27/04/2024
Ιταλία | Κυριακή 3 Ιανουαρίου 2021 - 17:20

Ξεκίνησε στο νέο έτος με εξάρα η Ίντερ

Οι «νερατζούρι» συνέτριψαν με 6-2 την Κροτόνε

Ιδανικά μπήκε στο 2021 η Ίντερ, σαρώνοντας την Κυριακή (3/1) με 6-2 την Κροτόνε για τη 15η αγωνιστική της Σέριε Α.

Στο «Μεάτσα» οι φιλοξενούμενοι αιφνιδίασαν και προηγήθηκαν στο 12' με τον Τζανελάτο, για να απαντήσουν οι «νερατζούρι» με τον Λαουτάρο Μαρτίνες στο 20' και παίρνοντας προβάδισμα με το αυτογκόλ του Μαρόνε στο 31'.

Πέντε λεπτά αργότερα η Κροτόνε, που παραμένει στη ζώνη του υποβιβασμού, ισοφάρισε με την εύστοχη εκτέλεση πέναλτι του Γκόλεμιτς, για να αποδειχθεί καταιγιστική η Ίντερ στο β' ημίχρονο.

Μαρτίνες στο 57' και Λουκάκου στο 64' διαμόρφωσαν το 4-2, με τον πρώτο να φτάνει στο χατ τρικ στο 78ο λεπτό και τον Χακίμι να βρίσκει με τη σειρά του δίχτυα στο 87' για το τελικό αποτέλεσμα.

Για την ώρα, λοιπόν, η ομάδα του Αντόνιο Κόντε με 36 βαθμούς έπιασε κορυφή, με τη Μίλαν να ακολουθεί στους 34.

Τα αποτελέσματα της 15ης αγωνιστικής

Κυριακή (3/1)

Ίντερ - Κροτόνε 6-2 (20', 57', 78' Μαρτίνες, 31' αυτ. Μαρόνε, 64' Λουκάκου, 87' Χακίμι - 12' Τζανελάτο, 36' πέν. Γκόλεμιτς)