Ευχαριστούμε που μείνατε μαζί μας, καλό βράδυ από το a-sports.gr.

23:58

Οι δύο ομάδες ανανεώνουν το ραντεβού τους για τις 8 Μαΐου στη ρεβάνς του Άμστερνταμ.

23:57

Ο Άγιαξ παίρνει μεγάλη νίκη στην έδρα της Τότεναμ με 0-1 και έχει το πάνω χέρι για την πρόκριση στον τελικό του Τσάμπιονς Λιγκ.

23:57

Τέλος του αγώνα.

23:54

Τρία τα λεπτά του έξτρα χρόνου.

23:50

87': Αλλαγή για τον Άγιαξ. Ο Ζίγεχ αφήνει τη θέση του στον Χούντελαρ.

23:46

82': Εκτέλεση φάουλ του Έρικσον από τα δεξιά, ο Αλντερβάιρελντ πιάνει την κεφαλια αλλά δεν βρίσκει στόχο.

23:42

80': Διπλή αλλαγή για την Τότεναμ. Ντέιβις και Φόιτ αντί Ρόουζ και Τρίπιερ αντίστοιχα.

23:42

Ο Μαζραουί βγαίνει στην κόντρα από τα δεξιά, πασάρει αριστερά στον Τάντιτς εκείνος πιο αριστερά και μέσα στην περιοχή στον Νέρες που πλασάρει, αλλά η μπάλα χτυπά στη ρίζα του αριστερού κάθετου δοκαριού του Γιορίς.

23:41

78': ΔΟΚΑΡΙ για τον ΑΓΙΑΞ!

23:38

75': Κόρνερ για την Τότεναμ από τα αριστερά, απομακρύνει ο Μπλιντ.

23:35

70': Έχει ισορροπήσει το ματς ο Άγιαξ.

23:28

65': Αλλαγή για τον Άγιαξ. Μαζραουί αντί Σένε.

23:26

63': Κίτρινη κάρτα στον Φέλτμαν.

23:23

60': Έχει την πρωτοβουλία των κινήσεων στο δεύτερο ημίχρονο η Τότεναμ.

23:19

56': Ο Τρίπιερ σεντράρει από τα δεξιά, κεφαλιά του Ντέλε Άλι στο δεύτερο δοκάρι, πάνω από τα δοκάρια.

23:14

50': Ο Λούκας Μόουρα δίνει με το κεφάλι στον Ντέλε Άλι, που σουτάρει στην κίνηση λίγο μέσα από την περιοχή, αλλά ο Ονάνα μπλοκάρει σταθερά.

23:11

47': Κόρνερ για την Τότεναμ από τα αριστερά, διώχνει ο Ντε Γιονγκ.

23:10

46': Ωραίο σουτ του Ταλιαφίκο έξω από την περιοχή, λίγο δίπλα από το αριστερό κάθετο δοκάρι του Γιορίς η μπάλα.

23:09

46': Έναρξη δεύτερου μέρους.

22:52

Ο Άγιαξ προηγείται με 0-1 της Τότεναμ. Σκόρερ ο Φαν Ντε Μπέικ στο 15'.

22:52

22:52

45+5': Δυνατό σουτ του Σισοκό έξω από την περιοχή, άουτ.

22:50

45+4': Ευκαιρία για την Τότεναμ. Ο Τρίπιερ εκτελεί ένα φάουλ από τον άξονα, ο Αλντερβάιρελντ πιάνει την κεφαλιά αλλά στέλνει τη μπάλα λίγο πάνω από το οριζόντιο δοκάρι.

22:47

Πέντε τα λεπτά των καθυστερήσεων.

22:43

42': Κόρνερ για την Τότεναμ από τα αριστερά, διώχνει με τη γροθιά ο Ονάνα.

22:42

41': Οφσάιντ ο Ντε Λιχτ, ήταν εκτεθειμένος.

22:41

39': Αναγκαστική αλλαγή για την Τότεναμ. Έξω ο Βερτόχεν, μέσα ο Σισοκό.

22:40

38': Επιστρέφει στον αγωνιστικό χώρο ο Βερτόχεν αλλά δείχνει να ζαλίζεται. Δεν μπορεί να συνεχίσει...

22:37

36': Συνεχίζεται το ματς, μετά τη μίνι - διακοπή.

22:35

34': Το ιατρικό τιμ της Τότεναμ περιποιείται το τραύμα του Βέλγου στόπερ.

22:33

32': Μικρή διακοπή, στο έδαφος ο Βερτόχεν που αιμορραγεί στο πρόσωπο μετά από σύγκρουση στον αέρα με τον Αλντερβάιρελντ.

22:32

30': Κίτρινη κάρτα στον Ταλιαφίκο.

22:28

26': Ευκαιρία για την Τότεναμ. Εκτέλεση φάουλ του Τρίπιερ από τα δεξιά, ο Γιορέντε πιάνει την κεφαλιά από το ύψος του πέναλτι, με τη μπάλα να περνά δίπλα από το αριστερό κάθετο δοκάρι του Ονάνα.

22:26

24': Ευκαιρία για τον Άγιαξ. Ο Τάντιτς πασάρει μέσα στην περιοχή στον Φαν Ντε Μπέικ που κάνει το πλασέ από πλάγια θέση και αριστερά αλλά ο Γιορίς αποκρούει.

22:22

20': Οφσάιντ ο Φαν Ντε Μπέικ, σωστό.

22:19

17': Κόρνερ για τον Άγιαξ από τα αριστερά, περνά ανεκμετάλλευτο.

22:17

Με υπέροχη κάθετη, ο Ζίγεχ βγάζει σε θέση τετ α τετ με τον Γιορίς τον Φαν Ντε Μπέικ, που πλασάρει εύστοχα για το 0-1. Οριακή η φάση για οφσάιντ, αλλά με τη χρήση του VAR το γκολ μέτρησε κανονικά.

22:16

15': ΓΚΟΛ για τον ΑΓΙΑΞ!

22:15

14': Οφσάιντ ο Νέρες, σωστή υπόδειξη.

22:14

10': Ελέγχει τον ρυθμό ο Άγιαξ.

22:07

5': Εκτελεί το κόρνερ ο Σένε, η άμυνα της Τότεναμ απομακρύνει, με τη μπάλα να φτάνει στον Φαν Ντε Μπέικ που σουτάρει από το ύψος της περιοχής αλλά αστοχεί απελπιστικά.

22:06

5': Κόρνερ για τον Άγιαξ από τα δεξιά.

22:02

21:58

Και τώρα ώρα για τον ύμνο του Τσάμπιονς Λιγκ.

21:58

Το διαιτητικό τιμ και οι παίκτες των δύο ομάδων κάνουν τώρα την επίσημη είσοδό τους στον αγωνιστικό χώρο.

21:55

Δεν πέφτει καρφίτσα στο νεότευκτο «Tottenham Hotspur Stadium».

21:53

Χωρίς τους τραυματίες Κέιν, Γουίνκς, Λαμέλα και Οριέ αλλά και τον τιμωρημένο Σον η Τότεναμ, με όλα τους τα όπλα οι Ολλανδοί.

21:47

Οι δύο ομάδες έχουν συναντηθεί δύο φορές στο παρελθόν, στο Κύπελλο Κυπελλούχων της σεζόν 1981-82 στο πλαίσιο του πρώτου γύρου, με τους Άγγλους να παίρνουν την πρόκριση με δύο νίκες και συνολικό σκορ 6-1 (1-3 στο Άμστερνταμ και 3-0 στο Λονδίνο).

21:43

Στα προημιτελικά οι «σπερς» απέκλεισαν την Μάντσεστερ Σίτι ενώ ο «Αίαντας» τη Γιουβέντους.

21:42

Φίλες και φίλοι του a-sports.gr, καλησπέρα σας! Η πρώτη αναμέτρηση ανάμεσα στην Τότεναμ και τον Άγιαξ, για τους «4» του Τσάμπιονς Λιγκ, ξεκινά σε περίπου 20 λεπτά.