Η Χιλή επικρατεί 2-0 της Ισπανίας και την στέλνει... σπίτι της!

Και τελος αναμέτρησης!

23:55

Το πάρτι των Χιλιανων στις εξέδρες έχει ξεκινήσει.

23:50

90'+2: Ούτε το γκολ της τιμής η Ισπανία. Παράλληλο γύρισμα, ο Ράμος πλασάρει, ο Μένα βάζει το πόδι του και απομακρύνει την μπάλα πριν αυτή πάρει πορεία προς την εστία του Μπράβο.

23:49

90': Έξι λεπτά ο έξτρα χρόνος.

23:47

Εκτελέστηκε, ψαλίδι του Ράμος, ψηλά η μπάλα.

23:47

88': Εκτέλεση φάουλ του Καθόρλα, ο Μπράβο πέφτει στην γωνια του και διώχνει σε κόρνερ.

23:46

88': Ολοκληρώνουν τις αλλαγές τους και οι Χιλιανοι. Εκτός ο Βιντάλ, μέσα ο Καρμόνα.

23:44

Το κόρνερ εκτελέστηκε, κεφαλιά του Ράμος από το ύψος του πέναλτι, η μπάλα στην αγκαλιά του Μπράβο.

23:43

84': Αλλαγή για την Χιλή. Στην θέση του Βάργκας περνά ο Βαλντίβια.

23:43

84': Ωραίο πλασέ του Ινιέστα εκτός περιοχής, σε κόρνερ ο Μπράβο.

23:40

81': Και πάλι με πάσα εκτελούν οι Ισπανοί, ο Ινιεστα σεντράρει, ο Μπράβο βγαίνει και καθαρίζει την φάση.

23:39

Με πάσα εκτελέστηκε, νέο κόρνερ για την Ισπανία.

23:39

80': Σουτ του Καθόρλα, ο Μπράβο σε κόρνερ δύσκολα.

23:38

''Όλε, όλε'' από τους Χιλιανους στις εξέδρες, όλα μοιάζουν να έχουν τελειώσει.

23:35

75': Έξω ο Πέδρο, μέσα ο Καθόρλα για την Ισπανία.

23:34

75': Ο Σάντσεζ κάνει ότι θέλει τον Ράμος, γυρίζει παράλληλλα, ωστόσο ο Βάργκας δεν εκτελεί αμέσως και οι αμυντικοί των Ισπανών απομακρύνουν.

23:30

Μπήκαμε στο τελευταίο 20λεπτο, η Ισπανία μοιάζει να έχει πετάξει λευκή πετσέτα. Το παιχνίδι έχει δρόμο βέβαια ακόμα...

23:29

71': Στην κόντρα ο Σάντεζ βρίσκει τον Βιντάλ ο οποίος παίρνει την κεφαλιά αλλά αστοχεί.

23:27

68': Κοντά και σε τρίτο γκολ η Χιλή. Ο Βάργκας βρίσκει αριστερά τον Βιντάλ, αυτός σουτάρει, του βγαίνει πάσα ωστόσο, ο Ίσλα από κοντά δεν μπορεί να σκοράρει.

23:23

65': Ο Βάργκας βγήκε ταχύτατα μπροστά, επιασε ένα συρτό σουτ, ο Κασίγιας μπλόκαρε.

23:23

64': Στην θέση του Αρανγκουίζ ο Γκουτιέρεζ για την Χιλή.

23:22

64': Αλλαγή για την Ισπανία. Έξω ο Ντιέγκο Κόστα, μέσα ο Φερνάντο Τόρες.

23:20

Ψάχνει το ένα γκολ που θα της δώσει ελπίδα η Ισπανία.

23:19

61': Κάρτα στον Μένα για μαρκάρισμα στον Πέδρο.

23:19

Όλη η Χιλή πίσω πλέον, κάνει άμυνα το 1/3 του γηπέδου.

23:16

Τώρα βγαίνει εκτός και το ματς ξεκινά εκ νέου.

23:15

Μικρή διακοπή, ο Αρανγκουίζ στο έδαφος.

23:12

Στη συνέχεια της φάσης ο Μπουσκέτς δεν μπορεί να σκοράρει από το μισό μέτρο μετά από γύρισμα.

23:12

53': Ο Ράμος εκτελεί, ο Μπράβο απομακρύνει με γροθιές!

23:10

52': Φάουλ σε καλή θέση για την Ισπανία.

23:08

Το κόρνερ εκτελέστηκε αλλά περνά ανεκμετάλλευτο για τους Ίβηρες.

23:07

48': Κάθετη πάσα του Ινιέστα στον Κόστα, αυτός προσπαθεί να πλασάρει και ενώ είναι τετ-α-τετ με τον Μπράβο, ο Ίσλα βάζει την κόντρα και η μπάλα φεύγει κόρνερ.

23:06

Άλλωστε δεν έχουν περιθώρια, τα παίζουν όλα για όλα σε 45'!

23:06

Οι Ισπανοί θα ψάξουν ένα γρήγορο γκολ.

23:04

46': Ξεκίνησε το δεύτερο μέρος.

23:02

46': Η πρώτη κίνηση του Ντελ Μπόσκε θα είναι ο Κόκε. Θα πάρει την θέση του Τσάμπι Αλόνσο.

23:01

Οι δύο ομάδες επιστρέφουν στον αγωνιστικό χώρο για την έναρξη της επανάληψης.

22:47

Τέλος πρώτου ημιχρόνου, 2-0 η Χιλή την Ισπανία!

22:47

45'+2: Εκτελεί ο Αλόνσο, ο Μπράβο μπλοκάρει, κερδίζει και το φάουλ.

22:46

45'+2: Φάουλ για την Ισπανία, σε καλή θέση για μια σέντρα. Για να δούμε...

22:44

Στο... καναβάτσο οι Ισπανοί! Μπορούν να επανέλθουν;

22:43

Ο Αλέξις Σάντσεζ εκτελεί το φάουλ, ο Κασίγιας απομακρύνει με γροθιές, η μπάλα φτάνει στον Αρανγκουίζ που με ωραίο σουτ με εξωτερικό φάλτσο γράφει το 0-2!

22:43

44': ΓΚΟΛ η ΧΙΛΗ!

22:42

43': Φάουλ σε καλή θέση για την Χιλή.

22:40

40': Σκληρό μαρκάρισμα του Αλόνσο στον Ίσλα και κάρτα.

22:39

39': Γέμισμα του Τσάμπι Αλόνσο, εύκολα στο δεύτερο δοκάρι μαζεύει ο Μπράβο πριν μπει στην φάση ο Ντιέγκο Κόστα.

22:34

35': Δυνατό μαρκάρισμα του Πέδρο στον Χάρα, συστάσεις από τον ρέφερι του αγώνα Μαρκ Γκέιτζερ.

22:31

Εκτελεί ο Αλόνσο, απομακρύνουν οι αμυντικοί της Χιλής.

22:30

31': Φάουλ για την Ισπανία, για να δούμε.

22:29

Μισή ώρα αγώνα στο Maracanã, οι Ισπανοί πιέζουν ψηλά και ψάχνουν την ισοφάριση.

22:27

27': Ο Νταβίντ Σίλβα πασάρει με το κεφάλι προς τα πίσω στον Ντιέγκο Κόστα, αυτός πλασάρει με το αριστερό από την γωνία της μικρής περιοχής και καταφέρνει να αστοχήσει!

22:26

26': Κάρτα βλέπει ο Βιντάλ για την Χιλή.

22:23

23': Ο Ινιέστα βρίσκει τον Κόστα μέσα στην περιοχή, αυτός ''σπάει'' προς τα έξω στον Αλόνσο που σουτάρει δυνατά από το ύψος της μεγάλης περιοχής αλλά αστοχεί απελπιστικά.

22:21

Ουσιαστικά η Χική σκοράρει κόντρα στην ροή του αγώνα, να δούμε αν οι ''φούριας ρόχας'' μπορούν να αντιδράσουν και ενώ βρίσκονται ήδη με την πλάτη στον τοίχο.

22:19

Οι Ισπανοί ''πουλάνε'' την μπάλα στην μεσαία γαμμή, οι Χιλιανοί τους βρήκαν ανοργάνωτους πίσω και ο Αλέξις Σάντσεζ πασάρει παράληλλα στον Βάργκας που περνά και τον Κασίγιας και με πλασέ ανοίγει το σκορ.

22:19

20': ΓΚΟΛ η ΧΙΛΗ!

22:15

15': Διπλή ευκαιρία για την Ισπανία! Σε πρώτη φάση ο Ντιέγκο Κόστα μπαίνει στην περιοχή αλλά σουτάρει άσχημα, η μπάλα μένει όμως στα καρέ της Χιλής, ο Αλόνσο σουτάρει από κοντά, ο Μπράβο του λέει όχι στο τετ-α-τετ!

22:14

14': Άσχημη εκτέλεση του Αλόνσο, έψαξε να βρει στο δεύτερο δοκάρι τον Ράμος, ωστόσο η μπαλιά του ήταν δυνατή.

22:13

13': Φάουλ σε καλή θέση για την Ισπανία, το έκανε ο Βιντάλ πάνω στον Σίλβα.

22:12

Συμπληρώσαμε το πρώτο δεκάλεπτο, η Ισπανία έχει αναλάβει την πρωτοβουλία των κινήσεων πλέον, με την Χιλή να είναι καλά οργανωμένη στο δικό της μισό.

22:08

8': Πράγματι, ο άσος της Ρεάλ σεντράρει, ο Μπράβο με γροθιές πριν του Ράμος.

22:08

8': Φάουλ για την Ισπανία, έτοιμος να γεμίσει ο Αλόνσο.

22:05

Πρώτο πεντάλεπτο, οι επιθετικοί της Χιλής πιέζουν ψηλά αφού θέλουν να μην επιτρέψουν στους Ισπανούς να κάνουν το παιχνίδι τους από πίσω.

22:02

Δύο μεγάλες στιγμές με το καλημέρα για την Χιλή.

22:02

2': Το κόρνερ εκτελέστηκε, κεφαλιά του Χάρα, η μπάλα ελάχιστα άουτ!

22:01

1': Πρώτη μεγάλη στιγμή στο ματς για την Χιλή, γύρισμα του Βιντάλ, ο Βάργκας προσπαθεί να πλασάρει, η μπάλα χτυπά στον Άλμπα και φεύγει κόρνερ!

22:01

1': Ξεκίνησε το παιχνίδι, η Ισπανία στη σέντρα.

21:57

Ολοκληρώθηκε η ανάκρουση με τους Χιλιανούς (παίκτες και κόσμος) να τραγουδούν με απίστευτο πάθος τον εθνικό τους ύμνο, ώρα για δράση στο κατάμεστο Maracanã!

21:55

Και τώρα εκείνος της Χιλής.

21:54

Είναι η ώρα των εθνικών ύμνων, πρώτα αυτός της Ισπανίας.

21:52

Τώρα κάνουν την επίσημη είσοδο τους στον αγωνιστικό χώρο.

21:50

Στην φυσούνα οι δύο ομάδες.

21:33

Οι καιρικές συνθήκες στο Ρίο Ντε Τζανέιρο είναι εξαιρετικές, 26 βαθμοί Κελσίου.

21:33

Οσο για την Χιλή ξεκίνησε με το δεξί στο Παγκόσμιο Κύπελλο αφού επικράτησε 3-1 της Αυστραλίας.

21:32

Η αναμέτρηση θα διεξαχθεί στο θρυλικό Maracanã (Estádio Jornalista Mário Filho), με τους Ισπανούς να θέλουν μόνο νίκη μετά την εφιαλτική πρεμιέρα που είχαν με την Ολλανδία.