20/04/2024
Europa League | Παρασκευή 28 Φεβρουαρίου 2020 - 00:39

Ευρω-Θρύλος και πρόκριση ΕΠΟΣ μέσα στο «Έμιρεϊτς»!

Πανάξια στους «16» του Γιουρόπα Λιγκ ο Ολυμπιακός, που νίκησε με 2-1 την Άρσεναλ στην παράταση και έγραψε ιστορία * Σισέ και Ελ Αραμπί τα γκολ * Και δοκάρι ο Μασούρας * Αποστολή του a-sports.gr στο Λονδίνο

Του ΔΗΜΗΤΡΗ ΔΗΜΗΤΡΙΟΥ

Θρύλος είναι και ιστορία έγραψε! Ο Ολυμπιακός νίκησε με 2-1 στην παράταση την Άρσεναλ μέσα στο «Έμιρεϊτς» και προκρίθηκε στους «16» του Γιουρόπα Λιγκ καταγράφοντας μια ολόχρυση σελίδα στην ευρωπαϊκή πορεία του. Μια τεράστια πρόκριση σε ένα συγκλονιστικό ματς το βράδυ της Πέμπτης 27 Φεβρουαρίου 2020, που θα το θυμούνται για πολλά χρόνια όχι μόνο οι απίστευτοι 6.000 «ερυθρόλευκοι» στις εξέδρες, αλλά και όλοι οι Ολυμπιακοί επί της γης.

Ολυμπιακός με θέληση, πίστη, μυαλό, σχέδιο δράσης και ασύλληπτα αποθέματα δυνάμεων, αλλά και ψυχής.

Οι ποδοσφαιριστές του Πέδρο Μαρτίνς και ο ίδιος ο Πορτογάλος κόουτς συνεχίζουν πανάξια στην Ευρώπη, το ήθελαν και το πήραν αποδεικνύοντας ότι είναι καλύτεροι από το ξακουστό βρετανικό κλαμπ.

Στα 90 λεπτά ισοφάρισαν με 0-1 την ήττα στο «Γ. Καραϊσκάκης» με γκολ του Σισέ και στην παράταση, παρά το πρόσκαιρο 1-1 που θα τους άφηνε εκτός Γιουρόπα Λιγκ στο 113’, αντέδρασαν και με σκόρερ τον Ελ Αραμπί στο 119’ έκαναν να παραμιλά όχι μόνο το Λονδίνο, αλλά όλη η Ευρώπη.

Ο Ολυμπιακός σαν έτοιμος από καιρό, ώριμος για τη διάκριση εκτός συνόρων και μόνος εκπρόσωπος του ελληνικού ποδοσφαίρου ανανέωσε την παρουσία του με τους αγώνες της επόμενης φάσης του Γιουρόπα Λιγκ, που είναι προγραμματισμένες από την ΟΥΕΦΑ για τις 12 και 19 Μαρτίου.

Η μεγαλύτερη πρόκριση μέχρι την επόμενη...

Οι Πειραιώτες, λοιπόν, μπήκαν στο «Έμιρεϊτς» με διάθεση να μην επιτρέψουν στους «κανονιέρηδες» να κάνουν το παιχνίδι τους, ψάχνοντας σε κάθε ευκαιρία να βρουν κενούς χώρους και να «πληγώσουν» τους γηπεδούχους.

Ήταν τακτικά άριστη η ελληνική ομάδα ενάντια σε έναν αντίπαλο σαφώς πολύ ποιοτικό, τον οποίο όμως ουσιαστικά υπνώτισε ο Ολυμπιακός από το α' ημίχρονο και είχε και με τον Καμαρά τη σημαντικότερη ευκαιρία στο πρώτο μισό της αναμέτρησης.

Και τα καλύτερα ήρθαν λίγα λεπτά μετά την έναρξη του δευτέρου 45λέπτου, με τον Σισέ στο 53' να βρίσκει δίχτυα με δυνατή κεφαλιά μετά την εκτέλεση κόρνερ του Βαλμπουενά, για να δοθεί το πρώτο έναυσμα στους οπαδούς των «ερυθρόλευκων» να... τρελαθούν στις εξέδρες.

Εν συνεχεία, ήταν λογικό να αφυπνιστεί η Άρσεναλ και να πιέσει για την ισοφάριση, όχι όμως σε βαθμό που να πνιγούν οι παίκτες του Μαρτίνς, με τον Σα να κάνει μια σπουδαία επέμβαση όταν χρειάστηκε και τον αγώνα να οδεύει εντέλει στην παράταση.

Στο έξτρα ημίωρο «μίλησαν» τα ψυχικά αποθέματα των «ερυθρόλευκων», που, παρά την κούραση, είχαν δοκάρι στο 109' με τον Μασούρα και δεν λύγισαν από το υπέροχο γκολ του Ομπαμεγιάνγκ τέσσερα λεπτά αργότερα.

Στο 119ο λεπτό το «Έμιρεϊτς» πήρε ξανά... φωτιά από τους έξαλλους πανηγυρισμούς των φίλων των Πειραιωτών, με τον Ελ Αραμπί να δείχνει για μία ακόμη φορά ότι είναι τοπ κλάσης επιθετικός ύστερα από τη σέντρα του Μασούρα, για να προκύψει η μεγαλύτερη ευρωπαϊκή πρόκριση στην ιστορία του Ολυμπιακού. Μέχρι την επόμενη...

Απίθανοι και συγκλονιστικοί όλοι όσοι αγωνίστηκαν επί αγγλικού εδάφους και φυσικά τα εύσημα θα πρέπει να πάνε και στον Πέδρο Μαρτίνς, που με τη δουλειά του έχει αφήσει ήδη το στίγμα του στην τεχνική ηγεσία των «ερυθρόλευκων».

Διαιτητής της αναμέτρησης ήταν οΙταλός Nταβίντε Μάσα με βοηθούς τους συμπατριώτες του Φιλίπο Μέλι και Αλμπέρτο Τεγκόνι.Υπεύθυνος διαιτητής VAR ήταν ο επίσης Ιταλός Μίκαελ Φάμπρι και βοηθός ο συμπατριώτης του Στέφανο Αλάσιο.

Κίτρινες: 20' Μπα, 58' Καμαρά.

ΑΡΣΕΝΑΛ (Μίκελ Αρτέτα): Λένο, Μπεγιερίν (84' Γουίλοκ), Σάκα, Μουστάφι (103' λ. τρ. Παπασταθόπουλος), Νταβίντ Λουίζ, Τζάκα, Θεμπάγιος (72' Τορέιρα), Οζίλ, Ομπαμεγιάνγκ, Πεπέ, Λακαζέτ (106' Μαρτινέλι).

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Πέδρο Μαρτίνς): Σα, Ελαμπντελαουί, Τσιμίκας (114' Λοβέρα), Μπα, Σισέ, Γκιλιέρμε (117' Παπαδόπουλος), Μπουχαλάκης, Καμαρά, Βαλμπουενά (86' Γκασπάρ), Ραντζέλοβιτς (77' Μασούρας), Ελ Αραμπί.