Οι Ελβετοί παίρνουν την πρόκριση ως 2οι από τον 5ο όμιλο (πίσω από την Γαλλία) και πλέον συναντούν στους ''16'' την Αργεντινή.

24:51

Τελικό αποτέλεσμα, Ονδούρα - Ελβετία 0-3 με χατ τρικ του Σακίρι.

24:48

90': Τρία λεπτά ο έξτρα χρόνος.

24:48

Με πάσα εκτελέστηκε, μακρινό σουτ του Φιγκερόα, ο Μπενάλιο μπλοκαρει.

24:47

90': Κόρνερ για το Εκουαδόρ που ψάχνει το γκολ της τιμής.

24:44

Χατ τρικ πέτυχε ο αστέρας της Μπάγερν Μονάχου που είναι ο απόλυτος πρωταγωνιστής του αγώνα.

24:44

87': Στάντινγκ οβέισιον για τον Σακίρι που δίνει την θέση του στον Τζεμαϊλί.

24:44

86': Σουτ του Τζέρι Παλάσιος η μπάλα άουτ, δεν ανησυχεί ο Μπενάλιο.

24:39

82': Απαντούν στις ευκαιρές οι Ελβετοί, μετά από παράλληλο γύρισμα ο Μεχμέντι πλασάρει, ο Βαγιαδάρες μπλοκάρει.

24:37

80': Μεγάλη ευκαιρία για την Ονδούρα για το γκολ της τιμής. Κεφαλιά του Μπένγκτσον από κοντά, ο Μπενάλιο με εξ επαφής απόκρουση κρατά το 0-3.

24:34

77': Αλλαγή όμως κάνει και η Ονδούρα. Ο Ναχάρ στο ματς, εκτός ο Μπ. Γκαρσία.

24:34

76': Αλλαγή για την Ελβετία. Μέσα ο Λανγκ, έξω ο Ξάκα.

24:33

Εκτελέστηκε, κεφαλιά του Φιγκερόα στο δεύτερο δοκάρι, ψηλά η μπάλα.

24:32

75': Κόρνερ για την Ονδούρα.

24:30

73': Αλλαγή για την Ελβετία. Στο ματς ο Σεφέροβιτς, εκτός ο Ντρμιτς που έκανε κι αυτός μεγάλο ματς με δύο ασίστ.

24:29

Βαθιά μπαλιά προς τον Ντρμιτς ο οποίος περνά σαν σταματημένο με υπέροχη ντρίπλα τον Μπερνάρντεζ, πασάρει παράλληλα στον Σακίρι ο οποίος με πλασέ σαν σε προπόνηση από το ύψος του πέναλτι γράφει το 0-3.

24:29

Σακίρι και πάλι, χατ τρικ!

24:28

71': ΓΚΟΛ η ΕΛΒΕΤΙΑ!

24:27

Εκτελεί ο Τσάβες, ο Μπενάλιο βγαίνει, μπλοκάρει και καθαρίζει την φάση.

24:27

69': Κόρνερ για την Ονδούρα.

24:25

68': Καλή στιγμή για την Ονδούρα με σέντρα από αριστερά, ο Τζέρι Παλάσιος γυρίζει με το κεφάλι, τελευταία στιγμή ο Σχαέρ απομακρύνει για τους Ελβετούς πριν μπει στην φάση ο Μπένγκτσον.

24:24

Ο αμυντικλός των Ελβετών σηκώθηκε, το ματς ξεκινά εκ νέου.

24:23

66': Κάρτα στον Τζέρι Παλάσιος που διαμαρτύρεται ακόμα για το πέναλτι που δεν του δόθηκε.

24:23

Μικρή διακοπή, στο έδαφος ο Σχαέρ.

24:21

Και πάλι απομακρύνουν οι Ελβετοί.

24:21

64': Κόρνερ για την Ονδούρα.

24:19

Κράτημα δεν υπάρχει, υπάρχει όμως επαφή, ο Παλάσιος πάντως πέφτει εύκολα με το που τον ακουμπά ο Τζουρού.

24:19

Φωνάζουν για πέναλτι οι της Ονδούρας για κράτημα στον Τζέρι Παλάσιος, παίζετε έδειξε ο Νέστορ Πιτάνα.

24:18

61': Κόρνερ για την Ονδούρα, εκτελέστηκε, απομακρύνουν οι Ελβετοί με το κεφάλι.

24:17

Συμπληρώσαμε μια ώρα αγώνα, πάντα στο 0-2.

24:16

59': Και νέα ευκαιρία για την Ελβετία. Ο Μεχμέντι βρίσκει τον Σακίρι μέσα στην περιοχή, αυτός προσπαθεί να τσιμπήσει την μπάλα πάνω από τον Βαγιαδάρες αλλά ο γκολκίπερ της Ονδούρας είναι και πάλι εκεί!

24:15

58': Ο Σακίρι βρισκει τον Ντρμιτς μέσα στην περιοχή, αυτός σουτάρει συρτά, ο Βαγιαδάρες μπλοκάρει σχετικά εύκολα στην αριστερή γωνιά του.

24:10

Έχει μπει δυνατά η Ονδούρα στην επανάληψη, προσπαθεί να μειώσει και να ξαναμπεί στο ματς.

24:09

52': Μεγάλη ευκαιρία για την Ονδούρα που αγγίζει το γκολ! Ο Μπένγκτσον βγαίνει τετ-α-τετ με τον Μπενάλιο, τον περνά αλλά φεύγει λίγο πλάγια (αριστερά), πλασάρει, πάνω στην γραμμή ο Ροντρίγκεζ κρατά το 0-2 για την Ελβετία.

24:08

51': Γέμισμα προς τον Τζέρι Παλάσιος, αυτός δεν μπορεί υπό πίεση να σταθεί όρθιος και να εκτελέσει με το κεφάλι σωστά.

24:06

49': Ευκαιρία για την Ονδούρα. Χαμηλή σέντρα από αριστερά, ο Μπένγκτσον προσπαθεί να μπει στην φάση και να σκοράρει με κεφαλιά ψαράκι, για λίγο δεν βρίσκει την μπάλα και αυτή περνά άουτ.

24:05

48': Συρτό σουτ του Ινλέρ εκτός περιοχής, η μπάλα απελπιστικά άουτ.

24:03

46': Ξεκίνηε το δεύτερο μέρος.

24:02

46': Αλλαγή για την Ονδούρα. Μέσα ο Μαρβίν Τσάβες, έξω ο Εσπινόζα.

24:01

Οι δύο ομάδες επιστρέφουν σιγά σιγά στον αγωνιστικό χώρο.

23:47

Ημίχρονο, Ονδούρα - Ελβετία 0-2 με δύο γκολ του Σακίρι.

23:46

45'+1: Και πάλι ο Ντρμιτς μέσα στην περιοχή, αυτή την φορά σε πλάγια θέση δεξιά, ο Βαγιαδάρες βγαίνει γρήγορα και μπλοκάρει με διπλή προσπάθεια.

23:45

45': Δύο λεπτά ο έξτρα χρόνος.

23:42

43': Ωραία κάθετη πάσα του Σακίρι στον Ντρμιτς, αυτός βγαίνει απέναντι από τον Βαγιαδάρες, ωστόσο από πλάγια θέση αριστερά δεν μπορεί να τον νικήσει, ενώ και το τελείωμα του δεν ήταν ιδανικό.

23:41

Στο κεφάλι φαίνεται να έχει χτυπήσει ο γκολκίπερ της Ελβετίας, τώρα σηκώθηκε και το ματς ξεκινά εκ νέου.

23:40

Εκτελέστηκε, ο Μπενάλιο απομακρύνει με γροθιές, έχει χτυπήσει κιόλας στην προσπάθεια του, νέα διακοπή στο παιχνίδι.

23:40

41': Κόρνερ για την Ονδούρα, για να δούμε.

23:39

40': Πράγματι. Αναγκαστική αλλαγή για την Ονδούρα. Στην θέση του Κόστλι που αντιμετωπίζει πρόβλημα τραυματισμού ο Τζέρι Παλάσιος.

23:38

Ο Κόστλι στο έδαφος, δύσκολα θα συνεχίσει. Βγαίνει εκτός αγωνιστικού χώρου για να του παρασχεθούν οι πρώτες βοήθειες.

23:36

37': Σουτ του Ξάξα από δύσκολη θέση δεξιά, δεν ανησυχεί αυτή την φορά ο Βαγιαδάρες.