1
-
2
22:30

Η ΑΕΚ ηττήθηκε 1-2 από την Ρόμα σε φιλικό παιχνίδι παρουσιάζοντας καλή εικόνα στο μεγαλύτερο διάστημα του αγώνα.

22:29

Τελικό αποτέλεσμα στο ΟΑΚΑ.

22:28

90'+3: Ουτσάν και Σανάμπρια στο ματς για την Ρόμα. Ναϊνγκολάν και Φλορέντσι εκτός.

22:27

90': Τέσσερα λεπτά οι καθυστερήσεις.

22:26

90': Ευκαιρία για την Ρόμα με τον Κεϊτά να σουτάρει, ο Ανέστης διώχνει σε κόρνερ, άουτ λέει ο Παππάς.

22:25

Ο Ντούνης εκτελεί, ο Κεϊτά απομακρύνει.

22:25

89': Κόρνερ για την ΑΕΚ που πιέζει, για να δούμε.

22:22

85': Οβίδα του Φαγιέ εκτός περιοχής, η μπάλα άουτ!

22:21

Ο Ντακόλ νικά από τα 11 βήματα τον Ντε Σάνκτις και μειώνει σε 2-1.

22:21

85': ΓΚΟΛ η ΑΕΚ.

22:20

Για μαρκάρισμα στον Γεωργέα. Φαίνεται να βρίσκει μπάλα πρώτα ο Κόουλ, ενώ εν συνεχεία βρισκει τον αμυντικό της ΑΕΚ.

22:20

84': ΠΕΝΑΛΤΙ για την ΑΕΚ.

22:16

79': Άλλες έξι αλλαγές για την ΑΕΚ. Μέσα οι Ρόβας, Κολοβέτσιος, Γεωργέας, Σαρρής, Γροντής, Μπρέσεβιτς. Έξω οι Λαμπρόπουλος, Μπακάκης, Μπαρμπόσα, Ανάκογλου, Πεταυράκης, Σβάρνας

22:14

79': Καλή στιγμή για την Ρόμα με τον Φλορέντσι να μην πιάνει σωστά το γυριστό σουτ και ο Ανέστης μπλοκάρει.

22:10

75': Παρέδες, Κόουλ και Σόμα στο ματς για την Ρόμα. Τοροσίδη, Εμανουέλσον και Ντέστρο εκτός.

22:10

74': Στην θέση του Κορδέρο ο Φαγιέ για την ΑΕΚ.

22:09

74': Συρτό, μακρινό σουτ του Ζόριτς, άουτ η μπα΄λα.

22:08

Ξεκίνησε εκ νέου το παιχνίδι με την ΑΕΚ να ψάχνει ένα γκολ προκειμένου να μειώσει.

22:06

Τάιμ άουτ για νερό στο ΟΑΚΑ.

22:05

69': Ο Ζόριτς βγάζει καταπληκτική κάθετη πάσα στον Ντούνη, αυτός αντί να εκτελέσει αφού ήταν φάτσα με τον Ντε Σάνκτις, επέλεξε να γυρίσει προς τα πίσω και η ΑΕΚ χάνει την ευκαιρία.

22:04

68': Από την άλλη πλευρά, κόρνερ για την ΑΕΚ. Εκτελέστηκε με πάσα, ο Ζόριτς δεν μπορεί να γυρίσει παράλληλα.

22:02

Εκτελέστηκε από τον Φλορέντσι, κεφαλιά του Ντέστρο, έχει προηγηθεί φάουλ όμως.

22:02

66': Κόρνερ για την Ρόμα.

22:01

65': Τεράστια ευκαιρία για την ΑΕΚ. Λάθος στην άμυνα των Ρωμαίων, ο Ζόριτς βγαίνει φάτσα με τον Ντε Σάνκτις αλλά πλασάρει άουτ.

22:01

64': Κι άλλη αλλαγή, αυτή την φορά για την ΑΕΚ. Στην θέση του Αραβίδη ο Άλεξ Ντακόλ.

21:58

63': Ρομανιόλι, Τότι και Λιάιτς μέσα για την Ρόμα, Ζερβινιο, Αστόρι και Ιτούρμπε εκτός.

21:54

59': Δεύτερη αλλαγή για την ΑΕΚ. Στην θέση του Πλατέλλα ο Μάρκος Ντούνης.

21:51

Η ΑΕΚ από την στιγμή που δέχτηκε το πρώτο γκολ μοιάζει κάπως πεσμένη, ρόλο παίζει βέβαια και η αναγκαστική αλλαγή του Μάνταλου.

21:50

54': Οφ σάιντ ο Ζερβίνιο για την Ρόμα.

21:48

Ο Φλορέντσι εκτέλεσε το φάουλ, ο Κεϊτά μόνος απο την καρδιά της άμυνας της ΑΕΚ με κεφαλιά γράφει το 0-2.

21:48

52': ΓΚΟΛ η ΡΟΜΑ.

21:47

51': Φάουλ για την Ρόμα σε επικίνδυνο σημείο.

21:45

49': Ξαφνικό, μακρινό σουτ του Φλορέντσι, η μπάλα ψηλά.

21:41

Χωρίς αλλαγές η Ρόμα, μια όπως προείπαμε η ΑΕΚ.

21:41

46': Ξεκίνησετο δεύτερο ημίχρονο στο ΟΑΚΑ.

21:39

Η αλλαγή να θυμίσουμε είναι αναγκαστική, καθώς ο Μάνταλος λίγο πριν το φινάλε του πρώτου μέρους είχε μια σύγκρουση με τον Τοροσίδη και χτύπησε στο κεφάλι του με αποτέλεσμα να του γίνουν ράμματα.

21:39

46': Αλλαγή για την ΑΕΚ πριν την έναρξη του β' μέρους. Εκτός ο Μάνταλος, μέσα ο Ζόριτς.

21:23

Το σκορ πάντως μοιάζει μαγική εικόνα με την ΑΕΚ να είναι σίγουρα πιο ορεξάτη και να χάνει πολλές ευκαιρίες για να σκοράρει.

21:23

Ημίχρονο στο ΟΑΚΑ... ΑΕΚ - Ρόμα 0-1 με το γκολ του Ιτούρμπε.

21:22

Ο Ιτούρμπε εκτέλεσε το φάουλ, η μπάλα ''τρυπά'' το τείχος και καταλήγει στα δίχτυα της ΑΕΚ με τον Ανέστη να μην μπορεί να αντιδράσει.

21:22

45'+3: ΓΚΟΛ η ΡΟΜΑ.

21:21

45'+1: Φάουλ σε επικίνδυνη θέση έχει κερδίσει η Ρόμα.

21:20

Ο Δέλλας περιμένει να δει αν ο Μάνταλος αισθάνεται καλά. Ίσως ο μέσος της ΑΕΚ να επιστρέψει στο ματς. Αυτή την ώρα δέχεται τις πρώτες βοήθειες.

21:20

45': Τρία λεπτά οι καθυστερήσεις.

21:18

Με δέκα προσωρινά η ΑΕΚ μέχρι να μπει στο ματς ο Ζόριτς.

21:18

43': Ο Μπαρμπόσα εκτέλεσε το κόρνερ, κεφαλιά του Κορδέρο, η μπάλα άουτ.

21:17

Ο Μάνταλος, πάντως, δεν μπορεί να συνεχίσει μετά το χτύπημα. Σηκώθηκε για ζέσταμα ο Ζόριτς.

21:17

41': Με την επανάναρξη του ματς η Ένωση θα εκτελέσει κόρνερ.

21:16

Σύγκρουση στον αέρα Τοροσίδη και Μάνταλου, έχει ματώσει ο άσος της ΑΕΚ, διακοπή στο ματς.

21:16

Μπήκαμε στο τελευταίο πεντάλεπτο με το σκηνικό να παραμένει ίδιο...

21:12

37': Αυτή είναι ουσιαστικά η πρώτη τελική της Ρόμα, με τον Ζερβίνιο να γυρίζει στον Ιτούρμπε, ο Αργεντινός πλασάρει, άουτ η μπάλα.

21:09

Πίεση σε όλο το γήπεδο από την ΑΕΚ με την Ρόμα να μην μπορεί να κάνει το παιχνίδι της και να μην απειλεί. Στο 35', πάντα στο 0-0 οι δύο ομάδες.

21:06

9-0 οι τελικές στο ΟΑΚΑ. Υπέρ της ΑΕΚ...

21:05

30': Ο Μπαρμπόσα εκτέλεσε το φάουλ, κεφαλιά του Κολοβέτσιου που πετάχτηκε στο δεύτερο δοκάρι, η μπάλα άουτ.

21:04

29': Σκληρο φάουλ του Ντε Ρόσι πάνω στον Μάνταλο και φάουλ υπέρ της ΑΕΚ σε καλή θέση για ένα γέμισμα.

21:02

Συνέχεια στο παιχνίδι με φάουλ υπέρ της Ρόμα.

21:01

Στο 25' φτάσαμε, τάιμ άουτ για νερό στο ΟΑΚΑ.

21:01

Σκληρό μαρκάρισμα του Μπαρμπόσα στον Τοροσίδη, δίνουν τα χέρια γρήγορα οι δύο παίκτες.

20:57

23': Ωραία προσπάθεια και σουτ του Μάνταλου εκτός περιοχής, η μπάλα φεύγει αρκετά μέτρα άουτ.

20:55

20': Πρώτη καλή στιγμή για τους Ιταλούς, ο Κεϊτά εκτέλεσε το φουλ, κεφαλιά Ντε Ρόσι, η μπαλα έξω.

20:54

20': Φάουλ για την Ρόμα, σε επικίνδυνη θέση για ένα γέμισμα.

20:52

18': Απειλεί και πάλι η ΑΕΚ που είναι καταιγιστική. Φαλτσαριστό σουτ του Αραβίδη εκτός περιοχής, ελέγχει την πορεία ο Ντε Σάνκτις και αφήνει τη μπάλα να περάσει άουτ.

20:51

Με πάσα εκτελέστηκε, μακρινό σουτ του Τοροσίδη, η μπάλα κοντράρει σε αμυντικούς.

20:51

16': Κόρνερ για την Ρόμα.

20:49

15': Και νέα ευκαιρία για την ΑΕΚ. Ο Μάνταλος, μετά την εκτέλεση του κόρνερ, γύρισε παράλληλα την μπάλα, σουτ του Αραβίδη από κοντά και πάλι ο Ντε Σάνκτις είναι εκεί!

20:49

14': Αγγίζει το γκολ η ΑΕΚ! Σέντρα του Μπακάκη, φανταστικό γυριστό σουτ του Μάνταλου, ο Ντε Σάνκτις με εντυπωσιακή επέμβαση σε κόρνερ.

20:47

Η ΑΕΚ πατά καλύτερα στον αγωνιστικό χώρο με την Ρόμα απλά να έχει μια ανούσια υπεροχή.

20:45

11': Μακρινό σουτ του Πλατέλλα, ο Ντε Σάνκτις δεν έχει πρόβλημα και μπλοκάρει.

20:44

Ο Ιταλός γκολκίπερ είπε αρχικά όχι στον Πλατέλλα, ενώ εν συνεχεία έδιωξε σε κόρνερ το οποίο εκτελέστηκε δίχως αποτέλεσμα για την Ένωση.

20:44

9': Μοναδική ευκαιρία για την ΑΕΚ. Το φάουλ εκτελέστηκε, ο Πλατέλλας δεν μπορεί να νικήσει σε τετ-α-τετ τον Ντε Σάνκτις.

20:43

Ωραία ατομική προσπάθεια και φάουλ κερδίζει ο Μάνταλος από τον Κεϊτά.

20:39

5': Η πρώτη ευκαιρία στο ματς είναι για την ΑΕΚ! Ωραία κίνηση και σουτ του Μπαρμπόσα εκτός περιοχής, πέφτει ο Ντε Σάνκτις, η μπάλα άουτ.

20:38

Πρώτα λεπτά στην αναμέτρηση, αναγνωριστικό παιχνίδι για τις δύο ομάδες.

20:35

1': Ξεκίνησε το παιχνίδι στο ΟΑΚΑ, στη σέντρα η Ρόμα.

20:34

Την τιμητική πλακέτα στον αρχηγό της Ρόμα παρέδωσε ο πρόεδρος της ΠΑΕ ΑΕΚ Βαγγέλης Ασλανίδης.

20:33

Αυτή την ώρα η βράβευση της ΠΑΕ ΑΕΚ στον Φραντσέσκο Τότι.

20:31

Οι δύο ομάδες μαζί με τους διαιτητές κάνουν την είσοδο τους στον αγωνιστικό χώρο. Αρχηγοί οι Κορδέρο - Ντε Ρόσι.

20:24

29 βαθμοί Κελσίου στο Μαρούσι αυτή την ώρα.

20:19

Και η σύνθεση των Ιταλών: Ντε Σάνκτις, Ναϊνγκολάν, Ιτούρμπε, Ντε Ρόσι, Κεϊτά, Ντέστρο, Αστόρι, Φλορέντζι, Ζερβίνιο, Τοροσίδης, Εμάνουελσον.

20:18

Η ΑΕΚ ξεκινά με 4-2-3-1 με Ανέστη, Κολοβέτσιο, Λαμπρόπουλο, Μπακάκη, Πεταυράκη, Κορδέρο, Ανάκογλου, Μάνταλο, Πλατέλλα, Μπαρμπόσα, Αραβίδη.

20:18

Έγιναν γνωστές οι συνθέσεις των δυο ομάδων, πάμε να τις δούμε σιγά σιγά.

20:12

Οι φίλοι της Ένωσης έχουν γεμίσει ασφυκτικά το πέταλο και δεν σταματούν να τραγουδούν.

20:05

Περίπου 10.000 κόσμος είναι ήδη μέσα στο γήπεδο.

20:03

Σε περίπου μισή ώρα (σέντρα στις 20.30) ξεκινά το μεγάλο φιλικό της ΑΕΚ το ΟΑΚΑ με αντίπαλο την πανίσχυρη Ρόμα

Ανέστης, Κολοβέτσιος, Λαμπρόπουλος, Μπακάκης, Πεταυράκης, Κορδέρο, Ανάκογλου, Μάνταλος, Πλατέλλας, Μπαρμπόσα, Αραβίδης.
Αναπ: Καραγκιολίδης, Γεωργέας, Γροντής, Μάρκος Ντούνης, Ρόβας, Σαρρής, Σβάρνας, Μπρέσεβιτς, Ντακόλ, Ζόριτς, Φαγιέ.
ΡΟΜΑ
Αναπ: Λόμποντ, Σκορούπσκι, Άσλει Κόουλ, Λιάιτς, Μποριέλο, Τότι, Ρομανιόλι, Παρέδες, Ουτσάν, Σόμα, Σανάμπρια.
Ανδρέας Παππάς, Μιχαήλ Καρσιώτης, Χρήστος Μπαλτάς.