1
21:55

Τέλος του φιλικού αγώνα, ο ΠΑΟΚ επικρατεί 2-1 της ολλανδικής Βάαλβαϊκ.

21:54

90': Ο Γιλντιρίμ αυτή την φορά σούταρε δυνατά από το ύψος της μεγάλης περιοχής, η μπάλα ψηλά.

21:53

90': Στην απέναντι πλευρά ο Ζέλντενραστ δοκιμάζει τα πόδια του από δύσκολη, πλάγια θέση, ο Γιακουμής του λέει όχι!

21:52

89': Μετά από γέμισμα ο Παπαδόπουλος σουτάρει με το δεξί, ο γκολκίπερ των Ολλανδών μπλοκάρει.

21:52

89': Παράλληλο γύρισμα του Ντιτς, ο Γιλντιρίμ δεν μπορεί να κοντρολάρει και να εκτελέσει, με αποτέλεσμα ο Γιακουμής να μπλοκάρει.

21:50

Εκτελέστηκε, η μπάλα περνά απ' όλους και φεύγει πλάγιο άουτ από την άλλη μεριά.

21:49

86': Κόρνερ για την Βάαλβαϊκ.

21:44

81': Εκτελεί ο Ζέλντενραστ, η μπάλα ψηλά, πάνω από το δοκάρι του Γιακουμή.

21:43

Φάουλ σε καλή θέση έχει κερδίσει η Βάαλβαϊκ.

21:41

78': Σουτ του Τζανδάρη εκτός περιοχής, η μπάλα περνά λίγο άουτ. Καλή στιγμή για τον ΠΑΟΚ.

21:40

Εκτελέστηκε, ο Γιακουμής μπλοκάρει και καθαρίζει την φάση.

21:40

77': Απειλούν εδώ οι Ολλανδοί με τον Άντερσον ο οποίος δεν μπορεί να σκοράρει από κοντά, η μπάλα κόρνερ.

21:39

76': Ωραία κάθετη πάσα του Πόζογλου, προ του Ποζατζίδη ο Βος διαβάζει την φάση και μπλοκάρει.

21:38

Άλλα 15' λεπτά για το φινάλε, ο ΠΑΟΚ στην επανάληψη ελέγχει απόλυτα το παιχνίδι και τον ρυθμό και δεν έχει κινδυνεύσει ιδιαίτερα.

21:36

Τώρα ξεκινά εκ νέου το παιχνίδι μετά την μικρή διακοπή.

21:34

''Τάιμ άουτ'' για να δροσιστούν οι 22 ποδοσφαιριστές.

21:34

Ο Μάρτενς εκτελεί, κεφαλιά του Ποζατζίδη στο πρώτο δοκάρι, η μπάλα φτάνει στον Τζανδάρη που προσπαθεί από κοντά να σκοράρει με το στήθος, πάνω στην γραμμή διώχνουν οι Ολλανδοί.

21:33

70': Κόρνερ για τον ΠΑΟΚ.

21:30

67': Προσπαθούν να απαντήσουν αμέσως οι Ολλανδοί με σουτ του Γιουνγκσλούγκερ εκτός περιοχής, η μπάλα ψηλά.

21:29

Οι παίκτες του ΠΑΟΚ άλλαξαν ωραία την μπάλα από δεξιά, ο Τζανδάρης μπαίνει την περιοχή, γυρίζει παράλληλα και ο Πόζογλου σε κενή εστία γράφει το 2-1.

21:28

65': ΓΚΟΛ ο ΠΑΟΚ!

21:26

Συμπληρώσαμε μια ώρα αγώνα, σε παθητικό ρόλο οι Ολλανδοί κάνουν άμυνα στο μισό γήπεδο και δίνουν χώρο στον ΠΑΟΚ.

21:21

Ελέγχει το παιχνίδι ο ΠΑΟΚ που κυκλοφορεί την μπάλα και ψάχνει διαδρόμους προς τα αντίπαλα καρέ.

21:19

56': Ο Φαν Ντάικ δεν μπορεί να συνεχίσει τελικά και έχουμε αναγκαστική αλλαγή για την ολλανδική ομάδα. Ο Βος παίρνει τη θέση του.

21:19

Ο Πόζογλου ήταν, μάλιστα πήγε και ζήτησε συγνώμη από τον γκολκίπερ της Βάαλβαϊκ.

21:17

Μικρή διακοπή, ο Φαν Ντάικ είναι στο έδαφος μετά από σύγκρουση που είχε με παίκτη του ΠΑΟΚ.

21:17

Ήταν ωραία η κάθετη πάσα του Μάρτενς αλλά ο Πολύζος δεν μπόρεσε να σημαδέψει σωστά.

21:16

53': Κλασική χαμένη ευκαιρία για τον ΠΑΟΚ. Ο Πολύζος βγήκε στην πλάτη της αντίπαλης άμυνας, πλάσαρε αλλά ο Φαν Ντάικ του λέει όχι στο τετ-α-τετ.

21:14

51': Απειλεί και πάλι ο ΠΑΟΚ με αριστερό σουτ του Ποζατζίδη μέσα από την περιοχή μετά από μπαλιά του Κάτσε, η μπάλα άουτ.

21:13

50': Καλή στιγμή για τον ΠΑΟΚ. Ο Κίτσιου σέντραρε από δεξιά, η μπάλα έφτασε στον Μάρτενς που σούταρε με την μια, ο Φαν Ντάικ μπλοκάρει σταθερά.

21:09

Γιακουμής, Κατσικάς, Σκόνδρας, Κίτσιου, Πολύζος, Ποζατζίδης, Κάτσε, Πόζογλου, Μάρτενς, Τζανδάρης, Παπαδόπουλος, η σύνθεση του ΠΑΟΚ στην επανάληψη.

21:08

46': Ξεκίνησε το β' μέρος του φιλικού αγώνα.

21:06

Οι δύο ομάδες επιστρέφουν σιγά σιγά στον αγωνιστικό χώρο για την έναρξη της επανάληψης.

20:52

Τέλος πρώτου ημιχρόνου.

20:52

45'+2: ΔΟΚΑΡΙ για την Βάαλβαϊκ. Μετά από σέντρα από δεξιά, ο Καλάμπρο προσπαθεί να σουτάρει, δεν βρίσκει σωστά την μπάλα, ωστόσο τελικά αυτή παίρνει περίεργη τροχιά και σταματά στο δοκάρι.

20:50

45': Φάση διαρκείας στα ολλανδικά καρέ μετά από ''μπούκα'' και παράλληλο γύρισμα του Κωνσταντινίδη από δεξιά, οι της Βάαλβαϊκ με τα χίλια ζόρια απομακρύνουν όπως όπως.

20:49

Ο Ντιτς από τα 11 βήματα νικά τον Μελίσσα και ισοφαρίζει.

20:49

44': ΓΚΟΛ η Βάαλβαϊκ.

20:48

Για κράτημα του Κωνσταντινίδη ο Ντ. Μάκελι έδειξε την άσπρη βούλα, σωστή η απόφαση του Ολλανδού διαιτητή.

20:48

43': ΠΕΝΑΛΤΙ για την Βάαλβαϊκ.

20:47

43': Κόρνερ για την Βάαλβαϊκ.

20:45

Πέντε λεπτά ακόμα για την ολοκλήρωση του πρώτου μέρους, ο ΠΑΟΚ έχει αναλάβει και πάλι την πρωτοβουλία των κινήσεων.

20:43

38': Ο Πόποβιτς έκανε ωραία προσπάθεια από αριστερά, έκανε κάτι σαν σέντρα-σουτ, η μπάλα απευθείας άουτ.

20:42

Ο Μελίσσας αφήνει την εστία του και ''καθαρίζει'' με το κεφάλι μια επικίνδυνη μπαλιά στην πλάτη της άμυνας του.

20:42

37': Μεγάλη ευκαιρία για τον ΠΑΟΚ. Ο Μακ έκανε ωραία σέντρα από δεξιά, η μπάλα φτάνει στον Πόποβιτς στο δεύτερο δοκάρι αλλά αυτός από κοντά δεν μπορεί να πλασάρει με το αριστερό.

20:41

Εκτελέστηκε, διώχνει ο Μελίσσας δυσκολα και εν συνεχεία απομακρύνουν οι αμυντικοί του ΠΑΟΚ.

20:40

35': Κόρνερ για την Βάαλβαϊκ μετά από σουτ του Ντιτς και κόντρα στο κεφάλι του Κιόσε.

20:35

Τώρα ξεκινά εκ νέου το παιχνίδι, στο 30' έχουμε φτάσει, στο 1-0 ο ΠΑΟΚ με το γκολ του Μακ από το 14'.

20:34

''Τάιμ άουτ'' για να δροσιστούν οι παίκτες των δύο ομάδων.

20:31

26': Νέα επικίνδυνη σέντρα από δεξιά για την Βάαλβαϊκ, ο Μελίσσας με γροθιές απομακρύνει.

20:29

Έχει ισορροπήσει η ολλανδική ομάδα.

20:28

24': Επικίνδυνη σέντρα του Μαρτίνα από δεξιά, η μπάλα περνά απ' όλους και φεύγει από την άλλη μεριά.

20:27

Εκτελέστηκε, ο Μελίσσας εύκολα μπλοκάρει την μπάλα και καθαρίζει την φάσγ.

20:27

22': Κόρνερ για την Βάαλβαϊκ από λάθος του Σπυρόπουλου.

20:23

Πιέζει σωστά ο ΠΑΟΚ και ελέγχει απόλυτα το παιχνίδι και τον χώρο της μεσαίας γραμμής.

20:22

17': Ο Σαββίδης καταφέρνει να γυρίσει την μπάλα πριν αυτή περάσει άουτ, ο Γκολάσα σουτάρει με την μια μέσα από την περιοχή αλλά οι Ολλανδοί βάζουν τις κόντρες.

20:20

15': Επικίνδυνο παράλληλο γύρισμα του Κωνσταντινίδη μετά από κούρσα από δεξιά, ο Φαν Ντάικ μπλοκάρει.

20:19

Ωραίο τελείωμα από τον Μακ που σκοράρει στο ντεμπούτο του.

20:19

Εξαιρετική κάθετη πάσα του Πόποβιτς στον Μακ, αυτός σε τετ-α-τετ με τον Φαν Ντάικ πλασάρει ψύχραιμα και εύστοχα με το δεξί, 1-0 ο ΠΑΟΚ.

20:19

14': ΓΚΟΛ ο ΠΑΟΚ!

20:18

Εκτελέστηκε, ο Μελίσσας με γροθιές απομακρύνει σε πλάγιο άουτ.

20:17

13': Κόρνερ για την Βάαλβαϊκ , από παρέμβαση του Μαντούρο.

20:15

Προσπαθεί σιγά σιγά να ανεβάσει στροφές ο ΠΑΟΚ και να πιέσει πιο ψηλά.

20:15

10': Αυτή την φορά ο Γκολάσα βρέθηκε σε θέση βολής, η μπάλα άουτ.

20:14

9': Καλή στιγμή για τον ΠΑΟΚ με τον Μακ να πλασάρει μέσα από την περιοχή, ο Φαν Ντάικ μπλοκάρει.

20:13

9': Οι παίκτες του ΠΑΟΚ άλλαξαν γρήγορα την μπάλα, οφ σάιντ είδε ο επόπτης Ντικς. Λανθασμένη υπόδειξη.

20:12

Προσεκτικοί οι παίκτες του ΠΑΟΚ, προσπαθούν να παίξουν απλά και σίγουρα. Δεν υπάρχει κάποια καλή στιγμή, στο 8' φτάσαμε.

20:09

Πρώτο πεντάλεπτο, αναγνωριστικό παιχνίδι χωρίς κάτι αξιόλογο.

20:05

1': Ξεκίνησε το παιχνίδι, ο ΠΑΟΚ στη σέντρα με Κουλούρη και Γκολάσα.

20:03

Ενός λεπτού σιγή για όσους χάθηκαν στο αεροπορικό διστύχημα πριν από μερικές μέρες στο Ντόνετσκ.

20:02

Μόλις τώρα οι δύο ομάδες μαζί με τους διαιτητές κάνουν την είσοδο τους στον αγωνιστικό χώρο.

19:58

Καλές οι καιρικές συνθήκες στο Όοστερμπεκ, 26 βαθμοί Κελσίου.

19:57

Επίσης δεν θα αγωνιστούν σήμερα ούτε οι διεθνείς ποδοσφαιριστές για την ελληνική ομάδα.

19:48

Για τον ΠΑΟΚ εκτός φιλικού έμειναν οι Ρατ (διάταση στον δικέφαλο), Ιτάνζ (ανέτοιμος), Μιγκέλ Βίτορ (ενοχλήσεις), Αθανασιάδης (ενοχλήσεις), Φακούντο Περέιρα (ανέτοιμος).

19:41

Ο Μακ κάνει ντεμπούτο με την φανέλα του ΠΑΟΚ και μάλιστα ξεκινά στην αρχική ενδεκάδα.

19:41

Η ενδεκάδα του ΠΑΟΚ: Μελίσσας, Κιόσε, Μαντούρο, Σπυρόπουλος, Κωνσταντινίδης, Παναγιωτούδης, Γκολάσα, Πόποβιτς, Σαββίδης, Κουλούρης, Μακ.

Στο δεύτερο ημίχρονο η ενδεκάδα θα αποτελείται από τους: Γιακουμής, Κατσικάς, Σκόνδρας, Κίτσιου, Πολύζος, Ποζατζίδης, Κάτσε, Πόζογλου, Μάρτενς, Τζανδάρης, Παπαδόπουλος.

19:39

Πάμε όμως σιγά σιγά να δούμε πως θα ξεκινήσει ο ΠΑΟΚ αλλά και η Βάαλβαϊκ.

19:39

Προπονητής της ολλανδικής ομάδας είναι ο Μάρτιν Κούπμαν, ενώ ο υποβιβασμός της αξίζει να σημειωθεί ότι της κόστισε την φυγή του εξτρέμ, Κάστελεν και του γκολτζή της Χοακίμ που πήγε στην ΤΣΣΚΑ Μόσχας.

19:38

Η Βάαλβαϊκ είναι μια ομάδα που υποβιβάστηκε πριν λίγους μήνες από την Ερεντιβίζιε, χάνοντας στη διπλή «μονομαχία» με την Εξέλσιορ για μια θέση στη μεγάλη κατηγορία.

19:38

Το ματς με την Βάαλβαϊκ θα διεξαχθεί στο ίδιο γήπεδο που έγινε και το φιλικό με την Ντνιέπρ, σε απόσταση περίπου 20 χιλιομέτρων από τη βάση του ΠΑΟΚ στο Όοστερμπεκ.

19:38

Να θυμίσουμε πως έχουν προηγηθεί τα φιλικά «τεστ» με Σταντάρ Λιέγης, Ντνιέπρ και Τσβόλε όπου ο ΠΑΟΚ γνώρισε τρεις ήττες.

19:35

Σε περίπου 25 λεπτά είναι προγραμματισμένη η σέντρα στο τέταρτο φιλικό παιχνίδι του ΠΑΟΚ επί ολλανδικού εδάφους, με τους «ασπρόμαυρους» να αντιμετωπίζουν την Βάαλβαϊκ.

Αναπ: Γιακουμής, Κατσικάς, Σκόνδρας, Κίτσιου, Πολύζος, Ποζατζίδης, Κάτσε, Πόζογλου, Μάρτενς, Τζανδάρης, Παπαδόπουλος.