24/06/2021
Γυναικείο ποδόσφαιρο | Πέμπτη 10 Ιουνίου 2021 - 00:10

Οι Άβαντες Χαλκίδας στον τελικό με τον ΠΑΟΚ για την Α' Εθνική ποδοσφαίρου γυναικών

Την Κυριακή (13/6) στο Πανθεσσαλικό * ΑΕΛ και Αγία Παρασκευή θα παίξουν για την 3η θέση * Ποιοι υποβιβάστηκαν * Τα αποτελέσματα της 11ης και τελευταίας αγωνιστικής στους δύο ομίλους

Αυλαία έπεσε την Τετάρτη (9/6) στην κανονική περίοδο του πρωταθλήματος της Α' Εθνικής ποδοσφαίρου γυναικών, με τις Άβαντες Χαλκίδας να παίρνουν την πρωτιά στον 2ο όμιλο και να γίνονται ο αντίπαλος του ΠΑΟΚ στον τελικό.

Η ομάδα της Εύβοιας πήρε επιβλητική νίκη με 6-2 επί του Ατρομήτου και με 25 βαθμούς προσπέρασε την Αγία Παρασκευή, που είχε ρεπό και η οποία με 22 πόντους θα διεκδικήσει την 3η θέση στον μικρό τελικό με την ΑΕΛ.

Οι «βυσσινί», στην ισοβαθμία με Άρη και Αγροτικό Αστέρα Ευόσμου, τερμάτισαν δεύτερες στον 1ο όμιλο, παρά το ρεπό που είχαν στην 11η αγωνιστική, με τον ΠΑΟΚ να διαλύει με 15-0 τον Αγροτικό Αστέρα Αγίας Βαρβάρας.

Όπως γνωστοποίησε η ΕΠΟ, τόσο ο τελικός όσο και ο μικρός τελικός θα διεξαχθούν την Κυριακή (13/6) στο Πανθεσσαλικό Στάδιο του Βόλου και αναφέρεται σχετικά: «Την Κυριακή 13/06/2021 στο Πανθεσσαλικό Στάδιο θα διεξαχθούν οι αγώνες κατάταξης (μπαράζ) του Πρωταθλήματος Α' Κατηγορίας Γυναικών για την ανάδειξη του πρωταθλητή και του δευτεραθλητή της σεζόν 2020-21, ο μικρός τελικός με ώρα έναρξης 17:00 και ο τελικός 20:30».

Όσο για τις ομάδες που υποβιβάστηκαν στη Β' Εθνική, από τον 1ο όμιλο έχασαν την κατηγορία ο Αγροτικός Αστέρας Αγίας Βαρβάρας και η Βασίλισσα Θράκης, ενώ ο Ατρόμητος Αθηνών και οι Καρυάτιδες Σπάρτης έπεσαν από τον 2ο.

Αναλυτικά, τα αποτελέσματα της 11ης αγωνιστικής

1ος όμιλος

Τετάρτη (9/6)

Ελπίδες Καρδίτσας - Γιάννενα 2-1 (Σίμου, Αναγνωστοπούλου - Κωστή)

ΠΑΟΚ - Αγροτικός Αστέρας Αγίας Βαρβάρας 15-0 (Σπυριδωνίδου 3, Πούλιου 3, Μπαξεβάνου, Πίτσιου, Καραπέτσα, Στράντζαλη, Μάρκου, Κακαμπούκη, 3 αυτογκόλ)

Άρης - Αγροτικός Αστέρας Ευόσμου 2-1 (Σαββίδου, Τζόρτζεβιτς - Δημητρίου)

Δόξα 2016 - Βασίλισσα Θράκης 2-0 (Πουλιούδη, Κωτσάκι)

Καστοριά - Τρίκαλα 0-4 (Κωστοπούλου, Πλακιά 2, Γεωργούλα)

Ρεπό: ΑΕΛ

Τελική Βαθμολογία

1. ΠΑΟΚ 30 (69-2)

2. ΑΕΛ 22 (37-6)

3. Άρης 22 (21-10)

4. Αγροτικός Αστέρας Ευόσμου 22 (28-8)

5. Δόξα 2016 16 (13-12)

6. Tρίκαλα 16 (25-22)

7. Γιάννενα 12 (6-19)

8. Ελπίδες Καρδίτσας 11 (14-23)

9. Καστοριά 6 (11-42)

10. Αγροτικός Αστέρας Αγίας Βαρβάρας 4 (9-45)

11. Βασίλισσα Θράκης 0 (2-46)

2oς όμιλος

Τετάρτη (9/6)

Φείδων Άργους - Ολυμπιάδα Υμηττού 0-2 (Βενιαμίν, Κοκμοτού)

ΟΦΗ - ΑΕΚ Μεσολογγίου 1-2 (Κοκοτσάκη - Μαρκουτσά, Γιαννακά)

Άβαντες Χαλκίδας - Ατρόμητος Αθηνών 6-2 (Μελισσού, Τζαφέρη, Παχάκη 2, Λάγιου, Τζεβελέκου - Συρμή 2)

Γλυφάδα - Εργοτέλης 0-0

Καρυάτιδες Σπάρτης - Νέος Αστέρας Ρεθύμνου 0-3 ά.α.

Ρεπό: Αγία Παρασκευή

Tελική Βαθμολογία

1. Άβαντες Χαλκίδας 25 (20-8)

2. Αγία Παρασκευή 22 (16-1)

3. Γλυφάδα 21 (26-5)

4. Ολυμπιάδα Υμηττού 21 (22-6)

5. ΑΕΚ Μεσολογγίου 14 (20-17)

6. ΟΦΗ 13 (11-12)

7. Εργοτέλης 13 (17-9)

8. Νέος Αστέρας Ρεθύμνου 11 (14-19)

9. Φείδων Άργους 9 (11-21)

10. Ατρόμητος Αθηνών 4 (6-34)

11. Καρυάτιδες Σπάρτης ΑΠΟΧΩΡΗΣH  

Πηγή ΦΩΤΟ: eviasports

Μοιραστείτε το: