29/03/2024
Πρωτάθλημα | Σάββατο 11 Ιουλίου 2020 - 21:33

«Κόλλησαν» στο μηδέν Λαμία και ΑΕΛ

Άσφαιροι σε τέταρτο σερί ματς οι Φθιώτες και 0-0 ενάντια στους «βυσσινί»

Για δεύτερη φορά στη φετινή σεζόν αναμετρήθηκαν το Σάββατο (11/7) στο ΔΑΚ η Λαμία και η ΑΕΛ και όπως στο ματς της κανονικής περιόδου έτσι και για την 6η αγωνιστική των πλέι άουτ της Σούπερ Λίγκας 1 περιορίστηκαν στο 0-0.

Με αυτό το αποτέλεσμα οι «βυσσινί» μετρούν 35 πόντους στην 8η θέση, ενώ η ομάδα του Γιώργου Πετράκη ακολουθεί στην 9η με 34 βαθμούς, μια Λαμία που σε τέταρτο συνεχόμενο αγώνα δεν κατάφερε να σκοράρει.

Οι Θεσσαλοί είχαν την πρώτη καλή στιγμή στο ματς, όταν στο 13' ο Μιλοσάβλιεβιτς πάτησε ωραία στον Παπάζογλου, που έκανε το πλασέ από το ύψος του πέναλτι και ο Επασί μπλόκαρε.

Ο υψηλόσωμος φορ στο 29' έπιασε μια κεφαλιά μετά από κόρνερ και πέρασε λίγο πάνω από το οριζόντιο δοκάρι η μπάλα, με τους Φθιώτες να απειλούν για πρώτη φορά στο 38ο λεπτό, με Αραβίδη, Σάλιακα και Μπεχαράνο να συνεργάζονται όμορφα, ωστόσο το σουτ του τελευταίου ήταν άστοχο.

Στο 44' ο Σάλιακας εκτέλεσε κόρνερ και ο Σκόνδρας πήρε την κεφαλιά, αλλά η μπάλα πέρασε πάνω από τα δοκάρια του Κρίστινσον, με τον ρυθμό να πέφτει στο β' ημίχρονο.

Ουσιαστικά, μια καλή κεφαλιά του Βύντρα στο 63' ύστερα από σέντρα του Ρόμανιτς από αριστερά και με την μπάλα να φεύγει λίγο άουτ ήταν η μοναδική αξιόλογη στιγμή στο δεύτερο 45λεπτο.

Έτσι, το 0-0 σφράγισε τις προσπάθειες των παικτών των δύο ομάδων.

Διαιτητής της αναμέτρησης ήταν ο Σέζοςτου Συνδέσμου Κιλκίς με βοηθούς τον Κωνστάντιο του Συνδέσμου Εύβοιας και τον Μαυρουδή του Συνδέσμου Ηρακλείου. Υπεύθυνος διαιτητής VAR ήταν ο Γκορτσίλας του Συνδέσμου Μακεδονίαςκαι βοηθός ο Κωνσταντίνου του Συνδέσμου Πρέβεζας.

Κίτρινες: 17' Μπουλούλης - 40' Μιχαήλ, 45'+1 Παπάζογλου.

ΛΑΜΙΑ (Γιώργος Πετράκης): Επασί, Σκόνδρας, Βάντερσον, Αντέτζο, Βύντρα, Μπεχαράνο, Μπουλούλης, Σάλιακας, Ρόμανιτς, Καραμάνος (81' Βασιλόγιαννης), Αραβίδης (84' Σασί).

ΑΕΛ (Μιχάλης Γρηγορίου): Κρίστινσον, Μπέρτος, Φίλιπ, Μάρκοβιτς, Ηλιάδης, Αλί Γκαζάλ (35' λ. τρ. Αλί Γκαζάλ), Σεσέροβιτς, Βινίσιους (71' Λουφάκης), Πινακάς, Μιλοσάβλιεβιτς, Παπάζογλου.