Ευχαριστούμε πολύ, καλό βράδυ.

23:37

Οι Ανδαλουσιανοί θα βρίσκονται και στους ομίλους του Γιουρόπα Λιγκ τη νέα σεζόν.

23:37

Λήξη αναμέτρησης, για τρίτη σερί χρονιά κατακτά το Γιουρόπα Λιγκ η Σεβίλλη νικώντας με 3-1 τη Λίβερπουλ.

23:36

90'+4: Κίτρινη στον Κλάιν.

23:35

90'+3: Στη θέση του Μπανέγα ο Κριστόφορο για τη Σεβίλλη.

23:34

90'+2: Κόρνερ για τη Λίβερπουλ. Ο Μίλνερ το εκτελεί και περνά ανεκμετάλλευτο.

23:31

89': Ιμπόρα αντί Γκαμεϊρό για τη Σεβίλλη.

23:27

84': Αδύναμο σουτ από τον Στάριτζ, εύκολα ο Σόρια.

23:26

84': Κίτρινη στον Μαριάνο.

23:25

82': Μπέντεκε αντί Τουρέ για τη Λίβερπουλ.

23:22

80': Σουτ εκτός περιοχής από τον Κουτίνιο, ψηλά φεύγει η μπάλα.

23:20

77': Κίτρινη για καθυστέρηση στον Ραμί.

23:19

77': Στη θέση του Ραμί ο Κολοτζέτζακ για τη Σεβίλλη.

23:17

75': Κόρνερ για τη Σεβίλλη. Εκτελείται από τον Μπανέγα και ο Μινιολέ μπλοκάρει.

23:15

73': Άλεν αντί Λαλάνα για τη Λίβερπουλ.

23:14

72': Κίτρινη στον Οριγκί.

23:13

71': Κίτρινη στον Σκρτελ για διαμαρτυρία από τον πάγκο.

23:13

Η μπάλα από τις κόντρες φτάνει στον Κόκε κι εκείνος από μέσα δεξιά με διαγώνιο σουτ σκοράρει. Η σημαία είναι σηκωμένη, ήταν ακάλυπτος, αλλά ο διαιτητής πήρε πάνω του τη φάση γιατί η μπάλα πήγε εκεί από αντίπαλο.

23:12

70': ΓΚΟΛ για τη ΣΕΒΙΛΛΗ!

23:11

69': Ο Μπανέγα εκτελεί φάουλ, ο Κρικόβιακ παίρνει την κεφαλιά και στέλνει την μπάλα άουτ.

23:11

69': Οριγκί αντί Φιρμίνο για τη Λίβερπουλ.

23:10

Στο έδαφος ο Τουρέ, προσωρινή διακοπή.

23:06

Ο Βιτόλο κάνει τρομερή ενέργεια, αλλάζει την μπάλα με τον Γκαμεϊρό και ο Κόκε με εξαιρετικό σουτ κάνει την ανατροπή.

23:06

64': ΓΚΟΛ για τη ΣΕΒΙΛΛΗ!

23:02

60': Πολύ μεγάλη ευκαιρία για τη Σεβίλλη! Η μπάλα φτάνει στον Γκαμεϊρό κι εκείνος αμαρκάριστος από κοντά στέλνει την μπάλα στον Μινιολέ. Με τα πόδια έβγαλε ο Βέλγος.

22:59

57': Κίτρινη στον Μπανέγα.

22:58

56': Κίτρινη στον Βιτόλο.

22:54

Έχει πέσει ο ρυθμός, προσπαθούν να κοντρολάρουν το ματς οι δύο φιναλίστ.

22:50

48': Ευκαιρία για τη Σεβίλλη! Ο Γκαμεϊρό φεύγει στην πλάτη της άμυνας της Λίβερπουλ και την τελευταία στιγμή τον προλαβαίνει ο Τουρέ με φοβερό τάκλιν.

22:49

Εξαιρετική ενέργεια από τον Μαριάνο, μπαίνει στην περιοχή, κάνει και την παράλληλη μπαλιά και ο Γκαμεϊρό σκοράρει από τη μικρή περιοχή.

22:48

46': ΓΚΟΛ για τη ΣΕΒΙΛΛΗ!

22:48

1': Σέντρα στο δεύτερο ημίχρονο.

22:47

22:31

22:30

22:30

45': Ο Κλάιν βγάζει πολύ καλή σέντρα, ο Στάριτζ αγγίζει ίσα ίσα την μπάλα, αλλά δεν καταφέρνει να της αλλάξει πορεία.

22:28

44': Κόρνερ για τη Σεβίλλη, Ο Μπανέγα το εκτελεί και εύκολα ο Φιρμίνο απομακρύνει.

22:25

40': Νέο χέρι στην περιοχή της Σεβίλλης, αυτή τη φορά από τον Κρικόβιακ. Δεν θα μπορούσε να δοθεί πέναλτι, όπως στη φάση του 12'.

22:24

39': Ο Μίλνερ το εκτελεί, ο Λόβρεν παίρνει την κεφαλιά αλλά το γκολ του ακυρώνεται. Έχει κάνει κίνηση ο Στάριτζ, ο οποίος ήταν ακάλυπτος.

22:23

38': Κόρνερ για τη Λίβερπουλ.

22:20

Ο Φιρμίνο δίνει στον Κουτίνιο, εκείνος στον Στάριτζ και ο τελευταίος με τρομερό εξωτερικό φάλτσο από μέσα δεξιά εκτελεί τον Σόρια.

22:19

35': ΓΚΟΛ για τη ΛΙΒΕΡΠΟΥΛ!

22:17

33': Κόρνερ για τη Λίβερπουλ. Ο Μίλνερ το εκτελεί, δεν μπορεί να πιάσει όπως θα ήθελε την κεφαλιά ο Λόβρεν.

22:16

32': Κόρνερ για τη Σεβίλλη. Ο Μπανέγα το εκτελεί ξανά στο δεύτερο δοκάρι, η μπάλα φτάνει στον Γκαμεϊρό, εκείνος κάνει ψαλίδι και αστοχεί για λίγο.

22:15

30': Κίτρινη στον Λόβρεν.

22:13

28': Κόρνερ για τη Σεβίλλη. Ο Μπανέγα το εκτελεί και ο Τουρέ διώχνει.

22:10

Στο έδαφος ο Εσκουδέρο, προσωρινή διακοπή.

22:09

25': Μεγάλη ευκαιρία για τη Λίβερπουλ! Ο Λαλάνα κάνει εξαιρετική κάθετη, ο Στάριτζ από πλάγια πλασάρει και ο Σόρια έχοντας βγει έγκαιρα αποκρούει.

22:08

Δεν υπάρχουν τελικές πλην αυτής του Τσαν, δεν έχει κάνει καμία η Σεβίλλη. Προσεκτικές και οι δύο ομάδες.

22:04

Κυκλοφορούν την μπάλα οι "κόκκινοι" τώρα, περιμένουν οι Ανδαλουσιανοί.

22:01

Πιέζει ψηλά η Σεβίλλη και αυτό δυσκολεύει τη Λίβερπουλ να βγάλει την μπάλα σωστά και να χτίσει επιθέσεις.

21:57

12': Χέρι κάνει ο Καρίσο στην περιοχή, διαμαρτύρεται για πέναλτι ο Φιρμίνο, αλλά δεν το παίρνει η Λίβερπουλ. Θα έπρεπε πάντως γιατί κάνει κίνηση ο Πορτογάλος με το χέρι προς την μπάλα.

21:56

11': Μεγάλη ευκαιρία για τη Λίβερπουλ! Βγαίνει η σέντρα από τον Κλάιν, ο Στάριτζ παίρνει την κεφαλιά στο δεύτερο δοκάρι και ο λίγο πριν τη γραμμή διώχνει ο Καρίσο.

21:52

8': Καλό αν και πολύ μακρινό το σουτ του Τσαν, πέφτει και αποκρούει ο Σορία.

21:51

Αναγνωριστικά τα πρώτα λεπτά.

21:48

Τη μερίδα του λέοντος στις κερκίδες έχουν οι Άγγλοι αλλά προς το παρόν οι Ισπανοί ακούγονται.

21:45

21:41

Βγαίνουν στον αγωνιστικό χώρο οι δύο ομάδες.

21:39

Δις κάτοχοι του θεσμού οι Ανδαλουσιανοί, οι οποίοι έχουν άλλα δύο συνεχόμενα το 2006 και 2007. Τρεις φορές έχει πάρει το τότε ΟΥΕΦΑ η Λίβερπουλ, η οποία όμως έχει και πέντε Τσάμπιονς Λιγκ.

21:37

Έχει ξεκινήσει η τελετή έναρξης.

21:35

Στον αγωνιστικό χώρο τώρα το τρόπαιο από τον Αλεξάντερ Φράι.

21:33

Υπενθυμίζεται παρεμπιπτόντως, ότι η ΑΕΚ και οι οπαδοί της είναι με τη Σεβίλλη. Αν οι Ισπανοί νικήσουν και πάρουν και το Copa del Rey, η Ένωση θα βρεθεί απευθείας στους ομίλους του Γιουρόπα Λιγκ. Μοναδική εξαίρεση αν τερματίσει πρώτη στα πλέι οφ και παίξει στα προκριματικά του Τσάμπιονς Λιγκ.

21:29

Στη Βασιλεία διεξάγεται φέτος ο τελικός και το έπαθλο είναι μεγαλύτερο από τα προηγούμενα χρόνια, αφού πέραν του τροπαίου, ο νικητής θα πάρει και μία θέση στους ομίλους του Τσάμπιονς Λιγκ της νέας σεζόν.

21:25

Καλησπέρα σας, ο τελικός του Γιουρόπα Λιγκ ανάμεσα σε Λίβερπουλ και Σεβίλλη ξεκινά σε περίπου 20 λεπτά.

ΛΙΒΕΡΠΟΥΛ
Μινιολέ, Κλάιν, Τουρέ, Λόβρεν, Μορένο, Τσαν, Μίλνερ, Λαλάνα, Κουτίνιο, Φιρμίνο, Στάριτζ.
Αναπ: Γουόρντ, Μπέντεκε, Χέντερσον, Λούκας, Οριγκί, Άλεν, Σκρτελ
ΣΕΒΙΛΛΗ
Σόρια, Μαριάνο, Ραμί, Καρίσο, Εσκουντέρο, Κρικόβιακ, Ενζονζί, Κόκε, Βιτόλο, Μπανέγα, Γκαμεϊρό.
Αναπ: Ρίκο, Γιορέντε, Κολοτζέτζακ, Ιμπόρα, Κριστόφορο, Παρέχα, Κονοπλιάνκα
Διαιτητής: Γιόνας Έρικσον Βοηθοί: Ματίας Κλασένιους, Ντάνιελ Βάρνμαρκ 4ος: Σβάιν Όντβαρ Μόεν