Τελικό στο ''Βικελίδης''! Η Ξάνθη παραμένει στη Σούπερ Λίγκα!

Τώρα ξεκινά και πάλι το παιχνίδι, στο 98' φτάσαμε!

22:57

Μεγάλη ένταση, ο Κεχαγιάς δέχτηκε αντικείμενο από την εξέδρα, υπάρχει ένταση στους πάγκους

22:56

90'+7: Κάρτα στον Κυριακίδη

22:54

90'+5: Κάρτα στον Ντε Γκουζμαν

22:54

Ένα λεπτό ακόμα

22:53

Ο κορυφαίος παίκτης της Ξάνθης Κάρλος Κάλβο με τις δύο ασίστ βγαίνει εκός

22:52

90'+4: Αλλαγή για την Ξάνθη. Στην θέση του Κάλβο ο Χοσέμι

22:51

Έδιωξε σε κόρνερ, αυτό πέρασε ανεκμετάλλευτο

22:51

90'+1: Απόκρουση παραμονής από Κυριακίδη! Ο Ιωάννου πλασάρει, ο γκολκίπερ της Ξάνθης του λέει όχι

22:50

90': Πέντε λεπτά ο έξτρα χρόνος

22:49

90': Αλλαγή για την Ξάνθη. Μέσα ο Βάλλας, εκτός ο Παίτο που αντιμετωπίζει πρόβλημα τραυματισμού

22:48

Νέα διακοπή, ο Παΐτο αυτή την φορά στο έδαφος, δεν μπορεί να συνεχίσει

22:47

88': Γύρισμα του Κατσίκη, ο Ιωάννου δεν μπορεί να μπει στην πορεία της μπάλας

22:46

87': Κάρτα στον Παΐτο για καθυστέρηση

22:46

Όλα για όλα από τον Νίκη Παντελή, στο 87' φτασαμε, η Ξάνθη αν κρατήσει το 2-1 παραμένει στη Σούπερ Λίγκα

22:46

Μπαίνει και ο Κατσίκης αντί του Ζέρη

22:45

86': Στην θέση του Μόνχε ο Ιωάννου για τον Ολυμπιακό Βόλου

22:45

Ο Κυριακίδης στο έδαφος, μικρή διακοπή

22:44

Να θυμίσουμε πως η Ξάνθη παίζει από το 48' με δέκα παίκτες, ωστόσο αυτό δεν έχει φανεί στην επανάληψη, ο Ολυμπιακός Βόλου είναι κακός και δεν έχει εκμεταλλευτεί την αριθμητική υπεροχή του

22:43

83': Έχει δει κάρτα ο Ράνος για τον πανηγυρισμό του, έβγαλε την φανέλα

22:42

Πάρε βάλε η σέντρα του Κάλβο (δεύτερη ασίστ), εξαιρετική εκτέλεση από τον νεαρό φορ

22:42

Ο Κάλβο γίνεται κάτοχος της μπάλας στα δεξιά, σεντράρει εξαιρετικά και ο Ράνος πιάνει εντυπωσιακή κεφαλιά ψαράκι και γράφει το 2-1!

22:42

82': ΓΚΟΛ η ΞΑΝΘΗ!

22:39

80': Ο Κάλβο εκτελεί, ο Γκίτκος με γροθιές απομακρύνει

22:38

Φάουλ σε καλή θέση κερδίζει η Ξάνθη

22:37

77': Ο Φλίσκας μετά από γέμισμα κάνει κακή εκτίμηση της φάσης, ο Κυριακίδης ωστόσο μπλοκάρει την μπάλα πριν απο τον Γκούρμα και τελειώνει την φάση που πήγε να δημιουργηθεί από το πουθενά

22:35

76': Τώρα η αλλαγή. Ο Νικολιάς εκτός που φαίνεται να αντιμετωπίζει και πρόβλημα τραυματισμού, μέσα ο Μπρέσκα

22:35

Ο Μπρέσκα θα περάσει στο ματς για τον Ολυμπιακό Βόλου

22:31

71': Να μια καλή ευκαιρία για τον Ολυμπιακό Βόλου με τον Νικολιά να σουτάρει από πλάγια θέση δεξιά, ο Κυριακίδης του λέει όχι!

22:30

Άλλα 20 λεπτά για το φινάλε στο ''Βικελίδης''

22:30

Η Ξάνθη ελέγχει το παιχνίδι και ενώ παίζει με παίκτη λιγότερο!

22:29

70': Εξαιρετική ενέργεια του Ράνου από αριστερά, περνά έναν, δύο αντιπάλους του, ''σπάει'' την μπάλα προς τα έξω αλλά δεν βρίσκει συμπαίκτη του

22:27

Στο 67' φτάσαμε, το ματς δεν έχει ρυθμό στην επανάληψη, οι δύο ομάδες δεν ρισκάρουν με τίποτα

22:27

53% η κατοχή της μπάλας υπέρ της Ξάνθης!

22:25

66': Στην αμέσως επόμενη φάση ο Βόλος βγαίνει στην αντεπίθεση, ο Νικολιάς βρίσει δεξιά τον Πινδώνη που ανέβηκε γρήγορα, αυτός πλασάρει ψηλά ωστόσο

22:25

Εκτελέστηκε χωρίς αποτέλεσμα

22:24

65': Κόρνερ κερδίζει η Ξάνθη, για να δούμε

22:21

Συμπληρώσαμε μια ώρα αγώνα στο ''Κλ. Βικελίδης'', στο 1-1 ο Ολυμπιακός Βόλου με την Ξάνθη που παίζει από το 48' με παίκτη λιγότερο

22:19

59': Σέντρα του Γιαλούση από δεξιά, απευθείας άουτ η μπάλα

22:18

Προσεκτική η Ξάνθη πλέον αφού έχει αριθμητικό μειονέκτημα αλλά δεν δέχεται ιδιαίτερη πίεση

22:15

Ο Ζέρης εκτελεί, οι αμυντικοί απομακρύνουν

22:15

56': Κόρνερ για τον Βόλο

22:14

55': Στην θέση του Μαρίν που δεν μπορεί να συνεχίσει ο Ράνος

22:13

Στα του παιχνιδιού τώρα, ο Μαρίν είναι στο έδαφος, δεν μπορεί να συνεχίσει

22:12

Γι' αυτόν τον λόγο και ο Ολυμπιακός εξέδωσε την εξής ανακοίνωση: ''Η ΠΑΕ Ολυμπιακός Βόλου καλεί σύσσωμο το Δ.Σ. της ΕΠΟ και της ΚΕΔ να παραιτηθεί άμεσα και ιδιαίτερα ο Πρόεδρος – μαριονέτα της ΕΠΟ Γιώργος Σαρρής. Όλη η Ελλάδα είδε τα αίσχη της διαιτησίας στο μπαράζ του Κλεάνθης Βικελίδης.
Ο Ολυμπιακός Βόλου σε ένδειξη διαμαρτυρίας θα κατέβει στο δεύτερο ημίχρονο με 10λεπτη καθυστέρηση όπως το επιτρέπει ο κανονισμός και την Δευτέρα το Δ.Σ. της ΠΑΕ Ολυμπιακός Βόλου θα ζητήσει ακρόαση από την εισαγγελία για να καταθέσει αυτά που γνωρίζει για όλο το Δ.Σ. της ΕΠΟ και της ΚΕΔ.
Και ας αναλάβετε πλέον τις ευθύνες σας! Αρκετά χορτάσαμε με τους δήθεν εξυγιαντές του επαγγελματικού ποδοσφαίρου! Να τους χαίρεστε!''

22:11

Να ξεκαθαρίσουμε κάτι όσον αφορά το γκολ της ισοφάρισης της Ξάνθης: Ο Γούτας σκοράρει από θέση οφ σάιντ άρα το γκολ ήταν αντικανονικό

22:09

Το παιχνίδι ξεκινά τώρα μετά την διακοπή που υπήρξε, η Ξάνθη συνεχίζει με δέκα μετά την αποβολή του Μάνταλου

22:07

Ο Μάνταλος απωθεί με δύναμη και δίνει ένα χαστούκι στον Ζέρη και ο Σιδηρόπουλος του δείχνει σωστά απευθείας κόκκινη κάρτα!

22:07

48': ΚΟΚΚΙΝΗ στον Μάνταλο!

22:07

47': Κάρτα στον Αρβανίτη και ένταση

22:05

46': Ξεκίνησε το δεύτερο ημίχρονο

22:05

Ίσως ήταν μια κίνηση διαμαρτυρίας από τους Βολιώτες που ''φωνάζουν'' για οφ σάιντ στο γκολ της ισοφάρισης

22:03

Τώρα επιστρέφουν στον αγωνιστικό χώρο οι του Ολυμπιακού Βόλου

22:01

Για την ακρίβεια, Ξάνθη και διαιτητές έχουν επιστρέψει στον αγωνιστικό χώρο και περιμένουν τον Βόλο που για κάποιο λόγο δεν έχει βγει ακόμα

22:01

Οι δύο ομάδες τώρα επιστρέφουν στον αγωνιστικό χώρο για την έναρξη της επανάληψης

21:46

Επαναλαμβάνουμε ωστόσο πως πρέπει να ξαναδούμε το ριπλέι της φάσης του γκολ της Ξάνθης, ο Γούτας φαίνεται να σκοράρει από αντικανονική θέση οφ σάιντ

21:44

Οι δύο ομάδες αποχώρησαν για τα αποδυτήρια αφού τα πράγματα ηρέμησαν, σκορ ημιχρόνου στο ''Βικελίδης'' Ολυμπιακός Βόλου - Ξάνθη 1-1

21:43

Και πολλά νεύρα ανάμεσα στον Παπαδημητρίου της Ξάνθης με ανθρώπους του Ολυμπιακού Βόλου

21:43

Πρέπει να ξαναδούμε το ριπλέι, οι του Βόλου ''φωνάζουν'' για οφ σάιντ

21:42

Ο Κάλβο εκτέλεσε το φάουλ, ο Γούτας βρέθηκε μόνος μέσα στην περιοχή και με κεφαλιά νίκησε τον Γκίτκο για το 1-1

21:42

Και τέλος πρώτου ημιχρόνου!

21:42

45'+3: ΓΚΟΛ η ΞΑΝΘΗ!

21:40

45'+2: Κάρτα στον Μελίσση και φάουλ σε καλή θέση για την Ξάνθη για ένα γέμισμα

21:38

45': Τρία λεπτά ο έξτρα χρόνος για το πρώτο ημίχρονο

21:37

Ο Αρβανίτης πρωταγωνιστής της έντασης, ηρέμησαν τα πράγματα γρήγορα

21:36

43': Κάρτα στον Ρόκα και ένταση!

21:36

Ο Κάλβο πιάνει έναν κεραυνό έξω από την μεγάλη περιοχή αλά... Γκούρμα, η μπάλα στο δοκάρι!

21:35

43': ΔΟΚΑΡΙ για την ΞΑΝΘΗ!

21:33

Πέντε λεπτά ακόμα για το φινάλε του πρώτου μερους, η Ξάνθη δεν έχει ξεπεράσει το σοκ από το γκολ του Γκούρμα

21:32

Ξεκινά εκ νέου το παιχνίδι

21:32

Μικρή διακοπή, ο Πινδώνης στο έδαφος

21:30

Εννοείται πως οι Βολιώτες στην εξέδρα έχουν στήσει τρελό πανηγύρι μετά το εκπληκτικό γκολ του Γκούρμα!

21:29

Ουσιαστικά οι Βολιώτες σκορουν κόντρα στη ροή του αγώνα, δέκα λεπτά ακόμα για το φινάλε του α' μέρους

21:27

Ο Ολυμπιακός Βόλου κυκλοφορεί ωραία την μπάλα, ο Νικολιάς την ''σπάει'' δεξιά του στον Γκούρμα, αυτός πιάνει ''ξερό'' σουτ και στέλνει την μπάλα στο δεξί παραθυράκι του Κυριακίδη!

21:27

34': ΓΚΟΛ ο ΒΟΛΟΣ!

21:25

32': Ο Ολυμπικός Βόλου βγαίνει γρήγορα στην αντεπίθεση, ο Μόνχε από το ύψος της μεγάλης περιοχής προσπαθεί να σουτάρει, ο Γούτας βάζει την κόντρα

21:24

31': Κόρνερ για την Ξάνθη, το 3ο συνολικά, περνά ανεκμετάλλευτο κι αυτό

21:23

Συμπληρώσαμε μισή ώρα αγώνα στο ''Βικελίδης'', πάντα στο 0-0 οι δύο ομάδες σε ένα ματς που κρίνει την άνοδο / παραμονή στη Σούπερ Λίγκα

21:22

59% η κατοχή υπέρ της Ξάνθης

21:21

28': Κοντά στο γκολ ο Βόλος! Ο Ζέρης ''σπάει'' την μπάλα προς τα έξω, εξαιρετικό πλασέ του Νικολιά μέσα από την περιοχή και δεξιά, αστοχεί για λίγο!

21:20

Υπάρχει επαφή αλλά ο Μόνχε πέφτει εύκολα

21:20

27': Ο Μόνχε στην περιοχή πέφτει και ζητά πέναλτι μετά από πιεστικο μαρκάρισμα του Μπέρτου

21:18

Εκτελέστηκε, απευθείας άουτ η μπάλα

21:17

25': Και νέα καλή στιγμή για την Ξάνθη, παράληλο γύρισμα του Μπέρτου αυτή την φορά, ο Γκίτκος δεν μπορεί να μαζέψει, ο Γιαλούσης όπως όπως σε κόρνερ!

21:17

24': Ευκαιρία για την Ξάνθη! Ο Μαρίν γυρίζει παράλληλα στον Σολτάνι, αυτός υπό την πίεση του αντιπάλου του δεν μπορεί να πλασάρει σωστά, ο Γκίτκος μπλοκάρει

21:16

23': ''Γλυκιά'' σέντρα του Κάλβο από αριστερά, ο Γκίτκος μπροστά από τον Μάνταλο μπλοκάρει την μπάλα

21:14

21': Εκτέλεση φάουλ για την Ξάνθη με τον Κάλβο, η μπάλα φτάνει στον Σολτάνι, αυτός πιάνει ανάποδο ψαλίδι υπό την πίεση του Γιαλούση, αλλά αστοχεί

21:12

19': Καλή ευκαιρία για την Ξάνθη! Ο Σολτάνι βρέθηκε στον άξονα, στο ύψος της μεγάλης περιοχής, έχει την επιλογή να πλασάρει, ωστόσο επιλέγει να ''σπάσει'' δεξιά στον Μαρίν, ο Γκίτκος βγαίνει γρήγορα και κρατά το μηδέν

21:08

Τίποτα το ιδιαίτερο σ' αυτά τα πρώτα 15', ''κλειστό'' παιχνίδι μέχρι στιγμής

21:07

14': Σέντρα του Μαρίν από δεξιά, ο Γκίτκος πιο ψηλά από όλους βγαίνει μπλοκάρει και καθαρίζει την φάση

21:05

12': Μετά από φάση διαρκείας στα καρέ της Ξάνθης, οι αμυντικοί δεν απομακρύνουν σωστά, η μπάλα φτάνει στον Πινδώνη που σουτάρει έξω από την μεγάλη περιοχή αλλά δεν βρίσκει στόχο

21:03

Στο πρώτο δεκάλεπτο οι Ακρίτες δείχνουν να έχουν μπει πιο επιθετικά, στο μισό γήπεδο κάνει άμυνα ο Βόλος

21:02

Εκτελεί ο Κάλβο, στο πρώτο δοκάρι ο Ρόκας απομακρύνει με το κεφάλι

21:02

Φάουλ σε καλή θέση για ένα γέμισμα έχει κερδίσει η Ξάνθη από τα αριστερά όπως κάνει επίθεση

21:01

7': Μακρινό, φιλόδοξο σουτ από τον Πινδώνη, άουτ η μπάλα

20:58

5': Κόρνερ για για την Ξάνθη, περνά ανεκμετάλλευτο

20:58

Ξεκίνησε εκ νέου το ματς

20:58

Συστάσεις από τα μεγάφωνα, όποιοι οπαδοί ξαναπετάξουν αντικείμενα θα υπάρξει διακοπή εις βάρος της ομάδας τους

20:57

Την ίδια ώρα έξαλλοι οι ανθρώποι της Ξάνθης για το μαρκάρισμα του Γιαλούση στον Βασιλακάκη, στο οποίο ο Σιδηρόπουλος έδειξε ''παίζετε''

20:56

Ο Σιδηρόπουλος φωνάζει κοντά του τον δεύτερο βοηθό Ακρίβο ο οποίος φαίνεται να ''έφαγε'' αντικείμενο από τους οπαδούς της Ξάνθης

20:53

1': Επιτέλους, σέντρα!

20:53

Αυτός είναι ο λόγος της δεύτερης καθυστέρησης!

20:53

Οι διαιτητές ζητούν να υπάρξουν ball-boys πίσω από τις εστίες

20:51

Την ώρα που οι παίκτες του Ολυμπιακού Βόλου βγάζουν τις κορδέλες και τα χαρτάκια που έχουν πέσει στον αγωνιστικό χώρο, ο Γιάχος (4ος) διαπιστώνει κάποιο πρόβλημα πίσω από την εστία που είναι ο Γκίτκος

20:48

Υπάρχει νέα καθυστέρηση

20:48

Όλα έτοιμα για τη σέντρα στο ''Βικελίδης'' σε ένα ματς ''τελικό'', αφού στο τέλος της ημέρας μια από τις δύο ομάδες θα είναι στη Σούπερ Λίγκα και η άλλη στη Β' Εθνική

20:47

Όρκος νίκης από τους παίκτες της Ξάνθης, το ίδιο κάνουν και του Ολυμπιακού Βόλου

20:46

Και επιτέλους, με καθυστέρηση ενός τετάρτου, οι δύο ομάδες μαζί με τους διαιτητές μπαίνουν στον αγωνιστικό χώρο για να ξεκινήσει το παιχνίδι.

20:45

Πράγματι, έτσι γίνεται...

20:45

Η Ξάνθη υποχώρησε και συμφώνησε να καθίσει στον πάγκο των φιλοξενούμενων. Αυτό θα γίνει όμως αν από πίσω υπάρχουν δύο διμοιρίες ΜΑΤ!

20:44

Βρέθηκε λύση!

20:41

Όλα τα έχουμε δει στο ελληνικό ποδόσφαιρο, το να μην ξεκινά ένα παιχνίδι διότι οι δύο ομάδες δεν τα... βρίσκουν για τους πάγκους που θα καθίσουν δεν... ξανάγινε!

20:38

Επέστρεψαν μέσα στη φυσούνα, θα γυρίσουν για να κάνουν την επίσημη είσοδο τους μαζί με την Ξάνθη και τους διαιτητές

20:37

Οι βασικοί του Ολυμπιακού Βόλου μόλις τώρα κάνουν την εμφάνιση τους στον αγωνιστικό χώρο, μαζί και ο Νίκος Παντελής

20:37

Συνεχείς διαβουλεύσεις με τους διαιτητές προκειμένου να ξεπεραστεί το πρόβλημα

20:36

Θα δούμε τι θα δίνει και τι λύση θα βρεθεί, το θέμα είναι ότι το ματς θα αρχίσει με καθυστέρηση.

20:35

Ουσιαστικά στέλνουν την Ξάνθη να καθίσει στον πάγκο όπου από πίσω υπάρχουν Βολιώτες.

20:34

Την ίδια ώρα οι του Ολυμπιακού Βόλου ήδη έχουν πάρει ήδη θέση και δεν επιθυμούν να σηκωθούν από τον πάγκο που από πίσω η εξέδρα έχει εκκενωθεί.

20:34

Η Ξάνθη δεν θέλει να κάτσει πίσω από τον πάγκο όπου βρίσκονται οπαδοί του Ολυμπιακού Βόλου ή να καθίσει και να υπάρχουν ματ από πίσω.

20:29

Φαίνεται να υπάρχει ένα πρόβλημα με τους πάγκους που θα καθίσουν η κάθε μια από τις δύο ομάδες.

20:21

Δέκα λεπτά απομένουν για την σέντρα, έχουμε μπει στην τελική ευθεία.

20:20

Η προσέλευση του κόσμου πάντως συνεχίζεται στο ''Κλεάνθης Βικελίδης'' και από την μια και από την άλλη πλευρά.

20:04

Στην άλλη κεντρική εξέδρα του γηπέδου είναι οι φίλοι της Ξάνθης (περίπου 2.500).

20:03

Αυτή την στιγμή στο ''Κλεάνθης Βικελίδης'' βρίσκονται πάνω από 3.500 φίλοι του Ολυμπιακού Βόλου, στην μια κεντρική κερδκίδα, που έχουν κερδίσει την μάχη της εξέδρας.

20:01

Από την μεριά του ο Νίκος Κεχαγιάς επιλέγει: Κυριακίδη, Βασιλακάκη, Ντε Γκουζμάν, Γούτα, Μπέρτο, Φλίσκα, Κάλβο, Μάνταλο, Μαρίν, Μάρτινς Παΐτο, και Σολτάνι.

19:59

Ο Νίκος Παντελής για τον Ολυμπιακό Βόλου ξεκινά με τους: Γκίτκο, Γιαλούση, Μελίσση, Αρβανίτη, Κατσιαρό, Ρόκα, Πινδώνη, Ζέρη, Μόνχε, Νικολιά και Γκούρμα.

19:48

Σε λίγα λεπτά θα έχουμε και τις συνθέσεις των δύο μονομάχων

19:47

Περισσότεροι από 3.000 Βολιώτες αναμένεται να βρεθούν στο ''Κλεάνθης Βικελίδης'', ενώ πολύ κόσμο θα έχει και η Ξάνθη

19:42

Το παιχνίδι θα διευθύνει ο Τάσος Σιδηρόπουλος με βοηθούς τους Ευθυμιάδη (Πιερίας), Ακρίβο (Αθηνών).

19:42

Η Σούπερ Λίγκα έχει θέση μόνο για μια από τις δύο ομάδες και το a-sports.gr θα σας ενημερώνει LIVE για την σπουδαία αναμέτρηση!

19:34

Σε περίπου μια ώρα (20.30) είναι προγραμματισμένο να ξεκινήσει το παιχνίδι μπαράζ (παραμονής / ανόδου) του Ολυμπιακού Βόλου με την Ξάνθη στο ''Κλεάνθης Βικελίδης''.

Γκίτκος, Γιαλούσης, Μελίσσης, Αρβανίτης, Κατσιαρός, Ρόκας, Πινδώνης, Ζέρης, Μόνχε, Νικολιάς, Γκούρμα.
Αναπ: Γεωργίου, Κατσίκης, Κολομήτρας, Μπρέσκα, Ιωάννου, Ντινόπουλος, Κεσίδης.
SKODA ΞΑΝΘΗ
Κυριακίδης, Βασιλακάκης, Ντε Γκουζμάν, Γούτας, Μπέρτος, Φλίσκας, Κάλβο, Μάνταλος, Μαρίν, Μάρτινς Παΐτο, Σολτάνι.
Αναπ: Τσέμα, Χοσέμι, Ρουμπέν Σουάρες, Νάκας, Βάλλας, Τσαμούρης, Ράνος.
Διαιτητής: Σιδηρόπουλος (Δωδεκανήσου). Βοηθοί: Ευθυμιάδης (Πιερίας), Ακρίβος (Αθηνών). 4ος: Γιάχος (Χίου).