25/04/2024
Πρωτάθλημα | Κυριακή 10 Ιανουαρίου 2021 - 19:19

O Μπαράλες δεν συγχώρεσε, ο Φωτιάς δεν είδε…

Με μεγάλο διπλό έφυγε από τη Ριζούπολη ο Αστέρας Τρίπολης, που νίκησε με 1-0 τον Απόλλωνα Σμύρνης με τον έμπειρο Αργεντινό φορ να εκμεταλλεύεται τραγικό λάθος του Μπρούσιτς * Άδικη ήττα για την «Ελαφρά Ταξιαρχία», που στρίμωξε τους Αρκάδες στο β’ ημίχρονο, δεν της δόθηκε πέναλτι επειδή ο VARίστας… κοιμόταν και είχε και δοκάρι!

Του ΔΗΜΗΤΡΗ ΔΗΜΗΤΡΙΟΥ

Στο ποδόσφαιρο είναι γνωστό ότι δεν κερδίζει πάντα ο καλύτερος… Αυτό είναι νόμος! Ο Αστέρας Τρίπολης πήρε μεγάλο διπλό από τον Απόλλωνα Σμύρνης με 0-1 μέσα στη Ριζούπολη την Κυριακή (10/1) με τον Τζερόνιμο Μπαράλες να μην συγχωρεί το τραγικό λάθος – γύρισμα του Μπρούσιτς και να σκοράρει στο 20’. Το 0-1 έμεινε μέχρι τέλους, αλλά για να γίνει αυτό έπαιξε καθοριστικό ρόλο και ο VARίστας Φωτιάς, που έκλεισε τα μάτια σε πέναλτι του Άλβαρες όταν έκανε χέρι, που δεν ήταν ακούσιο μετά από στοπάρισμα του Ντάουντα μέσα στην περιοχή των Αρκάδων στις αρχές του β’ ημιχρόνου (47’). Και ο ρέφερι Ευαγγέλου έχει δικαιολογία να μην είδε την παράβαση (γιατί το χέρι δεν είναι κολλημένο και επεκτείνει την ακτίνα του σώματος του αμυνόμενο), αλλά ο υπεύθυνος τεχνολογίας έκλεισε τα… μάτια, καθώς ούτε καν ειδοποίησε τον διαιτητή να δει ο ίδιος την επίμαχη φάση.

Δικαιούται, λοιπόν, να έχει παράπονα και να φωνάζει η «Ελαφρά Ταξιαρχία», η οποία μετά από ένα κακό α’ ημίχρονο, κυριάρχησε στο δεύτερο μισό του αγώνα. Οι «κυανόλευκοι» του Γιώργου Παράσχου στρίμωξαν για τα καλά τον Αστέρα Τρίπολης, είχαν μια τεράστια χαμένη ευκαιρία με τον Ντάουντα στο 67’, που εξουδετέρωσε σωτήρια ο γκολκίπερ Τσιφτσής, ενώ ήταν και άτυχοι καταγράφοντας και δοκάρι στο 83’ σε κεφαλιά του Φατιόν.

Το «έφαγες», άντε βγάλτο…

Στη Ριζούπολη το ματς στο α’ ημίχρονο ήταν κάκιστο με τον Αστέρα Τρίπολης να είναι ελαφρώς καλύτερος του Απόλλωνα Σμύρνης. Αγώνας χωρίς ρυθμό, με πάμπολλες μονομαχίες, διαγωνισμό λαθών, αλλά τους Αρκάδες και συγκεκριμένα τον Μπαράλες να μην αφήνει να πάει… χαμένη την πάσα (επί της ουσίας) του Μπρούσιτς και στο τετ α τετ να στέλνει την μπάλα στα δίχτυα για το 0-1.

Η «Ελαφρά Ταξιαρχία» πέταξε ένα ημίχρονο με αστοχίες και έλλειψη καθαρού μυαλού και την απουσία της τελευταίας στιγμής, δηλαδή του Μπεντινέλι να φαίνεται πάρει πολύ στο χώρο της μεσαίας γραμμής.

Στο β’ ημίχρονο το σκηνικό άλλαξε, η αναμέτρηση παίχθηκε ως επί το πλείστον στο μισό γήπεδο και συγκεκριμένα στα καρέ των φιλοξενούμενων, οι οποίοι παρά την πίεση που τους ασκήθηκε κατάφεραν να αντέξουν. Έτσι έφυγαν με μεγάλο διπλό και πλέον καλοβλέπουν την 6άδα με 21 βαθμούς στις 16 αγωνιστικές της Σούπερ Λίγκας 1.

Για να μείνει μέχρι τέλους αυτό το αποτέλεσμα βέβαια τα είπαμε και πιο πάνω… Αρχικά δεν δόθηκε πέναλτι στους γηπεδούχους, ο τερματοφύλακας των φιλοξενούμενων έκανε μια μεγάλη απόκρουση και είχε σύμμαχο και το δοκάρι.

Το… ταμπλό όμως έγραψε 0-1 και αυτό δεν άλλαξε επιβεβαιώνοντας το ποδοσφαιρικό ρητό «το έφαγες άντε… βγάλτο μετά» για την «Ελαφρά Ταξιαρχία», που κόλλησε στους 15 βαθμούς και είναι πλέον στη 10η θέση με ένα ματς λιγότερο.

Ο Απόλλωνας, πάντως, για δεύτερο σερί ματς βλέπει με πικρό τρόπο την κατά το δοκούν εφαρμογή του VAR, αφού μετά το ματς με τον Παναθηναϊκό ξανά η τεχνολογία είναι εναντίον του, με τη διαφορά ότι αυτή τη φορά ο υπεύθυνος από το σύνδεσμο Πέλλας ήταν… ανύπαρκτος και εκ της μη παρουσίας – συμμετοχής του απλά πέρασε ένα όμορφο απόγευμα.

Για τον Απόλλωνα Σμύρνης μεγάλες μάχες έδωσε ο Τσιλούλης και «καθάρισε» τα πάντα ο Ντομίνγκες, ενώ για τον Αστέρα Τρίπολης ο Μπαράλες, που έφαγε και έδωσε πολύ ξύλο ως σέντερ φορ θωρηκτό ήταν ο κορυφαίος με πολύ καλό ματς και από τον Λ. Φερναντέθ.

Ρέφερι: Ευαγγέλου (Αθηνών) Βοηθοί: Σπυρόπουλος (Ανατ. Αττικής), Σινιοράκης (Χανίων) Τέταρτος: Βρέσκας (Πιερίας) VAR: Φωτίας (Πέλλας) ΑVAR: Μπαλτάς (Αχαΐας).

Κίτρινες: 12’ Λισγάρας, 30’ Φατιόν - 10’ Σίτο, 16’ Άλβαρες, 43’ Μουνάφο, 60’ Μπαράλες

ΑΠΟΛΛΩΝ ΣΜΥΡΝΗΣ (Γιώργος Παράσχος): Bέρχουλστ, Μπαξεβανίδης, Μπρούσιτς (66’ Βιτλής), Λισγάρας, Ντομίνγκες, Φατιόν, Σλίβκα (66’ Μουνιέ), Τσιλούλης, Μ. Φερνάντεθ (88’ Βάρκας), Κολ, Ντάουντα.

ΑΣΤΕΡΑΣ ΤΡΙΠΟΛΗΣ (Μίλαν Ράσταβατς): Τσιφτσής, Γκαρθία (90’+2 Κώτσιρας), Άλβαρες, Σουάρεθ, Καστάνο, Βαλιέντε, Μουνάφο, Σίτο (67’ Ενεκό), Κρέσπι (67’ Τιλίκα), Λ. Φερναντέθ (79’ Πασαλίδης), Μπαράλες.