2
-
0
23:35

Τελικό αποτέλεσμα, η Ρεάλ επικρατεί 2-0 της Σεβίλλης με δύο γκολ του Ρονάλντο και κατακτά το δεύτερο ευρωπαϊκό Σούπερ Καπ της ιστορίας της.

23:34

90'+2: Άλλα δύο κόρνερ πέρασαν ανεκμετάλλευτα για τους Σεβιγιάνους που ξύπνησαν αργά.

23:33

90': Τρία λεπτά οι καθυστερήσεις και ενώ το κόρνερ εκτελέστηκε χωρίς αποτέλεσμα,

23:32

Εκτελέστηκε, καθαρίζει αυτή την φορά ο Κασίγιας. Εν συνεχεία και νέο κορνερ για την Σεβίλλη που πιέζει για το γκολ της τιμής.

23:32

Ο Ρέγιες εκτελεί, νέο κόρνερ μετά από σουτ του Φιγκουέιρας.

23:31

89': Ωραία προσπάθεια και δυνατό σουτ του Κριτσόβιακ, ο Κασίγιας δύσκολα σε κόρνερ.

23:28

86': Τώρα ολοκληρώνει τις αλλαγές της και η Ρεάλ. Ο Μόντριτς δίνει τη θέση του στον Ιγιαραμέντι.

23:26

84': Κλείνει τις αλλαγές της η Σεβίλλη. Εκτός ο Κόκε, στο ματς ο Φιγκουέιρας.

23:26

84': Αλλαγή για την Ρεάλ. Εκτός ο Κοεντράο, μέσα ο Μαρσέλο.

23:26

Σηκώθηκε ο μέσος της Σεβίλλης. Τώρα σηκώθηκε και ο Πορτογάλος.

23:25

Μικρή διακοπή, στο έδαφος οι Κριτσόβιακ και Ρονάλντο μετά από σύγκρουση που είχαν.

23:24

Μπήκαμε στο τελευταίο δεκάλεπτο με το ματς να έχει χάσει κάπως τον ρυθμό του.

23:20

78': Δεύτερη κίνηση από τον Έμερι. Βγάζει τον Σουάρεθ και περνά στο ματς τον Ρέγιες.

23:19

Ο Κρόος εκτέλεσε, ο Άσπας απομάκρυνε.

23:19

Κοκορομαχίες ανάμεσα σε Ράμος και Κριτσόβιακ. Τώρα η εκτέλεση του κόρνερ.

23:17

75': Κόρνερ για την Ρεάλ.

23:15

73': Δυνατό σουτ του Μόντριτς εκτός περιοχής, η μπάλα περνά πάνω από τα δοκάρια του Μπέτο.

23:14

72': Πρώτη αλλαγή για την Ρεάλ. Στο ματς περνά ο Ίσκο, εκτός ο Τζέιμς Ροντρίγκεζ.

23:13

71': Στην απέναντι μεριά, η Ρεάλ κυκλοφόρησε ωραία την μπάλα, αυτή έφτασε στον Μπενζεμά ο οποίος πλάσαρε από το ύψος της μεγάλης περιοχής αλλά αστόχησε.

23:13

70': Επικίνδυνο παράλληλο γύρισμα του Βιτόλο, απομακρύνει ο Ράμος.

23:10

Κόρνερ ήταν, οι Σεβιγιάνοι απομακρύνουν.

23:10

68': Οβίδα του Τζέιμς Ροντρίγκεζ μέσα από την περιοχή, ο Μπέτο κρατά το 2-0.

23:08

66': Αλλαγή για τη Σεβίλλη. Μέσα ο Ασπας, έξω ο Βιδάλ.

23:08

66': Κάρτα στον Ναβάρο για κράτημα στον Μπέιλ.

23:07

Εν συνεχεία η φάση σταματά για οφ σάιντ του Κοεντράο.

23:06

63': Ο Μπενζεμά σουτάρει μέσα από την περιοχή μετά από γύρισμα του Ρονάλντο, ο Μπέτο του λέει όχι.

23:03

Συμπληρώσαμε μια ώρα αγώνα με την Ρεάλ να ελέγχει απόλυτα το παιχνίδι κάνοντας άμυνα στο μισό γήπεδο, πλέον, και ψάχνοντας τις αντεπιθέσεις .

23:01

58': Ο Βιδάλ ύστερα από ωραία κάθετη πάσα βρέθηκε στην περιοχή σε καλή θέση, δεν εκτέλεσε όμως αμέσως και έχασε την ευκαιρία να απειλήσει στη συνέχεια.

22:58

Με πάσα εκτελέστηκε, σέντρα του Μόντριτς, ο Πέπε δεν έχει προλάβει να γυρίσει, η μπάλα είναι άουτ.

22:57

55': Κόρνερ για την Ρεάλ.

22:56

Είναι φανερό πως αυτό το 2-0 έχει κόψει τα πόδια των Ανδαλουσιάνων.

22:55

53': Κάρτα στον Κρόος για μαρκάρισμα στον Κριτσόβιακ.

22:53

Πλέον το έργο γίνεται πολύ δύσκολο για τους Ανδαλουσιάνους, με την Ρεάλ να έχει αυτό το 2-0 χάρη σε δύο τέρματα του Ρονάλντο.

22:53

Η Ρεάλ σκοράρει στην πρώτη... κατεβασιά της στην επανάληψη την ώρα που η Σεβίλλη έδειχνε διάθεση να πιέσει πιο ψηλά.

22:51

Οι ''μερένγκες'' άλλαξαν ωραία την μπάλα με τον Κρόος να πασάρει στον Μπενζεμά, αυτός βρήκε τον Ρονάλντο και ο Πορτογάλος αφού μπήκε στην περιοχή με δυνατό αριστερό σουτ νίκησε τον Μπέτο για το 2-0.

22:51

49': ΓΚΟΛ η ΡΕΑΛ!

22:47

46': Ξεκίνησε το δεύτερο μέρος, χωρίς αλλαγές οι δύο ομάδες.

22:45

Οι δύο ομάδες τώρα επιστρέφουν σιγά σιγά στον αγωνιστικό χώρο.

22:32

Ημίχρονο στο «Cardiff City Stadium», 1-0 η Ρεάλ με το γκολ του Ρονάλντο.

22:31

Ο Σουάρεθ εκτέλεσε, ο Κασίγιας δεν βγαίνει, διώχνει όμως με το κεφάλι ο Κοεντράο.

22:30

44': Κάρτα στον Καρβαχάλ για κράτημα στον Σουάρεθ και φάουλ σε καλή θέση για τη Σεβίλλη για μια σέντρα.

22:28

Εκτελέστηκε από τον Τζέιμς, επιθετικό φάουλ ο Ράμος που έκανε και χέρι.

22:28

42': Και νέο κόρνερ για την Ρεάλ.

22:27

42': Κάρτα στον Βιτόλο για σκληρό φάουλ στον Ρονάλντο.

22:26

Εκτελεί ο Τζέιμς, διώχνει με το κεφάλι ο Φάτσιο.

22:26

40: Ωραία κίνηση και πλασέ του Μπέιλ, η μπάλα κοντράρει σε αμυντικούς και φεύγει κόρνερ.

22:25

40': Σέντρα του Τζέιμς, δεν είναι καλή, η μπάλα στην αγκαλιά του Μπέτο που είχε εύκολη δουλειά.

22:22

Ο Μόντριτς στην εκτέλεση, βγάζουν και πάλι οι Σεβιγιάνοι από την άμυνα τους.

22:22

37': Νέο κόρνερ, πάντως, κερδίζει τώρα η Ρεάλ.

22:21

Δέκα λεπτά ακόμα για το φινάλε του πρώτου μέρους, να δούμε αν έχει αντίδραση η Σεβίλλη.

22:20

Το κόρνερ εκτελέστηκε χωρίς αποτέλεσμα για τους Ανδαλουσιάνους.

22:20

34': Απειλεί η Σεβίλλη με ισοφάριση. Λάθος διώξιμο του Τζέιμς που είχε γυρίσει να αμυνθεί για την φάση, η μπάλα φτάνει στον Καρίτσο που πλασάρει από κοντά, ο Κασίγιας σε κόρνερ!

22:18

33': Μετά από εκτέλεση φάουλ του Μόντριτς, η μπάλα μένει στα καρέ της Σεβίλλης, με τα πολλά ο Φάτσιο διώχνει.

22:16

Φυσική εξέλιξη σε ένα ματς όπου η Ρεάλ κυριαρχούσε.

22:15

Η ''βασίλισσα'' ξεδιπλώθηκε με τρεις πάσες στην αντεπίθεση, ο Μπέιλ σεντράρει από αριστερά και ο Ρονάλντο μόνος στο δεύτερο δοκάρι με εύκολο πλασέ κάνει το 1-0.

22:15

30': ΓΚΟΛ η ΡΕΑΛ!

22:13

Σε θέση άμυνας εδώ και αρκετή ώρα η Σεβίλλη που δεν μπορεί να κρατήσει μπάλα και δέχεται πίεση.

22:12

26': Τεράστια ευκαιρία για την Ρεάλ με τον Μπενζεμά να βρίσει τον Ρονάλντο, αυτός αδειάζει με τρομερή ενέργεια τον αντίπαλο του αλλά δεν μπορεί να νικήσει σε τετ-α-τετ τον Μπέτο!

22:11

Ο Κρόος εκτελεί στο πρώτο δοκάρι, καθαρίζουν οι Ανδαλουσιάνοι.

22:10

25': Νέο κόρνερ για την Ρεάλ μετά από προσπάθεια του Ρονάλντο.

22:07

22': Εκτελεί ο Μόντριτς, διώχνει η άμυνα της Σεβίλλης που δεν έχει πρόβλημα μέχρι τώρα στις στημένες φάσεις.

22:07

22': Σέντρα του Κοεντράο, η μπάλα παίρνει περίεργη πορεία, πάνω στη γραμμή ο Φάτσιο με το κεφάλι σε κόρνερ.

22:06

Το κόρνερ εκτελέστηκε, η μπάλα μένει στα καρέ της Ρεάλ αφού ο Κασίγιας δεν διώχνει καλά, με τα πολλά η μπάλα φεύγει άουτ.

22:05

20': Απαντά στις ευκαιρίες η Σεβίλλη με τον Καρβαχάλ να πουλά την μπάλα, ο Βιτόλο πλασάρει από δύσκολη πλάγια θέση αριστερά, ο Κασίγιας σε κόρνερ.

22:05

Έχει ανεβάσει την πίεση και την απόδοση της η Ρεάλ.

22:04

18': Μεγάλη ευκαιρία για την Ρεάλ με τον Τζέιμς να σεντράρει από αριστερά, ο Μπέιλ πλασάρει στην κίνηση από το δεύτερο δοκάρι, ο Μπέτο του λέει όχι!

22:01

Και πάλι ο Μόντριτς εκτελεί, καθαρίζουν ξανά οι Ανδαλουσιάνοι.

22:01

14': Εν συνεχεία, η Ρεάλ κερδίζει νέο κόρνερ.

21:59

Εκτελεσε ο Μόντριτς, ο Φάτσιο διώχνει.

21:59

14': Ο Ρονάλντο εκτελεί, η μπάλα βρίσκει στο τείχος, αλλάζει πορεία και φεύγει κόρνερ.

21:58

13': Φάουλ σε εξαιρετική θέση κερδίζει η Ρεάλ με τον Ρονάλντο.

21:57

Εκτελέστηκε, η μπάλα δεν φτάνει ποτέ στον Ρονάλντο, διώχνουν οι Σεβιγιάνοι με το κεφάλι.

21:57

12': Σουτ του Μπέιλ, η μπάλα κοντράρει και φεύγει κόρνερ.

21:56

Συμπληρώσαμε το πρώτο δεκάλεπτο, η Ρεάλ σιγά σιγά παίρνει την πρωτοβουλία των κινήσεων και κρατά τη μπάλα περισσότερο.

21:54

8': Φωνάζει για φάουλ ο Μπέιλ πάνω στη γραμμή της μεγάλης περιοχής, παίξε του λέει ο Βρετανός Κλάτενμπεργκ.

21:52

7': Οφ σάιντ ο Τζέιμς Ροντρίγκεζ μετά από γέμισμα του Μόντριτς.

21:51

Πρώτο πεντάλεπτο, μοιρασμένος ο τελικός με αναγνωριστικό παιχνίδι από τις δύο ομάδες.

21:49

4': Ο Ροναλντο πιάνει ένα συρτό, μακρινό φιλόδοξο σουτ, ο Μπέτο δεν έχει πρόβλημα.

21:47

Εκτελέστηκε από τον Σουάρεθ, απομακρύνουν οι της Ρεάλ με το κεφάλι.

21:47

2': Κόρνερ για τη Σεβίλλη.

21:45

1': Ξεκίνησε το τελικός του Σούπερ Καπ, στη σέντρα η Ρεάλ Μαδρίτης.

21:43

Εντυπωσιακή ατμόσφαιρα στο γήπεδο που έχει χωρητικότητα 33.000 θεατών και δεν πέφτει... καρφίτσα.

21:42

Οι δύο ομάδες κάνουν την είσοδο τους στον αγωνιστικό χώρο του Cardiff City Stadium.

21:23

Τόσο η Ρεάλ, όσο και η Σεβίλλη μετρούν από μία κατάκτηση και συγκεκριμένα οι "μερένχες" τα κατάφεραν το 2002 απέναντι στην Φέγενορντ, ενώ η ομάδα της Ανδαλουσίας με αντίπαλο την Μπαρτσελόνα το 2006.

21:22

Να σημειώσουμε πως οι δύο ομάδες θα παλέψουν για το δεύτερο Σούπερ Καπστην ιστορία τους.

20:56

Σαφέστατα φαβορί για την κατάκτηση του Σούπερ Καπ είναι η κάτοχος του Τσάμπιονς Λιγκ Ρεάλ Μαδρίτης, ωστόσο κανένας δεν μπορεί να ξεγράψει το σύνολο της Σεβίλλης, που σήκωσε το Γιουρόπα Λιγκ.

20:54

Ο πρώτος Ευρωπαϊκός τίτλος για τη σεζόν 2014-15, λοιπόν, κρίνεται στην Ουαλία και μάλιστα εκεί θα έχουμε ισπανικό εμφύλιο.

20:53

Σε περίπου τρία τέταρτα (21.45) ξεκινά ο τελικός του ευρωπαϊκού Σούπερ Καπ ανάμεσα στη Ρεάλ Μαδρίτης και τη Σεβίλλη, στο Cardiff City Stadium (''Μιλένιουμ'').

Κασίγιας, Πέπε, Σέρχιο Ράμος, Φάμπιο Κοεντράο, Καρβαχάλ, Κρόος, Μόντριτς, Τζέιμς Ροντρίγκεζ, Μπέιλ, Κριστιάνο Ρονάλντο, Μπενζεμά.
Αναπ: Κέιλορ Νάβας, Βαράν, Μαρσέλο, Αρμπελόα, Ντι Μαρία, Ίσκο, Ιγιαραμέντι.