17/06/2024
Μπάσκετ | Δευτέρα 28 Δεκεμβρίου 2015 - 20:29

Ο Φάρος των θαυμάτων στον τελικό!

Η ομάδα του Κερατσινίου έγραψε ιστορία και απέκλεισε με 69-65 τον ΠΑΟΚ στον ημιτελικό του Κυπέλλου Ελλάδας μπάσκετ

Συνεχίζει να… φωτίζει περισσότερο από ποτέ ο Φάρος! Η ομάδα του Κερατσινίου ολοκλήρωσε τη Δευτέρα (28/12) άλλο ένα… θαύμα, καθώς επικράτησε με 69-65 εντός έδρας του ΠΑΟΚ και προκρίθηκε στον τελικό του Κυπέλλου Ελλάδας, όπου θα αντιμετωπίσει τον Παναθηναϊκό.

Οι παίκτες του Πολέμη ήταν για άλλο ένα ματς εντυπωσιακοί, με την αναμέτρηση να είναι ντέρμπι μέχρι το φινάλε, όπου η εμπειρία του «Δικεφάλου του Βορρά» φάνηκε περισσότερο, αλλά δεν ήταν αρκετή για τη νίκη.

Σε αυτό συνετέλεσε και η εξαιρετική παρουσία του Μανώλη Παπαμακάριου, που είχε 21 πόντους, ενώ σημαντική ήταν και η συμβολή των Καράμπουλα και Μπατή.

Έτσι, η ομάδα της Α2 «καθάρισε» άλλον ένα «μεγάλο» στην πορεία της προς τον τελικό, μετρώντας μέχρι στιγμής ως… θύματα τους Παγκράτι, Κολοσσό, Λαύριο, Τρίκαλα και Κηφισιά.

Οι γηπεδούχοι ξεκίνησαν δυνατά, με τον Παπαμακάριο να μπαίνει… φουριόζος και συγκλονιστικά εύστοχος από τα 6,75, με την ομάδα του να κρατά σταθερά το προβάδισμα, παρά τις προσπάθειες των παικτών του Μαρκόπουλου. Ο ΠΑΟΚ έδειξε, όπως και στη μεγαλύτερη διάρκεια του ματς, χωρίς καθαρό μυαλό και το τέλος του πρώτου δεκαλέπτου τον βρήκε στο -4 (18-14).

Στο δεύτερο δεκάλεπτο, όμως, η ομάδα της Θεσσαλονίκης ισορρόπησε το ματς και ροκάνισε τη διαφορά, παίρνοντας τελικά και προβάδισμα (23-24). Κι όμως, οι γηπεδούχοι δεν πτοήθηκαν, πίεσαν, με τον Παπαμακάριο να «σβήνει» τον Βασιλειάδη, ενώ και ο Σχορτσανίτης δεν βοηθούσε ιδιαίτερα. Έτσι, ο Φάρος βρέθηκε και στο ημίχρονο να προηγείται, έστω και με μόλις έναν πόντο (32-31).

Στο τρίτο δεκάλεπτο, αν και ο Φάρος ξεκίνησε δυνατά και άρχισε να «χτίζει» πάλι διαφορά, στην πορεία έδειξε να μένει από δυνάμεις. Ο ΠΑΟΚ το εκμεταλλεύτηκε και προσπάθησε να ξεφύγει, αλλά δεν τα κατάφερε, παρά το γεγονός ότι μείωσε ξανά στον πόντο και το 51-48 ήταν το σκορ στο μισάωρο.

Στην τελευταία περίοδο, το… δράμα κορυφώθηκε. Οι φιλοξενούμενοι έτρεξαν ένα σερί 7-0 και βρέθηκαν στο 51-55, αλλά ο Φάρος βρήκε λύσεις. Ο Μπατής ήταν καθοριστικός σε άμυνα και επίθεση, ο Βασιλειάδης μείωσε ξανά στον πόντο και λίγο μετά οι δύο ομάδες βρέθηκαν ισόπαλες 62-62. Εκεί, όμως, ο Παπαμακάριος «μίλησε» ξανά κερδίζοντας τρεις βολές, με την παράβαση, όμως, να αμφισβητείται ιδιαίτερα. Εκείνος, πάντως, έκανε το καθήκον του, ευστόχησε και το έκανε και στη συνέχεια από την ίδια γραμμή. Στα τελευταία δευτερόλεπτα οι γηπεδούχοι ήταν ψύχραιμοι και έφτασαν στην ιστορική νίκη με 69-65, που τους φέρνει στον τελικό της 21ης Φεβρουαρίου.

Τα δεκάλεπτα: 18-14, 32-31, 51-48, 69-65

ΦΑΡΟΣ (Ανδρέας Πολέμης): Παπαδόπουλος, Παπαμακάριος 21 (4), Καράμπουλας 9 (1), Μπατής 10 (3), Πετροδημόπουλος 6, Λιακόπουλος 2, Αγγελόπουλος 3, Κομποδιέτας 6, Σκορδίλης 10, Κατούφας 2.

ΠΑΟΚ (Σούλης Μαρκόπουλος): Τέπιτς 9, Βασιλειάδης 10 (1), Κακαρούδης, Τσόχλας 3 (1), Δέδας 1, Μαργαρίτης 5, Σχορτσανίτης 18, Ντούβνιακ 11 (2), Μάρκοβιτς 6, Χάτσερ 2.