Τέλος της φιλικής αναμέτρησης, Ολυμπιακός-Μπιλμπάο 0-0.

23:26

Αποθέωση τώρα για τον Βαλβέρδε από όλο το γήπεδο.

23:25

90'+1: Ένα σουτ του Ακέτσε, δεν ανησυχεί τον Μέγιερι που μπλοκάρει.

23:25

90': Δύο τα λεπτά των καθυστερήσεων.

23:20

Μπήκαμε στο τελευταίο πεντάλεπτο του αγώνα.

23:20

86': Σεντρα σουτ του Γκιγέρμο για την Μπιλμπάο, καμία τύχη, δεν ανησυχεί ο Μέγιερι.

23:18

83': Ωραία ενέργεια του Γκαζαριάν ο οποίος έκανε το γύρισμα από αριστερά, η μπάλα δεν έφτασε ποτε στον Κολοβό και οι Βάσκοι αμυντικοί απομάκρυναν όπως όπως, αφού πρώτα ο Ιραϊθόθ έβαλε το... χεράκι του.

23:12

77': Ο Κολοβός βρέθηκε έξω από την περιοχή, ωστόσο δεν έπιασε καλά το σουτ...

23:12

Ξεκίνησε εκ νέου το ματς!

23:10

Τάιμ άουτ για να δροσιστούν οι ποδοσφαιριστές.

23:09

Στο 75' φτάσαμε, πάντα στο 0-0 οι δύο ομάδες, με τον Ολυμπιακό να έχει ανεβάσει την απόδοση του στο τελευταίο διάστημα.

23:06

72': Απειλεί ο Ολυμπιακός. Ο Γκαζαριάν κατέβασε την μπάλα από μπαλιά του Κασάμι, σούταρε αλλά βρήκε στόχο.

23:06

Μπήκαμε στο τελευταίο 20λεπτο με την Αθλέτικ Μπιλμπάο να πατά ελαφρώς καλύτερα στον αγωνιστικό χώρο.

23:05

70': Καλή στιγμή για την Μπιλμπάο, λάθος εκτίμηση του Μέγερι, σε στημένη φάση, αλλά η άμυνα του Ολυμπιακού απομάκρυνε.

23:02

67': Βούρος, Αυλωνίτης και Μπουχαλάκης πέρασαν στο ματς για τον Ολυμπιακό. Μαζουακού, Μανιάτης και Αμπιντάλ εκτός αγώνα.

22:56

62':Μετά από γύρισμα του Μανιάτη, ο Κολοβός έκανε το σουτ αλλά ο Ιραϊθόθ μπλόκαρε την μπάλα. Απειλεί εδώ ο Ολυμπιακος.

22:53

58': Τέσσερις νέες αλλαγές για τον Ολυμπιακό. Σαβιόλα, Κολοβός, Εντινγκά και Γκαζαριάν στις θέσεις των Διαμαντάκου, Ντοσεβί, Σάμαρη και Φουστέρ.

22:51

57': Η Μπιλμπάο απειλεί με ένα σουτ από τον Γκόμεθ έξω από την περιοχή η μπάλα πέρασε άουτ.

22:50

Δεν έχει ρυθμό ο Ολυμπιακός στο πρώτο δεκάλεπτο της επανάληψης και προσπαθεί να βρει τα πατήματα του.

22:45

Ο Γκόμεθ εκτελεί, ο Ετσεμπερία δεν μπορεί να πιάσει το σουτ.

22:44

51': Κόρνερ για την Μπιλμπάο.

22:41

Ο Μποτία πέρασε στην θέση του Αβραάμ Παπαδόπουλου, ο Κασάμι στην θέση του Ντομίνγκεζ και ο Ελαμπντελαουί στην θέση του Σαλίνο. Μέσα είναι και ο Μέγιερι, εκτός ο Ρομπέρτο.

22:41

Εκτελέστηκε, σουτ του Σουσαέτα, η μπάλα άουτ.

22:41

48': Κόρνερ για την Μπιλμπάο.

22:39

46': Ξεκίνησε το δεύτερο μέρος με αρκετές αλλαγές για τον Ολυμπιακό και την Μπιλμπάο.

22:38

Οι δύο ομάδες βγαίνουν στον αγωνιστικό χώρο για την έναρξη της επανάληψης.

22:22

Τέλος πρώτου μέρους στο ''Γ. Καραϊσκάκης'', Ολυμπιακός - Μπιλμπάο 0-0.

22:20

45': Δύο λεπτά οι καθυστερήσεις.

22:18

44': Επικίνδυνη στιγμή για τον Ολυμπιακό να τον Μαζουακού να κάνει την ''μπούκα'' από αριστερά, το γύρισμα του όμως δεν ήταν το καλύτερο δυνατο.

22:17

Στις κερκίδες του «Γ. Καραϊσκάκης» είναι και ο νέος ομοσπονδιακός τεχνικός, Κλαούντιο Ρανιέρι, για να δει τους διεθνείς.

22:17

45-55 η κατοχή της μπάλας υπέρ της Μπιλμπάο.

22:16

Άλλα πέντε λεπτά για το φινάλε του πρώτου μέρους, Σαλίνο και Μανιάτης είχαν τις πιο αξιόλογες του αγώνα για τον Ολυμπιακό.

22:11

Ήταν καλή στιγμή εδώ για τον Ολυμπιακό.

22:11

36΄: Ωραίο τσίμπημα της μπάλας από τον Διαμαντάκο, τον οποίο ωστόσο πρόλαβε την τελευταία στιγμή ο γκολκίπερ της Μπιλμπάο, Ιραϊθόθ.

22:10

Δέκα λεπτά ακόμα για το φινάλε του πρώτου μέρους, με την Μπιλμπάο να έχει μια ελαφρά υπεροχή στα τελευταία λεπτά.

22:09

Το ματς ξεκίνησε πάλι αφού δροσίστηκαν οι παίκτες.

22:07

Τάιμ άουτ λόγω ζέστης.

22:06

Ο Ολυμπιακός είναι πολύ επικίνδυνος στις αντεπιθέσεις, με τον Αμπιντάλ να κάνει εξαιρετικό παιχνίδι.

22:05

29': Στην άλλη μεριά, κόρνερ για τον Ολυμπιακό, εκτελέστηκε από τον Ντομίνγκεζ, μπάλα μετά από συνεχόμενες κεφλαιές καταλήγει στον Ιραϊθοθ.

22:03

29': Ένα κόρνερ για τους Βάσκους περνά ανεκμετάλλευτο, καθάρισαν εύκολα οι του Ολυμπιακού.

22:02

Στο 25' φτάσαμε με τις δύο ομάδες να προσπαθούν να δώσουν ρυθμό στο παιχνίδι.

21:56

22': Μεγάλη ευκαιρία για τον Ολυμπιακό. Σέντρα του Ντομίνγκεζ, κεφαλιά του Μανιάτη, η μπαλα λίγο άουτ.

21:55

Συμπληρώσαμε το πρώτο 20λεπτο, πάντα στο 0-0 ο Ολυμπιακός με την Μπιλμπάο σε ένα μοιρασμένο ματς μέχρι τώρα με τις δύο ομάδες να είναι προσκτικές.

21:49

14': Καλή ευκαιρία για την Μπιλμπάο με σουτ του Ρίκο μέσα από την περιοχή, η μπάλα άουτ.

21:48

13': Ο Γκόμεθ κατέβασε την μπάλα με το στήθος, σούταρε αλλά ο Ρομπέρτο δεν ανησυχεί.

21:46

11: Σουτ από τον Σαλίνο, η μπάλα πέρασε άουτ, πρώτη προσπάθεια στο ματς από πλευράς Ολυμπιακού.

21:42

Ο Ντομίνγκεζ το εκτέλεσε, όχι καλά, η μπάλα στην κατοχή της Αθλέτικ Μπιλμπάο.

21:41

8': Κόρνερ για τον Ολυμπιακό.

21:40

Παιχνίδι κέντρου με πολλά λάθη και πίεση στην μεσαία γραμμή από τις δύο ομάδες.

21:39

Μόλις πήρε θέση στην κερκίδα και ο Ιμπραΐμ Αφελάι που νωρίτερα γνώρισε την αποθέωση στην μπουτίκ του Ολυμπιακού από 2.000 φίλους των Περαιωτών.

21:37

Συμπληρώθηκαν δύο λεπτά αγώνα, αναγνωριστικό παιχνίδι από τις δύο ομάδες.

21:35

1': Ξεκίνησε το παιχνίδι, η Μπιλμπάο στη σέντρα.

21:34

Διαιτητής της αναμέτρησης είναι ο κ. Παππάς, με βοηθούς τους Καρατζίκα και Απτόσογλου.

21:34

Πάνω από 20.000 κόσμος στο Φάληρο.

21:33

Τα "ερυθρόλευκα" φοράει ο Ολυμπιακός, πράσινα η Μπιλμπάο!

21:32

Τωρα η είσοδος των δύο ομάδων στον αγωνιστικό χώρο.

21:30

Ολοκληρώθηκε η βράβευση και ο Βαλβέρδε αποχώρησε μέσα σε αποθέωση. Σε λίγα λεπτά η σέντρα στο σπουδαίο φιλικό στο ''Γ. Καραϊσκάκης''.

21:29

Και ο Σάββας Θεοδωρίδης βραβεύει τον Ερνέστο Βαλβέρδε!

21:29

Έναν ασημένιο δίσκο παίρνει ο Βαλβέρδε από τα χέρια του Βαγγέλη Μαρινάκη και μια φανέλα που γράφει «Olympiakos for life».

21:29

Ο Πρόεδρος των Πειραιωτών, Βαγγέλης Μαρινάκης βραβεύει τον Ερνέστο Βαλβέρδε για την προσφορά του στον σύλλογο.

21:28

Αποθέωση για τον Βαλβέρδε, όλο το γήπεδο φωνάζει το όνομα του,

21:28

Ο Ερνέστο Βαλβέρδε και ο Πρόεδρος του Ολυμπιακού Βαγγέλης Μαρινάκης μπαίνουν στο γήπεδο!

21:24

Την ώρα που οι παίκτες του Ολυμπιακού και της Μπιλμπάο είναι στα αποδυτήρια.

21:24

Μίτσελ και Βαλβέρδε, πάντως, δεν έχουν εμφανιστεί ακόμη στον αγωνιστικό χώρο.

21:16

Κεντρικό πρόσωπο του φιλικού παιχνιδιού είναι ο Ερνέστο Βαλβέρδε, που θα τιμηθεί για την προσφορά του από τον πρόεδρο της ΠΑΕ Ολυμπιακός, Βαγγέλη Μαρινάκη.

21:15

Για τους Βάσκους να θυμίσουμε πως πρόκειται για το τελευταίο ματς πριν τα πλέι οφ του Τσάμπιονς Λιγκ απέναντι στη Νάπολι.

21:14

ΑΘΛΕΤΙΚ ΜΠΙΛΜΠΑΟ (Ερνέστο Βαλβέρδε) 4-3-3: Ιραϊθόθ, Ιραόλα, Γουρπέγι, Λαπόρτ, Μπαλενθιάγκα, Ιτουράσπε, Μικέλ Ρίκο, Ουνάι Λόπεθ, Ιμπάι Γκόμεθ, Αντούριθ, Ίκερ Μουνιαΐν.

21:13

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Μίτσελ) 4-4-1-1: Ρομπέρτο, Αβραάμ Παπαδόπουλος, Αμπιντάλ, Μαζουακού, Σαλίνο, Μανιάτης, Σάμαρης, Ντοσεβί, Φουστέρ, Τσόρι Ντομίνγκεζ, Διαμαντάκος.

21:13

Πάμε σιγά σιγά να δούμε τις δυνθέσεις των δύο ομάδων.

21:10

Σε περίπου 20 λεπτά έχουμε σέντρα στο ''Γ. Καραϊσκάκης'', στο φιλικό παιχνίδι του Ολυμπιακού με την Μπιλμπάο, τα έσοδα του οποίου θα διατεθούν στην UNICEF.

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ
Αναπ: Μέγιερι, Μποτία, Σαβιόλα, Εντινγκά, Κασάμι, Κολοβός, Ελαμπντελαουί, Μπουχαλάκης, Σιόβας, Βούρος, Γκαζαριάν και Αυλωνίτης.