18/04/2024
Πρωτάθλημα | Κυριακή 29 Νοεμβρίου 2020 - 21:28

Πέρασε από την Τρίπολη η ΑΕΚ…

Σημαντικό διπλό (1-2) για την Ένωση * Καλύτεροι οι «κιτρινόμαυροι» στο α’ ημίχρονο, ισορρόπησαν στο δεύτερο 45λεπτο οι Αρκάδες * Φοβισμένοι, εκπορευόμενοι από τον πάγκο, οι νικητές στο φινάλε του ματς * Kορυφαίος του «Δικεφάλου» ο Λιβάγια

Η ιδανικότερη θεραπεία και το μόνο ζητούμενο της ΑΕΚ έπειτα από το ευρωπαϊκό στραπάτσο από τη Ζόρια ήταν η νίκη. Και η Ένωση την πήρε την Κυριακή (29/11) το βράδυ στο «Θ. Κολοκοτρώνης», καθώς επικράτησε με 1-2 του Αστέρα Τρίπολης για τη 10η αγωνιστική της Σούπερ Λίγκας 1. Έτσι οι «κιτρινόμαυροι» και ο Καρέρα βγαίνουν από την… τραυματική εβδομάδα της αποκαρδιωτικής εμφάνισης του Γιουρόπα Λιγκ με τους Ουκρανούς για να απαλύνουν τις πληγές τους…

Το πέρασμα της ΑΕΚ είναι ασφαλώς σημαντικό, ήταν η τέταρτη σερί της νίκη στο πρωτάθλημα και την ανεβάζει στην 3η θέση (μαζί με τον Άρη) με 19 βαθμούς και δύο ματς λιγότερα… Από την άλλη, ο Αστέρας Τρίπολης γνώρισε την πρώτη εντός έδρας ήττα, το πάλεψε το ματς, αλλά δεν κατάφερε να πάρει κάτι από αυτό μένοντας με 12 πόντους σε τριπλή ισοβαθμία (με ΟΦΗ και Παναθηναϊκό) αλλά σε 8 αγώνες έως τώρα.

Η Ένωση ήταν καλύτερη στο α’ ημίχρονο, προηγήθηκε στο 13’ με τον Λιβάγια (κορυφαίος των νικητών), αλλά κόντρα στη ροή του παιχνιδιού ισοφαρίστηκε στο 44’ με τον αειθαλή Μπαράλες για να «καθαρίσει» το διπλό ο Ανσαριφάρντ με γκολ στο 58’.

Ο Αστέρας στο β’ ημίχρονο ισορρόπησε και πήρε την πρωτοβουλία στο τέλος, γεγονός που ευνοήθηκε από την σταδιακή υποχώρηση της ΑΕΚ… Πραγματικά οι «κιτρινόμαυροι» έβγαλαν ένα φόβο, που εκπορευόταν από τον πάγκο με τον Καρέρα να φορτώνει την ομάδα του με μεσοαμυντικούς για να κρατήσει το σκορ. Ειδικά μετά το 80’ οι φιλοξενούμενοι περίμεναν τους γηπεδούχους κάτω από το κέντρο!

Παρά το 1-2 ο Καρέρα το φοβήθηκε...

Ο «Δικέφαλος» μπήκε δυνατά στο παιχνίδι και ήταν φανερό ότι ήθελε να φτάσει σε ένα γρήγορο γκολ, για να απαλλαγεί από το άγχος και να βάλει από νωρίς θεμέλια νίκης.

Και τα κατάφερε με το τέρμα που σημείωσε ο Λιβάγια στο 13', προσπαθώντας εν συνεχεία να πετύχει και το 0-2, ώστε να γίνει τυπική διαδικασία η συνέχεια της αναμέτρησης.

Ο Αστέρας δεν φαινόταν ότι μπορεί να αντιδράσει, ωστόσο λίγο πριν πάνε οι δύο αντίπαλοι στα αποδυτήρια ο Μπαράλες με δυνατή κεφαλιά νίκησε κατά κράτος τον Τσιγκρίνσκι κι έφερε το ματς στα ίσα.

Ένα γκολ που έκοψε τη φόρα της ΑΕΚ, η οποία έδειξε επηρεασμένη στο δεύτερο μέρος, που ήταν από την αρχή ισορροπημένο, ωστόσο ο Ανσαριφάρντ με ωραία εκτέλεση στο 58' έβαλε εκ νέου τους φιλοξενούμενους σε θέση οδηγού.

Όμως, από εκεί και πέρα οι «κιτρινόμαυροι» οπισθοχώρησαν και ο Μάσιμο Καρέρα ήταν φανερό ότι φοβήθηκε τον αγώνα και αυτός ο φόβος μεταφέρθηκε στους ποδοσφαιριστές του, που ειδικά μετά το 70'-75' ήταν όλοι πίσω από τη σέντρα.

Οι Πελοποννήσιοι ανέβηκαν μέτρα, δεν κατάφεραν ωστόσο να δημιουργήσουν απειλητικές καταστάσεις στα καρέ του Τσιντώτα και δεν απέφυγαν εντέλει την πρώτη φετινή εντός έδρας ήττα, φωνάζοντας πάντως σε μία, δύο περιπτώσεις για πεσίματα παικτών τους στην περιοχή, χωρίς να υποδειχθεί κάποια παράβαση.

Ο Ανσαριφάρντ και ο Σάκχοφ έκαναν με τη σειρά τους πολλή δουλειά για τους νικητές, Μπαράλες, Κρέσπι αυτοί που ξεχώρισαν για τους Αρκάδες, κινητικός και ο Αλί Μπαμπά στο διάστημα που χρησιμοποιήθηκε.

Διαιτητής της αναμέτρησης ήταν ο Παπαδόπουλος του Συνδέσμου Μακεδονίας με βοηθούς τον Νικολαΐδη του Συνδέσμου Μακεδονίας και τον Νικολακάκη του Συνδέσμου Ηρακλείου. Υπεύθυνος διαιτητής VAR ήταν ο Γκορτσίλας του Συνδέσμου Μακεδονίας και βοηθός ο Θ. Μωυσιάδης του Συνδέσμου Ηπείρου.

Κίτρινες: 53' Μπαράλες - 32' Iνσούα, 90'+1 Κρίστιτσιτς.

ΑΣΤΕΡΑΣ ΤΡΙΠΟΛΗΣ (Μίλαν Ράσταβατς): Παπαδόπουλος, Κώτσιρας, Άλβαρες, Καστάνο, Σουάρεθ, Βαλιέντε (84' Ιγκλέσιας), Μπόρχα Φερνάντεθ, Kρέσπι (84' Τιλίκα), Σίτο (46' Αλί Μπαμπά), Γκόμες, Μπαράλες.

ΑΕΚ (Μάσιμο Καρέρα): Τσιντώτας, Βασιλαντωνόπουλος, Ινσούα, Τσιγκρίνσκι, Νεντελτσιάρου, Κρίστιτσιτς, Σάκχοφ, Τάνκοβιτς (79' Σιμόες), Λιβάγια, Μάνταλος (90' Χνιντ), Ανσαριφάρντ (71' Ολιβέιρα).