17/06/2024
Μπάσκετ | Τετάρτη 30 Δεκεμβρίου 2015 - 23:10

Ας όψεται το πρώτο δεκάλεπτο…

Ήττα για τον Παναθηναϊκό, 82-75 από τη Φενερμπαχτσέ στην Κωνσταντινούπολη * Τραυματίστηκε ο Διαμαντίδης

Έχασε, αλλά… δεν χάθηκε! Ο Παναθηναϊκός πλήρωσε το τραγικό πρώτο δεκάλεπτο και δεν μπόρεσε να διεκδικήσει κάτι παραπάνω στην Κωνσταντινούπολη απέναντι στη Φενερμπαχτσέ, γνωρίζοντας την ήττα με σκορ 82-75, την Τετάρτη (30/12), στην πρεμιέρα του Top 16 της Ευρωλίγκας.

Πρώτοι σκόρερ για τους «πράσινους» οι Ραντούλιτσα και Γκιστ με 14 πόντους ο καθένας, ενώ στους 10 σταμάτησε ο Πάβλοβιτς. Από την ομάδα του Ζέλικο Ομπράντοβιτς κορυφαίοι ήταν οι Ουντό και Ντατόμε με 16 και 15 πόντους αντίστοιχα.

Ο Παναθηναϊκός ήταν τραγικός στο πρώτο δεκάλεπτο και παρασύρθηκε από τον… ξέφρενο ρυθμό της τουρκικής ομάδας, που έκανε ένα σερί 14-0 στο πρώτα τέσσερα λεπτά του ματς! Ο Ραντούλιτσα μάζεψε κάπως τη διαφορά (19-11), τρίποντες… βόμβες από τους γηπεδούχους, ωστόσο, διαμόρφωσαν -στο πρώτο δεκάλεπτο- το 28-18.

Στη δεύτερη περίοδο, οι παίκτες του Τζόρτζεβιτς μπήκαν δυνατά στο παιχνίδι και έπαιξαν εξαιρετική άμυνα. Μάζευαν όσα… σκουπίδια (ριμπάουντ) αδυνατούσαν να μαζέψουν στο πρώτο δεκάλεπτο και με τρίποντα των… παλιών, Διαμαντίδη και Φώτση, έφεραν τη διαφορά σε μονοψήφιο αριθμό (31-24). Στη συνέχεια πλησίασαν κι άλλο και το ημίχρονο έκλεισε πόντο πόντο με 46-43 υπέρ των Τούρκων.

Το ξεκίνημα της τρίτης περιόδου θύμισε εκείνο της πρώτης. Οι «πράσινοι» βγήκαν… κοιμισμένοι από τα αποδυτήρια, η Φενέρ το εκμεταλλεύτηκε και ξέφυγε με 9 (53-44), ακολούθησε, όμως, μια παλικαρίσια -κυρίως στην άμυνα- προσπάθεια από τον Παναθηναϊκό, που με τρίποντο του Φώτση μείωσε σε 54-52! Ο ορεξάτος Παππάς έφερε με δύο απανωτά καλάθια το ματς στα ίσα (56-56), για να έρθει ο Πάβλοβιτς να δώσει για πρώτη φορά το προβάδισμα στους φιλοξενούμενους και… να βάλει φωτιά στο ματς! Και όλα τα παραπάνω ενώ ο Δημήτρης Διαμαντίδης αισθάνθηκε ένα τσίμπημα στον προσαγωγό και δεν μπορούσε να βοηθήσει. Ό,τι χτιζόταν γκρεμίστηκε στο τέλος, πάντως, καθώς οι Τούρκοι… πήραν φόρα και έκλεισαν την περίοδο προηγούμενοι 62-58.

Οι «πράσινοι» συνέχισαν να παλεύουν και στην τέταρτη περίοδο, ο… πανζουρλισμός στην τρομερή «Ulker Arena» μάλλον τους αποσυντόνισε, ωστόσο, και το 66-64 έγινε γρήγορα 73-66 στα μισά. Οι χαμένες βολές των Τούρκων και ένα φοβερό κάρφωμα -από τα πολλά- του Γκιστ έφεραν το 75-72, μέχρι εκεί όμως… Έλλειψη συγκέντρωσης και λάθη επέτρεψαν στους Τούρκους να ξεφύγουν και πάλι στο +10 (82-72), για να τελειώσει, τελικά, το παιχνίδι με 82-75 υπέρ της ομάδας του Ζέλικο Ομπράντοβιτς.

Τα δεκάλεπτα: 28-18, 46-43, 62-58, 82-75

ΦΕΝΕΡΜΠΑΧΤΣΕ (Ομπράντοβιτς): Χίκμαν 2, Ούντο 16 (7 ριμπ.), Άντιτς 12 (3), Μπογκντάνοβιτς 12 (2), Σλούκας 4, Βέσελι 12, Κάλινιτς, Ντίξον 9 (1), Ντατόμε 15 (2).

ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ (Τζόρτζεβιτς): Πάβλοβιτς 10, Γιάνκοβιτς 8 (1), Φώτσης 6 (2), Ραντούλιτσα 14 (6 ριμπ.), Παππάς 6, Φελντέιν, Διαμαντίδης 5 (5 ασ.), Γκιστ 14 (3), Καλάθης 9 (1), Κούζμιτς 3.