2
-
1
22:19

Ο ΠΑΟΚ παίρνει τη νίκη με 2-1 στις λεπτομέρειες. Οι Θεσσαλονικείς είχαν περισσότερες ευκαιρίες, όμως, ο Παναθηναϊκός πίεσε προς το τέλος και θα μπορούσε να είχε ισοφαρίσει με το πέναλτι του Μπεργκ.

22:19

Τέλος του αγώνα.

22:18

93': Κίτρινη κάρτα στον Ατζαγκούν.

22:16

Τρία τα έξτρα λεπτά.

22:13

88': Τελευταία αλλαγή και για τον ΠΑΟΚ. Ο Νέτσιντ μπαίνει στη θέση του Αθανασιάδη.

22:12

88': Κίτρινη κάρτα στον Φιγκερόα.

22:09

84': Δυνατό μαρκάρισμα του Ρισβάνη στον Αθανασιάδη, ο Θάνος αφήνει πλεονέκτημα και στη συνέχεια δεν δείχνει κίτρινη στον αμυντικό του Παναθηναϊκού, που έχει ήδη μία.

22:07

81': Ο ΠΑΟΚ έχει κάνει αλλαγή, με τον Λούκας να παίρνει τη θέση του Νίνη.

22:06

Δυνατή εκτέλεση από τον Σουηδό, αλλά η μπάλα πέρασε δίπλα απ' το δεξί δοκάρι του Χακόμπο.

22:06

81': Αστοχεί στο πέναλτι ο Μπεργκ!

22:05

Χέρι του Κίτσιου μέσα στην περιοχή σε σουτ του Μπεργκ.

22:04

80': Πέναλτι για τον Παναθηναϊκό!

22:03

78': Κίτρινη κάρτα στον Κωνσταντινίδη.

22:02

78': Αλλαγή στην αλλαγή για τον Αναστασίου. Βγάζει τον Ντίνα και βάζει τον Φιγκερόα, ολοκληρώνοντας τις κινήσεις του από τον πάγκο.

22:01

Ο «Σάλπι» έδωσε το περιβραχιόνιο του αρχηγού στον Κατσουράνη.

22:01

76': Πρώτη αλλαγή για τον ΠΑΟΚ. Μπαίνει ο Κωνσταντινίδης στη θέση του Σαλπιγγίδη.

22:01

75': Κι άλλη σημαντική επέμβαση του Καπίνο, σε σουτ του Στοχ μέσα απ' την περιοχή. Η μπάλα βέβαια πήγε πάνω στον γκολκίπερ του Παναθηναϊκού.

21:53

69': Νέα μεγάλη ευκαιρία για τον ΠΑΟΚ. Ξανά από λάθος του Σίλντενφελντ ο Σαλπιγγίδης βγαίνει απέναντι στον Καπίνο, ο οποίος αποκρούει με τα πόδια του πλασέ του επιθετικού του ΠΑΟΚ.

21:53

68': Κίτρινη κάρτα στον Κατσουράνη.

21:50

65': Κίτρινη κάρτα στον Τζιόλη.

21:43

58': Αλλαγή για τον Παναθηναϊκό. Ο Ατζαγκούν μπαίνει στη θέση του Μέντες.

21:42

57': «Απαντάει» ο Χακόμπο, ο οποίος αποκρούει το πλασέ του Μπεργκ που βγήκε φάτσα με τον τερματοφύλακα του ΠΑΟΚ, έπειτα από ωραίο συνδυασμό με τον Ζέκα.

21:42

56': Μεγάλη ευκαιρία για τον ΠΑΟΚ, με τον Καπίνο να νικάει σε τετ α τετ τον Αθανασιάδη, ο οποίος πήρε τη μπάλα έπειτα από απίστευτο τσαφ του Σίλντενφελντ.

21:39

54': Δυνατό συρτό σουτ του Σαλπιγγίδη έξω απ' την περιοχή, πέφτει και μπλοκάρει ο Καπίνο.

21:33

Σέντρα του Λίνο, εξαιρετική σκαστή κεφαλιά του Αθανασιάδη και 2-1 για τους γηπεδούχους.

21:32

48': ΓΚΟΛ για τον ΠΑΟΚ!

21:31

Χωρίς αλλαγές οι δύο ομάδες.

21:30

Έναρξη β' μέρους.

21:17

Ελαφρά καλύτερος ο ΠΑΟΚ στα πρώτα 45 λεπτά, όμως, δεν μπορεί να απειλήσει ουσιαστικά τον Παναθηναϊκό.

21:15

Τέλος α' μέρους.

21:14

Ένα το έξτρα λεπτό των καθυστερήσεων.

21:08

39': Καλή στιγμή για τον ΠΑΟΚ. Ο Τζιόλης «σκάβει» προς την περιοχή του Παναθηναϊκού, ο Σαλπιγγίδης βγαίνει στην πλάτη των αμυντικών και κάνει την προβολή, αλλά ο Καπίνο μπλοκάρει εύκολα.

21:07

38': Κίτρινη κάρτα στον Μπεργκ.

21:04

35': Σέντρα του Στοχ, ο Σαλπιγγίδης δεν έχει καλό τάιμινγκ στο άλμα του και η κεφαλιά του παίρνει πολύ ύψος και καταλήγει στην αγκαλιά του Καπίνο.

20:57

Αξίζει να σημειωθεί ότι οι γηπεδούχοι διαμαρτυρήθηκαν για πέναλτι και στο 24', όταν σε κεφαλιά η Βίτορ η μπάλα βρήκε στο χέρι του Ντίνα που ήταν σε κοντινή απόσταση.

20:56

Το πέναλτι είναι τραβηγμένο, πάντως, καθώς ο Σαλπιγγίδης εκμεταλλεύεται το ότι ο Ρισβάνης άπλωσε πάνω του το χέρι του και πέφτοντας στο έδαφος ξεγέλασε τον διαιτητή του αγώνα.

20:56

Ο Στοχ εκτελεί εύστοχα το πέναλτι και ισοφαρίζει σε 1-1.

20:55

27': ΓΚΟΛ για τον ΠΑΟΚ!

20:55

Κίτρινη κάρτα στον Ρισβάνη.

20:54

Ο Σαλπιγγίδης το κερδίζει από τον Ρισβάνη.

20:54

25': Πέναλτι για τον ΠΑΟΚ!

20:53

24': Αναγκαστική αλλαγή για τον Παναθηναϊκό. Ο Κλωναρίδης αποχωρεί τραυματίας και ο Ντίνας παίρνει τη θέση του.

20:50

Σέντρα του Ζέκα, ο Μπεργκ σηκώνεται μόνος του μέσα στην περιοχή και με κεφαλιά στέλνει τη μπάλα στα δίχτυα για το 0-1.

20:50

21': ΓΚΟΛ για τον Παναθηναϊκό!

20:49

20': Αδύναμη κεφαλιά του Τριανταφυλλόπουλου από σέντρα του Νάνο, ο Χακόμπο έχει κλείσει τη γωνία του και μπλοκάρει.

20:48

19': Σέντρα του Λάζαρ ο Αθανασιάδης ανενόχλητος μέσα στην περιοχή πιάνει κάκιστη κεφαλιά και ο Καπίνο μπλοκάρει εύκολα.

20:41

12': Από λάθος του Λάζαρ πήγε να βγει φάση για τον Παναθηναϊκό, αλλά ο Χακόμπο βγήκε απ' την περιοχή του και απομάκρυνε τη μπάλα πριν την πάρει την κατοχή του ο Μπεργκ.

20:36

Αρκετά λάθη απ' τους παίκτες του ΠΑΟΚ στο ξεκίνημα του αγώνα.

20:33

4': Πρώτο κόρνερ του αγώνα για τον Παναθηναϊκό. Εκτελεί ο Πράνιτς, διώχνει με γροθιές ο Χακόμπο.

20:29

1': Ξεκίνησε το παιχνίδι.

20:28

Οι ποδοσφαιριστές του ΠΑΟΚ και του Παναθηναϊκού άφησαν λουλούδια μπροστά απ' τη Θύρα 4 στη μνήμη των οπαδών του «Δικεφάλου του Βορρά» που έχασαν τη ζωή τους στα Τέμπη πριν από 14 χρόνια.

20:26

Οι δύο ομάδες βγήκαν στον αγωνιστικό χώρο. Σε λίγα λεπτά θα ξεκινήσει το ματς.

20:15

Έτσι, φαίνεται ότι ο Πράνιτς θα μεταφερθεί στην αριστερή πτέρυγα.

20:14

Ενδιαφέρον έχει να δούμε πως ακριβώς θα παραταχτεί ο Παναθηναϊκός, καθώς ο Αναστασίου χρησιμοποιεί δύο καθαρούς «κόφτες», τους Μέντες και Λαγό.

20:14

Στην 11αδα του ΠΑΟΚ βρίσκεται ο Σωτήρης Νίνης, ο οποίος για πρώτη φορά στην καριέρα του θα τεθεί αντιμέτωπος με την ομάδα που τον ανέδειξε, τον Παναθηναϊκό.

20:01

Πολύ κόσμος στην Τούμπα περίπου μισή ώρα πριν την έναρξη του αγώνα.

20:01

Αν, όμως, οι «πράσινοι» φύγουν με το «διπλό» από τη Θεσσαλονίκη, θα βρεθούν στη 2η θέση της βαθμολογίας.

19:59

Ο ΠΑΟΚ θέλει τη νίκη για να διατηρηθεί σε απόσταση βολής από τον πρωτοπόρο Ολυμπιακό.

19:58

Με το ντέρμπι της Τούμπας (ξεκινάει στις 20.30) ανάμεσα σε ΠΑΟΚ και Παναθηναϊκό ολοκληρώνεται το πρόγραμμα των σημερινών αγώνων της 7ης αγωνιστικής της Σούπερ Λίγκας.

Χακόμπο, Κίτσιου, Κατσουράνης, Βίτορ, Λίνο, Τζιόλης, Λάζαρ, Νίνης, Στοχ, Αθανασιάδης, Σαλπιγγίδης.
Αναπ: Γλύκος, Κατσικάς, Κωνσταντινίδης, Λούκας, Βούκιτς, Τζαβέλλας, Νέτσιντ.
Καπίνο, Τριανταφυλλόπουλος, Σίλντενφελντ, Ρισβάνης, Νάνο, Μέντες, Λαγός, Πράνιτς, Ζέκα, Κλωναρίδης, Μπεργκ.
Αναπ: Κοτσόλης, Χουχούμης, Μαρινάκης, Ατζαγκούν, Αμπεΐντ, Ντίνας, Φιγκερόα.
Διαιτητής: Θάνος (Γρεβενών), Βοηθοί: Κουλά Χασάν (Ξάνθης) - Χαρίσης (Γρεβενών)