19/05/2024
Μπάσκετ | Τρίτη 29 Δεκεμβρίου 2015 - 22:52

Πρεμιέρα για… Όσκαρ από τον Ολυμπιακό

Οι «ερυθρόλευκοι» πραγματοποίησαν πολύ καλή εμφάνιση κόντρα στην Μπαρτσελόνα και πήραν τη νίκη με 74-62 στο ξεκίνημά τους στο φετινό Top 16 της Ευρωλίγκας * Εξαιρετικός ο Στρόμπερι

Ιδανική πρεμιέρα στο φετινό Top 16 της Ευρωλίγκας έκανε ο Ολυμπιακός. Οι «ερυθρόλευκοι» στάθηκαν εξαιρετικά απέναντι στην Μπαρτσελόνα στο ΣΕΦ την Τρίτη (29/12) και πήραν τη νίκη με 74-62, με τη διαφορά των 12 πόντων να είναι πολύ καλή και για τη συνέχεια.

Οι Πειραιώτες ήταν πολύ καλοί στην άμυνα, ενώ βρήκαν και λύσεις στα μακρινά σουτ και όχι μόνο κι έτσι έφτασαν σχετικά άνετα στη νίκη απέναντι σε μία πολύ δυνατή ομάδα, που, όμως, δεν μπόρεσε να επιβάλει το ρυθμό της.

Ο Σπανούλης ήταν… ηγέτης με 11 πόντους, με τον Χάντερ να τον σιγοντάρει με 10 και τον Στρόμπερι να πραγματοποιεί εντυπωσιακή εμφάνιση.

Στον αντίποδα, οι Τόμιτς και Σατοράνσκι προσπάθησαν να κάνουν τη… ζημιά με 16 και 12 πόντους αντίστοιχα, αλλά οι Ισπανοί δεν έδειξαν ικανοί να πάρουν κάτι καλύτερο από το ματς του ΣΕΦ.

Οι δύο ομάδες δυσκολεύτηκαν να βρουν ρυθμό και αυτό ήταν εμφανές και στον πίνακα του σκορ. Στα τέσσερα πρώτα λεπτά είχαν σημειωθεί μόλις οκτώ πόντοι, με το σκορ να διατηρείται σε χαμηλά επίπεδα. Οι Ισπανοί έκλειναν αρχικά καλά τον Σπανούλη και πίεζαν στην άμυνα, με τον Ολυμπιακό να χάνει αρκετές ευκαιρίες. Ο Παπαπέτρου ήταν ο μόνος που σκόραρε στο 8-9 του ξεκινήματος, εκμεταλλευόμενος κυρίως τα φάουλ που κέρδιζε, με τους «ερυθρόλευκους» να προηγούνται ξανά μετά το ξεκίνημα με τον Πρίντεζη (10-9). Πάντως, το σκορ παρέμεινε στα… ρηχά, με καμία από τις δύο ομάδες να μην καταφέρνει να κάνει το παιχνίδι της και να βρίσκονται ισόπαλες στο φινάλε της πρώτης περιόδου (14-14).

Ο Ολυμπιακός μπήκε σαφώς καλύτερα στο δεύτερο δεκάλεπτο, με τον Τζέιμς να είναι ιδιαίτερα «ζεστός». Με συνέπεια στην άμυνα και αποτελεσματικότητα στην επίθεση, άρχισαν να χτίζουν σταδιακά διαφορά, η οποία έφτασε στους 8 (32-24) και στη συνέχεια έφτασε και στους 10 (36-26) λίγο πριν από το τέλος. Οι «μπλαουγκράνα» δεν μπορούσαν να αντιδράσουν και στο φινάλε του ημιχρόνου είδαν τη διαφορά να φτάνει στη μέγιστη τιμή της (39-26).

Οι Πειραιώτες μπήκαν δυνατά και στην επανάληψη, αλλά ένα σερί 8-0 της Μπαρτσελόνα την έβαλε ξανά στο ματς (42-34). Παρ’ όλα αυτά, οι γηπεδούχοι εκμεταλλεύτηκαν στη συνέχεια τα ριμπάουντ και με το εύστοχο τρίποντο του Μάντζαρη και τον Σπανούλη σε καλή βραδιά πήραν ξανά μεγάλη διαφορά. Η Μπαρτσελόνα ήταν άστοχη, ο Στρόμπερι εξαιρετικός και στο μισάωρο η διαφορά ήταν στο +16 (56-40).

Αν και οι δύο ομάδες δεν μπόρεσαν στο τελευταίο κομμάτι να βρουν αρχικά ρυθμό, ο Ολυμπιακός ήλεγχε το σκορ. Ο Στρόμπερι συνέχισε το… σόου του, τα τρίποντα έμπαιναν και η διαφορά αυξανόταν. Το ματς έδειχνε να έχει κριθεί, παρά τις προσπάθειες της Μπαρτσελόνα και την ευστοχία της από τα 6,75, με τον Σφαιρόπουλο να σκέφτεται και τη διαφορά. Αν και αυτή ροκανίστηκε, παρέμεινε σε διψήφια τιμή, με το 74-62 να είναι το τελικό σκορ.

Τα δεκάλεπτα: 14-14, 39-26, 56-40, 74-62

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Γιάννης Σφαιρόπουλος): Τζέιμς 6, Χάντερ 10, Παπαπέτρου 8 (1), Σπανούλης 11 (1 τρ., 9 ασ.), Στρόμπερι 8 (1), Μιλουτίνοφ 2, Πρίντεζης 7, Αγραβάνης 6 (2), Μάντζαρης 6 (2), Χάκετ 8 (2), Αθηναίου 2.

ΜΠΑΡΤΣΕΛΟΝΑ (Τσάβι Πασκουάλ): Ντόελμαν 4, Ρίμπας 8 (2), Λαουάλ, Αμπρίνες 3 (1), Ναβάρο 1, Σατοράνσκι 12 (1), Βεζένκοφ 3 (1), Έρικσον, Σάμιουελς 7, Όλεσον 5 (1), Περπέρογλου 3 (1), Τόμιτς 16.