0
21:26

Ευχαριστούμε που μείνατε μαζι μας, καλό βράδυ από το a-sports.gr.

21:25

Η ΑΕΚ κερδίζει εύκολα με 3-0 τον ΟΦΗ και παίρνει το δέκατο πέμπτο φετινό της τρίποντο.

21:24

Λήξη του αγώνα.

21:24

90+3': Σουτ Σιμάνσκι απέξω, ψηλά άουτ.

21:21

90+1': Δεύτερη κίτρινη κάρτα στον Λιβάγια που την επιδίωξε για να «σβήσει» τις υπάρχουσες κάρτες και να χάσει μόνο το επόμενο ματς αντί για δύο και αποβολή. Συνεχίζει με 10 η ΑΕΚ.

21:19

Τρία λεπτά οι καθυστερήσεις.

21:18

85': Σέντρα Παουλίνιο από τα δεξιά, για λίγο ο Λιβάγια δεν βρίσκει τη μπάλα με το κεφάλι κι εκείνη καταλήγει άουτ. Υποδείχθηκε σωστά και σε θέση οφσάιντ Κροάτης πάντως.

21:15

85': Τρίτη αλλαγή για τον ΟΦΗ. Έξω ο Μπράουν, μέσα ο Μαρινάκης.

21:15

83': Δυνατό σουτ του Αραούχο, αποκρούει με τις γροθιές ο Σωτηρίου. Υποδεικνύεται σε θέση οφσάιντ ο Αργεντινός φορ, αλλά καλυπτόταν.

21:12

80': Τρίτη αλλαγή για την ΑΕΚ. Ο Σιμόες στη θέση του Μάνταλου.

21:10

78': Παράλληλη μπαλιά του Αραούχο από τα αριστερά, τακουνάκι του Μάνταλου από τη μικρή περιοχή, κοντράρει σε παίκτη του ΟΦΗ η μπάλα.

21:07

77': Αλλαγή για την ΑΕΚ. Έξω ο Παουλίνιο, μέσα ο Μπακάκης.

21:04

71': Έχει πέσει ο ρυθμός του αγώνα.

21:01

Σηκώνεται ο άσος της ΑΕΚ, συνεχίζεται στο λεπτό ο αγώνας.

21:01

70': Μικρή διακοπή για να προσφερθούν οι πρώτες βοήθειες στον Βέρντε.

20:57

68': Αλλαγή για την ΑΕΚ. Ο Ολιβέιρα, που αισθάνθηκε ενοχλήσεις στους προσαγωγούς, αφήνει τη θέση του στον Αραούχο.

20:56

67': Διπλή αλλαγή για τους φιλοξενούμενους. Ναμπί αντί Μεγιάδο και Νέιρα αντί Βαζ.

20:55

65': Σουτ του Ολιβέιρα απέξω, ήταν κακό, απελπιστικά άστοχο.

20:53

62': Απειλεί ο ΟΦΗ! Ο Κουτρουμπής κάνει το γύρισμα, αλλά τα σουτ του Σεμέντο αρχικά και του Φιγκεϊρέδο στη συνέχεια, κόντράρουν, με τον Τσιντώτα να μπλοκάρει σταθερά.

20:47

57': Νέα μεγάλη ευκαιρία για την ΑΕΚ. Ο Βέρντε γυρίζει από τα δεξιά παράλληλα στον Μάνταλο ο οποίος εξ επαφής κάνει την προβολή αλλά αστοχεί.

20:44

54': Ευκαιρία για την ΑΕΚ. Σέντρα Χουλτ από τα αριστερά, ο Μάνταλος αφύλαχτος στο ύψος του πέναλτι παίρνει την κεφαλιά αλλά ο Σωτήριου ενστικτωδώς και διώχνει σε κόρνερ που περνά ανεκμετάλλευτο.

20:44

52': Ευκαιρία για την ΑΕΚ. Ο Μάνταλος βγάζει σε θέση βολής τον Ολιβέιρα που κάνει το σουτ από θέση μέσα δεξιά, αλλά στέλνει τη μπάλα πάνω από την εστία.

20:42

51': Έχει μπει δυνατά στο δεύτερο ημίχρονο ο ΟΦΗ και πιέζει...

20:38

48': Εκτελεί το φάουλ ο Βαζ. πάνω από τα δοκάρια.

20:37

47': Φάουλ σε καλή θέση για τον ΟΦΗ, λίγο αριστερά από το ημικύκλιο.

20:37

47': Γύρισμα του Τσιλιανίδη από τα δεξιά, μπλοκάρει σταθερά ο Τσιντώτας.

20:35

46': Σέντρα στο δεύτερο μέρος.

20:18

Κλάσεις ανώτερη η ΑΕΚ, προηγείται με 3-0 του τραγικού ΟΦΗ.

20:18

Ολοκληρώνεται το πρώτο ημιχρόνο.

20:16

Ένα λεπτό ο έξτρα χρόνος.

20:13

42': Κόρνερ για την ΑΕΚ από τα δεξιά, δεν αποφέρει κάτι.

20:11

40': Εκτελεί χαμηλά το φάουλ ο Λιβάγια, σταματά πάνω στο τείχος η μπάλα.

20:10

39': Φάουλ για την ΑΕΚ. Το κερδίζει ο Μάνταλος από τον Μεγιάδο μέσα στο ημικύκλιο της μεγάλης περιοχής.

20:07

Ιδανικό πρώτο ημίωρο για την ομάδα του Μάσιμο Καρέρα, που κάνει ό,τι θέλει στην άμυνα του ΟΦΗ.

20:02

Και τελικά μετράει το γκολ μετά την ενημέρωση των VARιστών στον ρέφερι, 3-0 η ΑΕΚ!

20:01

29': Ο Βέρντε πασάρει στον Ολιβέιρα, και αφού τρέχει στον κενό χώρο, παίρνει τη σκαφτή πάσα του συμπαίκτη του και σκοράρει στην κενή εστία. Ο Πορτογάλος επιθετικός ήταν εκτεθειμένος, σύμφωνα με τον πρώτο επόπτη Ακρίβο και το γκολ δεν μετράει. Έχει κάνει λάθος όμως, όπως φαίνεται από το ριπλέι, καλυπτόταν καθαρά ο Ολιβέιρα.

19:59

27': Κίτρινη κάρτα και στον Βαζ.

19:57

26': Από μία κίτρινη κάρτα σε Μάνταλο και Λιβάγια.

19:52

21': Μεγάλη ευκαιρία για την ΑΕΚ. Ο Κρίστιτσιτς με εξαιρετική μπαλιά στην πλάτη της άμυνας για τον Βέρντε ο οποίος βγαίνει τετ α τετ με τον Σωτηρίου, πλασάρει, αλλά ο γκολκίπερ των Κρητικών αποκρούει με τα πόδια.

19:51

20': Έχουν ισορροπήσει το ματς οι Κρητικοί μετά την ψυχρολουσία των δύο γκολ.

19:48

17': Κόρνερ για τον ΟΦΗ από τα αριστερά. Εκτελείται με πάσα, σέντρα, διώχνει η «κιτρινόμαυρη» άμυνα.

19:47

16': Μακρινό σουτ του Μεγιάδο, ψηλά άουτ.

19:45

14': Ο Βέρντε δέχεται την κάθετη πάσα από τον Μάνταλο, περνά τον Σωτηρίου και πλασάρει, με τη μπάλα να φεύγει άουτ. Ωε μη γενόμενη η φάση, ήταν σε θέση οφσάιντ ο παίκτης της ΑΕΚ.

19:43

Τρομερό ξεκίνημα για την ΑΕΚ, με δύο μεγάλες ευκαιρίες και δύο γκολ μέσα σε 8 λεπτά.

19:39

Ο Βέρντε μπαίνει στην περιοχή από τα δεξιά, αποφεύγει Κοροβέση, Γιαννούλη και Ζοάο Βικτόρ και με διαγώνιο πλασέ σκοράρει για το 2-0.

19:39

8': ΓΚΟΛ για την ΑΕΚ!

19:37

Ο Λιβάγια σεντράρει από τα αριστερά και ο Μάνταλος με κεφαλιά στο δεύτερο δοκάρι στέλνει τη μπάλα στα δίχτυα για το 1-0.

19:36

5': ΓΚΟΛ για την ΑΕΚ!

19:35

Δύο μεγάλες φάσεις για την Ένωση, με το... καλησπέρα στο ματς.

19:32

1': Νέα ευκαιρία για την ΑΕΚ. Εκτελείυαι το κόρνερ, κεφαλιά Ολιβέιρα από το ύψος της μικρής περιοχής, απογειώνεται και παραχωρεί νέο κόρνερ ο Σωτηρίου που περνά ανεκμετάλλευτο.

19:32

1': Ευκαιρία για την ΑΕΚ. Ο Λιβάγια πασάρει στον Μάνταλο, που σουτάρει με δύναμη από θέση μέσα αριστερά, αλλά ο Σωτηρίου αποκρούει με υπερένταση και στη συνέχεια ο Κοροβέσης διώχνει σε κόρνερ στη συνέχεια.

19:31

1': Έναρξη αναμέτρησης...

19:28

Το διαιτητικό τιμ και οι παίκτες των δύο ομάδων κάνουν τώρα την επίσημη είσοδό τους στον αγωνιστικό χώρο.

19:26

Στο ματς του πρώτου γύρου, ο ΟΦΗ είχε επικρατήσει με 1-0 χάρις σε ένα γκολ του Σεμέντο στο 52'.

19:24

Οι Κρητικοί από την άλλη, είναι έκτοι με 31 βαθμούς και προέρχονται από νίκη με 1-0 επί του Ατρομήτου στην Κρήτη.

19:20

Η Ένωση, που βρίσκεται στην τρίτη θέση της κατάταξης με 47 βαθμούς, την προηγούμενη αγωνιστική κέρδισε με 0-1 τον Άρη στη Θεσσαλονίκη ενώ μεσοβδόμαδα επιβλήθηκε με 4-0 του Παναιτωλικού εντός έδρας και προκρίθηκε στα ημιτελικά του Κυπέλλου Ελλάδας.

19:15

Το παιχνίδι στο ΟΑΚΑ είναι κεκλεισμένων των θυρών καθώς η Ένωση εκτίει τη δεύτερη και τελευταία αγωνιστική της τιμωρίας που της επιβλήθηκε για τα επεισόδια με τον Ολυμπιακό.

19:11

Φίλες και φίλοι του a-sports.gr, καλησπέρα σας! Μαζί θα παρακολουθήσουμε την εξέλιξη της αναμέτρησης ΑΕΚ - ΟΦΗ, για την 25η αγωνιστική της Σούπερ Λίγκας 1, που ξεκινά σε περίπου 20 λεπτά.

Τσιντώτας, Μπακάκης, Οικονόμου, Λόπες, Χουλτ, Σιμάνσκι, Κρίστιτσιτς, Βέρντε, Λιβάγια, Μάνταλος, Ολιβέιρα
Αναπ: Αθανασιάδης, Λάτσι, Παουλίνιο, Σιμόες, Σαμπανάτζοβιτς, Αραούχο, Αλμπάνης