29/03/2024
Κύπελλο τρίτης κατηγορίας | Κυριακή 28 Μαΐου 2017 - 19:51

H κούπα στην Α.Ε. Καραϊσκάκης

Πήρε το Κύπελλο Γ' Εθνικής η ομάδα της Άρτας, κερδίζοντας με 1-0 την Αχαϊκή στον τελικό

Την κατάκτηση του Κυπέλλου Γ' Εθνικής πανηγυρίζει η Α.Ε. Καραϊσκάκης, καθώς στον κυριακάτικο (28/5) τελικό επικράτησε με 1-0 της Αχαϊκής.

Στο γήπεδο του Αγρινίου οι Αρτινοί είχαν καλή ευκαιρία στο 21', όταν ο Δρακόπουλος έδιωξε σε κόρνερ την κεφαλιά του Χαρτσιά μετά από σέντρα του Γυφτοκώστα, ενώ στο 50' η κοντινή κεφαλιά του Ζιγκερίδη ήταν άστοχη.

Η Αχαϊκή αντέδρασε δύο λεπτά αργότερα με το δυνατό σουτ του Γεωργόπουλου από μακρινή απόσταση να είναι για λίγο άστοχο, ενώ στο 54' ο Ρουμπάτος νικήθηκε στο τετ α τετ από τον Ανδρούτσο.

Από την πλευρά της, η ομάδα του Νίκου Θεοδοσιάδη αποδείχθηκε πιο αποτελεσματική στο 56' και ο Κουσίδης με γυριστό σουτ βρήκε δίχτυα ύστερα από σέντρα του Παπανίκου, ενώ ο σκόρερ σημάδεψε το δοκάρι στο 59' με φάουλ που εκτέλεσε από το κέντρο του γηπέδου!

Οι Αχαιοί σπατάλησαν άλλη μία σημαντική ευκαιρία με τον Ντάζο στο 61ο λεπτό, ενώ ολοκλήρωσαν το ματς με παίκτη λιγότερο αφού ο Κωνσταντινόπουλος αποβλήθηκε στο 89' με δεύτερη κίτρινη κάρτα.

Α.Ε. ΚΑΡΑΪΣΚΑΚΗΣ (Νίκος Θεοδοσιάδης): Ανδρούτσος, Παπανίκου, Λάμπρου, Βελέτης, Καραγιαννίδης, Κόλινς (90'+1 Γούλας), Χαρτσιάς, Ντατίδης, Γυφτοκώστας, Κουσίδης (75' Αβραμίδης), Ευαγγέλου (46' Ζιγκερίδης).

ΑΧΑΪΚΗ (Αλέξης Γαβριλόπουλος): Δρακόπουλος, Ντάζος, Στεφανόπουλος, Σωτηρόπουλος, Χαρίζι, Κωνσταντινόπουλος, Αποστολόπουλος, Δριμάλας, Κωστούλας, Γεωργόπουλος (73' Μαντάς), Ρουμπάτος (60' Αγγελόπουλος).