα ήταν άστοχη και αυτό ευνόησε τους γηπεδούχους, που είχαν υπομονή στο παιχνίδι τους και διαχειρίστηκαν σωστά την όλη κατάσταση . Έτσι το +7 (40-33) ήταν αναμενόμενο στο τέλος του πρώτου ημιχρόνου.

Οι «ερυθρόλευκοι» μεταμορφώθηκαν στο τρίτο δεκάλεπτο και έβγαλαν αντίδραση, πετυχαίνοντας μάλιστα ένα σερί 7-0 υπέρ τους, το οποίο έφερε ισορροπία στο ματς (40-40, 23').Από εκείνο το σημείο και έπειτα, οι Ισραηλινοί έβγαλαν αντίδραση και πέτυχαν ένα 6-0 τους για του 48-42 στο 25', όμως το σκληρό παιχνίδι των «ερυθρολεύκων» συνεχίστηκε και το τρίποντο του Σλούκα έδωσε προβάδισμα στον Ολυμπιακό (48-49, 28').Όμως, η τρίτη περίοδος ολοκληρώθηκε με την Μακάμπι να είναι μπροστά με 55-52.

Στην τελευταία περίοδο, ο Ολυμπιακός μπήκε ορεξάτος και συνέχιζε να παίζει με τον ίδιο ζήλο σε άμυνα και επίθεση, καθώς μέτρησε σερί 6-0 και ανέκτησε το προβάδισμα στο σκορ (55-58) με τους Σλούκα, Μάρτιν και Λαρεντζάκη. Η Μακάμπι κατάφερε να αντιδράσει με τον Τζόουνς (61-60), αλλά το μεγάλο τρίποντο του Βεζένκοφ έδωσε ξανά προβάδισμα στους φιλοξενούμενους (61-65, 37'). Από εκεί και πέρα έγιναν μερικά συνεχόμενα λάθη από την πλευρά του Ολυμπιακού και ο Γουίλμπεκιν ευστόχησε από μακριά για το 69-67 (39').

Στη συνέχεια αστόχησε στον αιφνιδιασμό ο ΜακΚίσικ και ο Χάντερ έφερε τη διαφορά στο +4 (71-67). Ο Ολυμπιακός πλέον έπρεπε να ανέβει έναν Γολγοθά. Ο Μάρτιν μείωσε τη διαφορά (71-69) στα 48'' πριν το τέλος, ενώ στα 24'' με βολές ο Βεζένκοφ έφερε το σκορ στα ίσα (71-71) με βολές.

Στη συνέχεια, ο Γουίλμπεκιν θα έστειλε τη διαφορά στους 2. Ωστόσο, ο Σλούκας ευστόχησε από την γραμμή των βολών και ισοφάρισε 3 δευτερόλεπτα πριν από το φινάλε. Εν τέλει το ματς πήγε στην παράταση με το σκορ στο 73-73.

Από αυτό το σημείο και έπειτα, έλαμψε το άστρο του Λαρεντζάκη, ο οποίος έφερε την απάντηση για τους Πειραιώτες, παίζοντας καταπλητική άμυνα, ενώ ήταν και εξαιρετικός και στο σκοράρισμα. Συνοδοιπόρος του Έλληνα γκαρντ, ήταν ο Σάσα Βεζένκοφ, οποίος σκότωσε από το τρίποντο, όμως όλα αυτά δεν ήταν αρκετά για να «καθαρίσουν» το ματς, αφού η Μακάμπι βρήκε γρήγορα πόντους για να μειώσει στο -1 (85-86).
Οι «ερυθρόλευκοι» είχαν την κατοχή της μπάλας, με τους Ισραηλινούς, όπως αναμενόταν, έκαναν φάουλ, πάνω στον Λαρεντζάκη, στα 11’’. Ο Έλληνας γκαρντ με τις δύο εύστοχες βολές έγραψε το 85-88, όμως οι διαιτητές, με ακόμα μία απίστευτη απόφαση τους, έδωσαν τρεις βολές στον Γουιλμπέκιν, πίσω από το κέντρα με το ρολόι να αναγράφει 7 δευτερόλεπτα. Ο άσος της Μακάμπι αστόχησε σε μία και έτσι το σκορ έφτασε στο 87-88. Στη συνέχεια ο Λαρεντζάκης πήγε ξανά στις βολές, όπου και διαμόρφωσε το τελικό 87-89, χαρίζοντας στον Ολυμπιακό μία τεράστια νίκη κόντρα σε μία ομάδα που θα είναι συνδιεκδικήτρια για την είσοδο στην τελική 8άδα της διοργάνωσης.

Τα δεκάλεπτα: 18-13, 40-33, 54-52, 73-73, 87-89

ΜΑΚΑΜΠΙ (Σφαιρόπουλος): Μπράιαντ 15 (1/5 τρίποντα, 6 ριμπάουντ, 4 ασίστ), Γουίλμπεκιν 25 (2/4 δίποντα, 3/12 τρίποντα, 12/15 βολές, 8 λάθη), Τζόουνς 9 (1), Καλοϊάρο 6, Χάντερ 11 (10 ριμπάουντ), Κάσπι (0/2 δίποντα, 0/2 βολές), Ντόρσεϊ 8 (1/5 τρίποντα), Ντιμπαρτολομέο, Μπλέιζερ 1, Μπέντερ, Ζίζιτς 12 (5/5 δίποντα, 2/3 βολές, 5 ριμπάουντ), Ζούσμαν.

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Μπαρτζώκας): Χαραλαμπόπουλος 5 (0/4 τρίποντα), Λαρεντζάκης 13 (2/4 τρίποντα, 3 ριμπάουντ, 2 κλεψίματα), Σπανούλης, Σλούκας 21 (3/8 δίποντα, 2/4 τρίποντα, 9/9 βολές, 11 ασίστ, 6 λάθη), Μάρτιν 6, Βεζένκοβ 8 (2/7 τρίποντα, 7 ριμπάουντ), Πρίντεζης 12 (2), Ζαν Σαρλ 8 (3/3 δίποντα, 2/2 βολές), Τζένκινς, Έλις 6 (4 ριμπάουντ), ΜακΚίσικ