28/03/2024
Πρωτάθλημα | Σάββατο 28 Νοεμβρίου 2020 - 21:38

Καβάλα στο άλογο από τώρα ο Ολυμπιακός!

Οι Πειραιώτες με δις σκόρερ τον Μπουχαλάκη πήραν σπουδαία νίκη με 1-2 μέσα στο «Κλ. Βικελίδης» και αποσπάστηκαν στο +3 από τον Άρη, που γνώρισε την πρώτη ήττα του * Δύο ασίστ ο κορυφαίος Φορτούνης * Το πάλεψαν οι Θεσσαλονικείς στο τελευταίο ημίωρο, που κατάφεραν και να μειώσουν

Είναι το αφεντικό στο πρωτάθλημα και το αποδεικνύει… Ο Ολυμπιακός πήρε με 2-1 την αναμέτρηση κορυφής με τον Άρη το βράδυ του Σαββάτου (28/11) μέσα στο «Κλεάνθης Βικελίδης» και είναι από τώρα… καβάλα στο άλογο!

Οι «ερυθρόλευκοι» ουσιαστικοί και καλύτεροι στη μεγαλύτερη διάρκεια του ματς της 10ής αγωνιστικής της Σούπερ Λίγκας πήραν σπουδαία νίκη και με 22 βαθμούς αποσπάστηκαν στο +3 από τους Θεσσαλονικείς, που γνώρισαν την πρώτη ήττα τους.

Πρόσωπο της αναμέτρησης ο Ανδρέας Μπουχαλάκης, καθώς ήταν ο σκόρερ και των δύο τερμάτων των περσινών νταμπλούχων Ελλάδας, οι οποίοι προηγήθηκαν με 0-2 με τον Άρη να βρίσκει τα ψυχικά αποθέματα και να το παλεύει στο τελευταίο ημίωρο για να καταφέρει να μειώσει εν τέλει το εις βάρος του σκορ.

Πέρα από τον διεθνή χαφ, όμως, ο καλύτερος των Πειραιωτών ήταν ξανά ο Κώστας Φορτούνης από τα πόδια του οποίου έφυγαν και οι δύο ασίστ στα «ερυθρόλευκα» τέρματα και γενικά ήταν ο παίκτης, που έκανε τη διαφορά μέσα στο γήπεδο στο χώρο της μεσαίας γραμμής, ενώ την τριάδα των διακριθέντων συμπληρώνει ο Παπέ Σισέ.

Από την άλλη πλευρά, ο Άρης παρά το σοκ του 0-2 στις αρχές του β’ ημιχρόνου δεν πέταξε λευκή πετσέτα, απέδειξε πως δεν είναι τυχαία ψηλά και με σωστές κινήσεις από τον Άκη Μάντζιο έγινε πιο επιθετικός με πολυτιμότερο και σκόρερ του τον Μπερτόγλιο, ενώ πολλές μάχες έδωσε ο Ματίγια. |

Φορτούνης και Μπουχαλάκης επί δύο, το πάλεψε ο Άρης...

Οι πρωταθλητές πατούσαν καλύτερα από τα πρώτα λεπτά στον αγωνιστικό χώρο, κερδίζοντας τη μάχη στο κέντρο και με τον Φορτούνη να δείχνει ιδιαίτερα κεφάτος.

Ήταν κι εκείνος που με ωραία εκτέλεση φάουλ στο 29' ουσιαστικά «σέρβιρε» στον Μπουχαλάκη το γκολ για το 0-1, καθώς ο Κρητικός χαφ απλά έσπρωξε εξ επαφής την μπάλα στα δίχτυα.

Οι «κίτρινοι» δεν μπόρεσαν να απαντήσουν μέχρι να πάνε οι δύο αντίπαλοι στα αποδυτήρια, για να μπει ο Ολυμπιακός αποφασισμένος στο β' ημίχρονο να βρει το γρήγορο τέρμα για να «κλειδώσει» το τρίποντο, κάτι που κατάφερε στο 47' με νέα ασίστ του Φορτούνη και υπέροχο τελείωμα του Μπουχαλάκη.

Οι γηπεδούχοι δεν είχαν άλλη επιλογή από το να ανοιχθούν από εκεί και πέρα για να μειώσουν και να ξαναμπούν στο ματς, με τους «ερυθρόλευκους» να δημιουργούν ορισμένες προϋποθέσεις για το 0-3, χωρίς αυτό να συμβεί τελικά.

Αντίθετα, ο Άρης ανέβασε... στροφές μετά το 65', με τις διορθωτικές κινήσεις του Μάντζιου να πιάνουν τόπο, και ο Μπερτόγλιο στο 74' έδωσε νέο ενδιαφέρον στην αναμέτρηση με το 1-2.

Η αλήθεια είναι ότι στα εναπομείναντα λεπτά το πάλεψαν οι Θεσσαλονικείς, ωστόσο δεν κατάφεραν να προκαλέσουν επιπλέον ανησυχία στον Σα και οι φιλοξενούμενοι κράτησαν το πολύτιμο διπλό, που δεδομένα τους αφήνει μόνους στην κορυφή και μετά τα παιχνίδια που θα διεξαχθούν την Κυριακή (29/11).

Διαιτητής της αναμέτρησης ήταν ο Κροάτης Μπέμπεκ με βοηθούς τους συμπατριώτες του Πατάκι και Ζομπένιτσα. Υπεύθυνος διαιτητής VAR ήταν ο επίσης Κροάτης Μπελ και βοηθός ο Κωσταράς του Συνδέσμου Αιτωλοακαρνανίας.

Κίτρινες: 40' Σεμέδο, 60' Σισέ, 83' Φορτούνης.

ΑΡΗΣ (Άκης Μάντζιος): Σιαμπάνης, Σούντγκρεν (84' Γκάνεα), Σάκιτς, Μπεναλουάν, Ρόουζ, Τζέγκο, Σάσα (69' Μπερτόγλιο), Ματίγια, Γκαρσία (57' Σαντέ Σίλβα), Γκάμα, Μάνος (56' Λόπεθ).

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Πέδρο Μαρτίνς): Σα, Ραφίνια, Χολέμπας, Σεμέδο, Σισέ, Εμβιλά, Μπουχαλάκης (90'+10 Πέπε), Καμαρά, Λοβέρα (63' Μασούρας), Φορτούνης (83' Βρουσάι), Ελ Αραμπί (83' Κάιπερς).