20/04/2024
Μπάσκετ | Τρίτη 12 Ιανουαρίου 2021 - 22:01

Ελπίζει ακόμη το Περιστέρι...

Επικράτησε με 81-74 της Ρίτας για το Τσάμπιονς Λιγκ

Ζωντανές τις ελπίδες πρόκρισης στην επόμενη φάση του Τσάμπιονς Λιγκ κράτησε το Περιστέρι, κερδίζοντας την Τρίτη (12/1) με 81-74 τη Ρίτας για την 5η αγωνιστική του 5ου ομίλου.

Στο «Α. Παπανδρέου» οι παίκτες του Αργύρη Πεδουλάκη ήταν εξαιρετικοί στο α' ημίχρονο και προηγήθηκαν με 51-36, για να... βραχυκυκλώσουν επιθετικά στο τρίτο δεκάλεπτο και οι Λιθουανοί μείωσαν σε 59-57.

Στο τελευταίο δεκάλεπτο ανέβασαν ξανά «στροφές» οι «κυανοκίτρινοι» και μαζί τη διαφορά στο +13 (75-62), με τους φιλοξενούμενους να βγάζουν νέα αντίδραση και να πλησιάζουν ξανά στο σκορ (77-73), για να τελειώσουν οριστικά το ματς ο Πέτεγουεϊ και ο Κρόκετ, που με δικά τους καλάθια διαμόρφωσαν το τελικό +7.

Οι δυο τους ήταν και οι κορυφαίοι με 25 και 19 πόντους αντίστοιχα, στο 2-3 το Περιστέρι που θέλει νίκη της Στρασμπούρ επί της Ρίγα την Τετάρτη (13/1) και δικό του διπλό με +4 κόντρα στη Ρίγα στην 6η και τελευταία αγωνιστική.

Τα δεκάλεπτα: 23-22, 51-36, 59-57, 81-74

ΠΕΡΙΣΤΕΡΙ (Πεδουλάκης): Μπουρούσης 11 (1), Κρόκετ 19 (2), Καράμπελας 5 (1), ΜακΛιν 9 (1), Πέτεγουεϊ 25 (1), Τζόουνς 8, Μάντζαρης, Σαλούστρος 4, Βασιλόπουλος.

ΡΙΤΑΣ (Καϊρίς): Μπιτσκάουσκις 8 (1), Μπουτκεβίτσιους 1, Έχοντας 14, Γκάουντλοκ 23 (4), Εντούρ 15 (2), Μπένσον 4, Μπόουτραϊτ 9 (3), Γκιρτζιούνας, Μαρτσουλιόνις, Ραντζεβίτσιους, Ουλέτσκας.