28/03/2024
Πρωτάθλημα | Σάββατο 11 Ιουλίου 2020 - 21:25

Γύρισε στα τρίποντα ο Ατρόμητος

Διπλό στο Πανθεσσαλικό με 3-2 επί του Βόλου για τους Περιστεριώτες * Χατ τρικ ο Μανούσος

Στο δρόμο των επιτυχιών επέστρεψε το Σάββατο (11/7) ο Ατρόμητος, κερδίζοντας με 3-2 τον Βόλο στο Πανθεσσαλικό Στάδιο για την 6η αγωνιστική των πλέι άουτ της Σούπερ Λίγκας 1, όπως είχε συμβεί και στο παιχνίδι της κανονικής περιόδου.

Έτσι, η ομάδα του Σάββα Παντελίδη άφησε πίσω το εντός έδρας «Χ» με τον Παναιτωλικό και με 41 βαθμούς είναι στην 8η θέση, με τους «κυανέρυθρους» να μετρούν 31 πόντους, όντας 11οι στην κατάταξη.

Αναμφίβολα, μεγάλος πρωταγωνιστής του αγώνα ήταν ο Μανούσος με το χατ τρικ που σημείωσε από το α' ημίχρονο, ανοίγοντας το σκορ στο 8' με πλασέ στην κίνηση μετά από σέντρα του Ανδρούτσου κι ενώ στο 17' έκανε το σουτ, αλλά ο Γκαραβέλης έπεσε σωστά στη δεξιά γωνία και απέκρουσε.

Στο 38' ο φορ των «κυανόλευκων» με κεφαλιά αξιοποίησε τη σέντρα του Ντε Πο από δεξιά για το 0-2 κι έξι λεπτά αργότερα οι δυο τους συνεργάστηκαν εκ νέου, για να βρει δίχτυα ο Μανούσος με σουτ από το ύψος του πέναλτι.

Στο β' ημίχρονο μπήκε χαλαρός ο Ατρόμητος και στο 49' ο Κυζιρίδης νίκησε στο τετ α τετ τον Μέγιερι για το 1-3, με τον Τσοκάνη να διαμορφώνει το τελικό αποτέλεσμα με σουτ στο 68ο λεπτό.

Οι Περιστεριώτες ολοκλήρωσαν τον αγώνα με 10 παίκτες, καθώς ο Ντε Πο αποβλήθηκε στο 86' με δεύτερη κίτρινη κάρτα για θέατρο, απόφαση του διαιτητή Τάση που πάρθηκε με τη συνδρομή του VAR κι ενώ αρχικά ο Ηπειρώτης διαιτητής είχε ξεγελαστεί, καταλογίζοντας πέναλτι για ανατροπή του Bέλγου μεσοεπιθετικού από τον Γκαραβέλη.

Διαιτητής της αναμέτρησης ήταν ο Τάσης του Συνδέσμου Ηπείρου με βοηθούς τον Βασιλόπουλο του Συνδέσμου Έβρουκαι τον Στεφανή του Συνδέσμου Καρδίτσας. Υπεύθυνος διαιτητής VAR ήταν ο Παπαδόπουλος του Συνδέσμου Μακεδονίας και βοηθός ο Σάββας του Συνδέσμου Σερρών.

Κίτρινες: 41' Τσοκάνης, 60' Γκουαροτσένα - 57' Μανούσος, 61' Κατράνης, 64' Ντε Πο

Kόκκινες: 86' Ντε Πο.

ΒΟΛΟΣ (Στέφανος Ξηροφώτος): Kαραγκιόζης (12' λ. τρ. Γκαραβέλης), Λύρατζης, Φεράρι, Μήτογλου, Διαμαντής (46' Δημόπουλος), Μαξ, Τσοκάνης, Γκουαροτσένα, Κυζιρίδης (53' Ζοάο), Μουνίθ, Γέντρισεκ.

ΑΤΡΟΜΗΤΟΣ (Σάββας Παντελίδης): Μέγιερι, Γκάλο (60' Κιβρακίδης), Κατράνης, Ρισβάνης, Γούτας, Νάτσος, Μπουσούλατζιτς, Ανδρούτσος (88' Στρούγγης), Ντε Πο, Ραμπέγιο (71' Ούμπιντες), Μανούσος (72' Γιακουμάκης).